Kiedy pierwszy telefon dla dziecka?

Obecnie telefon z Androidem lub innym systemem operacyjnym posiada coraz więcej dzieci i nastolatków. Dzięki niemu mogą być one w stałym kontakcie z rodzicami i rozwijać swoje zainteresowania, robiąc zdjęcia czy nagrywając filmy. Jaki smartfon najlepiej wybrać dla młodego użytkownika? Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, przychodzimy z pomocą!

telefon dla dziecka
Reklama

Telefon dla dziecka: co powinien posiadać?

Żaden producent telefonów nie produkuje modeli przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Jakie urządzenie więc wybrać, aby młody użytkownik komórki był zadowolony?

Przede wszystkim powinno ono spełniać podstawowe wymogi – płynnie otwierać aplikacje, robić dobre zdjęcia i długo działać na jednym ładowaniu. O jakich szczegółach warto jeszcze pamiętać, kupując konkretny model? Skorzystaj z naszych podpowiedzi i dowiedz się, jakie funkcje powinno posiadać takie urządzenie.

Wytrzymały wyświetlacz

Mimo że dziecko z pewnością zapewni cię, że będzie dbać o telefon najlepiej jak może, lepiej dmuchać na zimne i zdecydować się na urządzenie wyposażone w wyświetlacz odporny na uszkodzenia.

Podczas zabaw w szkole czy na podwórku może się bowiem zdarzyć, że telefon wyląduje na ziemi – a wtedy o uszkodzenie nietrudno. Zwróć więc uwagę na smartfony posiadające ekran Gorilla Glass, najlepiej w wersji 4 lub 5. Mimo że kosztują one nieco więcej, opłaci się to bardziej niż wymiana zbitego wyświetlacza.

Pamiętaj też o zakupie dodatkowego zabezpieczenia. Warto kupić takie akcesoria, jak:

  • etui na smartfona,
  • szkło ochronne,
  • folia na telefon.

Pojemny akumulator

Dzieci potrafią używać telefonu non stop. To w oczywisty sposób przekłada się na szybsze zużycie energii. Jeśli chcesz mieć pewność, że będziesz mógł skontaktować się z dzieckiem w każdej chwili, wybierz model wyposażony w mocną baterię.

To szczególnie ważne w przypadku młodszych dzieci, które zazwyczaj rzadko pamiętają o podłączeniu urządzenia do ładowarki. Staraj się wybierać telefony wyposażone w akumulatory o pojemności powyżej 5000 mAh.

Jeśli wiesz, że twoja pociecha często używa telefonu, kup jej również powerbank, który okaże się pomocny, gdy telefon rozładuje się np. w szkole. Dobrym pomysłem może być też szybka ładowarka i ładowarka bezprzewodowa, na której wystarczy położyć smartfon, by zaczął się ładować.

Wzmocniona obudowa

Oprócz wyświetlacza, który jest najbardziej narażony na uszkodzenie, wybierając telefon dla dziecka warto zwrócić uwagę na samą obudowę i jej wytrzymałość. Niektóre modele spełniają normy wodoszczelności (IP67 i IP68) i odporności na pył oraz kurz. Daje to pewność, że telefon posłuży dziecku o wiele dłużej i nie zostanie uszkodzony w trakcie zabawy i innych aktywności.

Kontrola rodzicielska

To opcja, która jest szczególnie przydatna, jeśli kupujesz telefon dziecku poniżej 10 roku życia. Instalacja programu aktywującego blokadę rodzicielską na niektóre aplikacje i funkcje telefonu nie musi być postrzegana jako naruszenie swobody malucha, ale jako ochrona przed nadmiernym lub złym korzystaniem z telefonu. Warto uruchomić ją po poprzedniej rozmowie na ten temat, aby dziecko nie poczuło się oszukane.

Programy do kontroli rodzicielskiej pozwalają m.in. na blokowanie instalacji wybranych aplikacji, ustawienie filtrów w przeglądarce, kontrolę nad czasem, jaki dziecko spędza ze smartfonem w ręku i z jakich aplikacji czy gier korzysta najwięcej. Twórcy oprogramowania tego typu przewidują również opcję lokalizacji telefonu dziecka sparowanego z urządzeniem rodzica.

Parametry dla graczy

Smartfony gamingowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko dorosłych, ale i również młodszych użytkowników. Jeśli wiesz, że twoje dziecko jest fanem gier, zwróć uwagę na płynną pracę telefonu, a więc wydajność procesora (liczbę rdzeni i ich moc). Telefony z najwyższej półki wyposażone są w procesory 8-rdzeniowe o mocy sięgającej nawet 2,8 GHz. Ważna jest też pamięć RAM – im będzie większa, tym szybciej uruchomią się zainstalowane aplikacje. Przydać mogą się również specjalne tryby gamingowe.

Aparat fotograficzny

Istotną funkcją smartfona jest również aparat fotograficzny. W dobie popularności takich serwisów jak Instagram czy TikTok coraz więcej młodych osób decyduje się na samodzielne robienie zdjęć czy kręcenie krótkich filmików z codziennego życia. Jeśli twoje dziecko również ma takie pragnienie, warto kupić mu telefon z dobrym aparatem.

Wybierając urządzenie do zdjęć, nie kieruj się wyłącznie suchymi liczbami specyfikacji. Istotne są takie parametry, jak rodzaj obiektywów, ich jasność i oprogramowanie w telefonie. Warto też obejrzeć i przeczytać recenzje, w których umieszczone są zdjęcia i filmy zrobione danym modelem. Dobry smartfon do zdjęć dla dziecka można już znaleźć w cenie ok. 1000 złotych.

Lokalizator GPS

Zastanawiasz się, czy zamiast nowoczesnego smartfona nie kupić dziecku zwykłego telefonu? Pomyśl o funkcji lokalizacji GPS, której nie ma w starszych modelach. Telefon dla dziecka wyposażony w lokalizator umożliwi ci szybkie namierzenie jego pozycji. Służą do tego specjalne aplikacje, które z łatwością pobierzesz i zainstalujesz.

Taki telefon z GPS zwiększa bezpieczeństwo młodego użytkownika telefonu, a rodzicom daje więcej spokoju i pewności, że wiedzą, gdzie aktualnie znajduje się ich pociecha. To ważne szczególnie w przypadku najmłodszych, dlatego kupując urządzenie dziecku w wieku 7-9 lat, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu.

Jaki smartfon dla dziecka wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Najmłodsze dzieci z pewnością ucieszą się z telefonu z podstawowymi funkcjami. Jednak wraz z wiekiem ich oczekiwania będą się zwiększać. 10 czy 12-latkowie chcą mieć już telefon do gier lub smartfon do zdjęć i oczekują, że będą mogły swobodnie komunikować się z przyjaciółmi na Instagramie, WhatsAppie czy Messengerze.

Jaki telefon dla dziecka wybrać? Przede wszystkim pierwsze urządzenie tego typu nie powinno być drogie. Optymalny przedział cenowy to około 1000-1500 złotych. Za tą cenę jesteśmy w stanie kupić już sensowny model dla młodego użytkownika. Dlaczego nie warto wydawać większej kwoty?

Dzieciom często zdarza się upuścić telefon. Powinny się też nauczyć dbać o urządzenie i lepiej, aby robiły to na tańszym modelu. Szczególnie, że telefony z niższych półek cenowych są często fizycznie bardziej odporne niż flagowe modele, które posiadają łatwo tłukące się szklane plecki.

Kolejną kwestią, nad którą warto zastanowić się przed zakupem, jest wielkość telefonu. Dlaczego? Dzieci mają małe dłonie i łatwiej obsługuje im się mniejsze modele. Oczywiście należy zachować przy tym pewien umiar i nie kupować urządzenia z najmniejszym wyświetlaczem, które może gorzej spisywać się w grach. Warto zapytać dziecka jaki telefon preferuje – większy czy mniejszy.

Jakie modele telefonów polecane są dla dzieci? Serwisy internetowe specjalizujące się w rankingach telefonów komórkowych podają takie urządzenia, jak:

  • Redmi 9C NFC,
  • Motorola Moto E7 Plus,
  • Realme 7,
  • OPPO Reno4,
  • Alcatel 1S (2020),
  • Apple iPhone SE (2020),
  • Samsung Galaxy A22 5G,
  • Xiaomi Redmi Note 10 5G.

Telefon dla dziecka. Karta czy abonament?

Gdy wybierzemy już najlepszy smartfon dla dziecka, warto zastanowić się jeszcze nad kwestią kosztów jego utrzymania. Co wybrać?

  • Telefon na kartę – aby móc wysyłać z niego SMS-y, dzwonić czy korzystać z sieci, należy regularnie zasilać konto wybraną kwotą. To rozwiązanie, które ogranicza wydatki, ponieważ dziecko nie jest w stanie wydać większej kwoty, niż tej znajdującej się na koncie. Telefon na kartę to jednak również ryzyko, że maluchowi zabraknie środków na koncie w najmniej spodziewanym momencie. Ten problem można jednak rozwiązać, regularnie kontrolując stan konta i ucząc dziecko gospodarowania środkami, które otrzymuje.
  • Telefon na abonament – takie rozwiązanie pozwala na większą swobodę korzystania z telefonu bez obaw o wyzerowanie konta. Wiąże się jednak z ryzykiem nabicia niebotycznego rachunku, np. poprzez korzystanie z transferu danych, kupowania gier czy pobierania płatnych aplikacji. Aby zminimalizować ryzyko zbyt dużych opłat, można zablokować część usług i na bieżąco kontrolować ewentualne wydatki.

Warto pamiętać, że zarówno w telefonach na kartę, jak i tych na abonament, można wprowadzić rozwiązania, które ograniczą wydatki. Może to być na przykład blokada niektórych numerów a także blokady zakupów mobilnych i usług premium. Część z tych zadań z łatwością można wykonać z poziomu panelu konfiguracyjnego operatora lub poprzez kontakt z biurem obsługi klienta, część zależna jest od konkretnego telefonu.

Pierwszy telefon  dla dziecka: opinie

Jakie urządzenia dla dzieci mają najlepsze opinie? Co mówią na temat telefonów dla dzieci sami użytkownicy?

Dobrą opinią wśród internautów cieszy się telefon Redmi Note 4, który oferuje spore możliwości fotograficzne dzięki poczwórnemu aparatowi głównemu, gdzie podstawowa jednostka ma matrycę o rozdzielczości 48 Mpix. Dużą zaletą tego smartfona jest bateria, która posiada pojemność aż 5020 mAh. Zapewnia to długi czas pracy bez konieczności szukania ładowarki.

Model realmy 7, dostępny w sklepach z elektroniką już za kilkaset złotych, to również bardzo dobre urządzenie. Na pliki przeznaczono w nim 64 GB przestrzeni dyskowej. W smartfonie znajduje się także poczwórny aparat główny, którego podstawowa jednostka ma 48 Mpix oraz pojemna bateria.

„W sieci można znaleźć różne opinie. Ja kupiłem meizu m8 dla dziecka, w tym roku, to był prezent na urodziny i zarazem pierwszy smartfon – dla 8 latka. Radości co niemiara, a i ja uważam, że to dobry wybór, bo to porządny telefon który, wydaje mi się będzie miał na długi czas” – pisze Sławek na jednych z portali sprzedających telefony komórkowe.

„Bezpieczny ale i nie za drogi; wiadomo jak dzieci korzystają z telefonów” –  dodaje użytkownik o nicku Verczi, przekonując, że najlepszym wyborem dla najmłodszych będą chińskie smartfony.

Niektórzy rodzice uważają, że lepszym rozwiązaniem od telefonu komórkowego jest smartwatch.

„U nas sprawdza się smartwatch. Mam aplikację, na której widzę, czy syn wyszedł już ze szkoły lub gdzie biega z kolegami. Dodatkowo ma funkcję sos gdyby, coś się stało.  Ja mogę do niego zadzwonić w każdej chwili, on do mnie również. Sądzę, że telefon w pierwszym tygodniu zostałby zdemolowany a w kolejnym zgubiony;/” – pisze pani Agnieszka na portalu SOSrodzice.pl.

Zobacz także:

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama