Pierwszy dzień szkoły: data i tradycje. Jak świętować pierwszy dzień szkoły?

W Polsce uczniowie w czerwcu zakończyli rok szkolny i rozpoczęli długo wyczekiwane wakacje. Zakończą się one 1 września, wraz z rozpoczęciem nowego etapu edukacyjnego. Dla niektórych dzieci będzie to kontynuacja poprzednich lat edukacji, dla innych początek zupełnie nowych doświadczeń edukacyjnych.

pierwszy dzień szkoły
Jak świętować pierwszy dzień szkoły?
Reklama

SPIS TREŚCI

Pierwszy dzień szkoły: KIEDY wypada?

Na całym świecie wszystkie dzieci obowiązuje tak zwany obowiązek szkolny. Jednak data rozpoczęcia szkoły może być inna w różnych krajach. W Stanach Zjednoczonych na przykład pierwszy dzień szkoły jest istotnym wydarzeniem w życiu każdego ucznia. Aby dzieci przeszły je możliwie w jak najmniej stresujący sposób, placówki organizują tak zwane orientation days lub open days. W takim dniu zarówno dzieci, jak i rodzice mogą poznać wychowawcę oraz zapoznać się z zasadami panujących w klasie. Ważnym elementem takich spotkań jest też możliwość zobaczenia się z innymi uczniami i nawiązania nowych przyjaźni jeszcze przed rozpoczęciem właściwej nauki. Rok szkolny w USA zaczyna się w sierpniu lub we wrześniu. Różnica ta może być znacząca, ponieważ wszystko zależy od stanu lub regionu.

W Anglii rok szkolny zaplanowany jest zupełnie inaczej niż w Polsce. Szkoły otwarte są tam przez 190 dni, a na rok szkolny składa się trzy semestry- jesienny, zimowy i letni. Uczniowie naukę rozpoczynają w drugiej połowie sierpnia, a kończą na przełomie czerwca i lipca. Po każdym semestrze uczniowie w Anglii mają tygodniową przerwę w zajęciach lekcyjnych.

We Francji dzieci rozpoczynają rok szkolny we wrześniu, a kończą w czerwcu. Tydzień nauki trwa sześć dni. Z wyjątkiem niedzieli mają wolne tylko dwa popołudnia w tygodniu: w środę i sobotę. W Niemczech data rozpoczęcia roku szkolnego uzależniona jest od landu, w którym uczą się dzieci. W Berlinie do szkoły wraca się już na początku września, natomiast w Bawarii lekcje zaczynają się dopiero po 10 września. Jednym z powodów takiej rozbieżności jest chęć rozładowania korków i ruchu drogowego związanego z zakończeniem wakacji. Inną przyczyną takiej organizacji jest fakt, iż niektóre szkoły decydują się na indywidualne rozpoczęcia roku dla różnych grup wiekowych.

W Japonii rok szkolny i akademicki zaczyna się w kwietniu i trwa 11 miesięcy, a do szkoły chodzi się, tak samo, jak we Francji 6 razy w tygodniu. Dzieci nie mają jednak zadawanych prac domowych. W Rosji rok szkolny rozpoczyna się tak jak w Polsce 1 września, jednak zakończenie szkoły przypada na 25 maja. Nauka podzielona jest na cztery części, a każdą z tych części kończy się jedno- lub dwutygodniowymi feriami.

pierwszy dzień szkoły
Pierwszy dzień szkolny - jak wygląda w innych krajach? fot. Adobe Stock

Tradycje związane z pierwszym dniem szkoły

By nieco złagodzić stres związany z rozpoczęciem nauki w szkole, w Niemczech, Austrii i Szwajcarii dzieci otrzymują z tej okazji prezenty, tak zwane Schultüte, a w niektórych regionach tzw. Zuckertüte. Jest to duży, około 70-centymetrowy rożek wypełniony w całości wszelkiego rodzaju słodyczami i przyborami przydatnymi w pierwszych tygodniach szkoły. Młodsze dzieci mogą znaleźć w nim także drobne zabawki oraz inne upominki. Zawartości takiego rożka zależy tylko i wyłącznie od fantazji rodziców. Jeśli jednak nie mają oni pomysłu lub czasu na tworzenie takich prezentów, w sklepach są dostępne gotowe rożki, jednak mimo wszystko wielu dorosłych woli wykonać je własnoręcznie. Bardzo często dzieci same robią takie prezenty jeszcze w przedszkolu. Zwyczajem jest także zdjęcie z rożkiem i tornistrem

W Rosji kolejny nowy rok szkolny znany jest jako Dzień Wiedzy. W tym dniu dzieci przynoszą swoim nauczycielom kwiaty, a pierwszoklasiści noszeni są na plecach przez uczniów starszych klas. Tej tradycji towarzyszy mnóstwo hałasu, ponieważ obrzędowi temu wtóruje głośne dzwonienie dzwonkami.

W Indiach pierwszy dzień szkoły zwany jest Dniem Przyjęcia lub Praveshanotsavam. Tu także uczniowie otrzymują drobne prezenty. W skład takiej uczniowskiej wyprawki wchodzą: nowe plecaki, balony, cukierki i książki. Z racji tego, że w Indiach rozpoczęcie roku szkolnego przypada na późną wiosnę, czyli porę monsunową, uczniowie również otrzymują, w ramach prezentu kolorowe parasole. Za to w Japonii, tradycją jest robienie sobie zdjęć przy wejściu do szkoły oraz organizowanie uroczystego apelu w szkolnej sali gimnastycznej. W czasie takiej uroczystości zwanej nyugakushiki witani są nowi uczniowie i ich rodzice. Dzieci noszą specjalne mundurki szkolne, które nazwane są Gakuran dla chłopców oraz Sailorfuku dla dziewczynek. W pierwszym dniu szkoły także rodzice są uroczyście ubrani. Wszystkie mamy obowiązkowo pojawiają się w tradycyjnych kimonach.

W Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym rozpoczęcie roku szkolnego związane było z uroczystymi przemarszami zakończonymi nabożeństwem. Uczniowie dumnie nieśli sztandar swojej placówki, paradując głównymi ulicami miasta. Tuż po wojnie nie zrezygnowano z tradycyjnych marszów z okazji pierwszego dnia szkoły, jednak kondukt poruszał się ulicami zniszczonych miast. Uczniowie w płóciennych fartuszkach ze sztandarami w dłoni dumnie kroczyli przez ruiny. Obchodom towarzyszyły doniosłe przemówienia o konieczności odbudowy kraju. Wszystko to miało miejsce pod godłem orła bez korony.

W latach późnego PRL-u do zwyczajów związanych z pierwszym dniem szkoły dodano pasowanie na ucznia i uroczyste ślubowanie. Marsze ulicami miast zostały zastąpione uroczystościami odbywającymi się w nowych budynkach szkół. Z upływem czasu dzieci rozpoczynające naukę otrzymywały również podarunki. Były to przede wszystkim słodycze, zabawki lub książki. W niektórych polskich szkołach zwyczaj dawania pierwszoklasistom prezentów sięga początków XX wieku. Przykładem takiego podarunku jest tak zwana Tyta. Przypomina ona swoim wyglądem róg obfitości wypełniony słodyczami. Jest to odwrócony stożek wykonany z kartonu i oklejony ozdobnym papierem.

Pierwsze wzmianki o obdarowywaniu prezentami pierwszoklasistów pojawiają się w 1817 roku w Jenie. W Polsce zwyczaj ten jest znany od lat dwudziestolecia międzywojennego. Obecnie tradycję tą można napotkać przede wszystkim na Górnym Śląsku, ale obecna jest także  w Wielkopolsce i na Warmii.

Pierwszy dzień szkoły dla pierwszoklasistów: ważne wydarzenie

Rozpoczęcie zajęć w szkole to bardzo ważny moment nie tylko dla uczniów, ale też dla ich rodziców. Często jest to czas bardzo stresujący dla dzieci. Z tego powodu bardzo ważne jest to, jak się do niego wszyscy przygotują. Podstawą jest, aby młody adept szkoły podstawowej zapoznał się z nowymi zasadami funkcjonowania zarówno w szkole, jak i poza nią. Musi on zrozumieć, że od tego czasu na pierwszym miejscu powinien być obowiązek, natomiast rodzice powinni pamiętać, że pomimo faktu, iż nauka w szkole to poważne przedsięwzięcie, dziecko powinno znaleźć czas na relaks i rozrywkę. Aby to przejście od zabawy w przedszkolu do poważnej nauki w szkole podstawowej było jak najmniej stresujące dla dziecka, rodzice powinni postarać się zbudować w swoim dziecku wiarę w siebie i we własne możliwości. Powinno się chwalić młodzieńca za jego zdolności oraz umiejętności. Aby dziecko mniej się stresowało, można mu powiedzieć, jak wygląda typowy dzień w szkole. Dobrze opowiedzieć mu o tym w pozytywny sposób podkreślając zalety nauki, a także wspomnieć, że pozna tam nowych, ciekawych kolegów. Jednak omawiając funkcjonowanie w szkole, powinno się też wspomnieć o sposobach komunikacji. Dobrze jest nadmienić, jak powinno się zwracać do kolegów i nauczycieli, ale także warto upewnić się, że dziecko pamięta podstawowe informacje na swój temat, jak imię i nazwisko, adres, a także, jeśli będzie samodzielnie chodziło do szkoły, czy zna drogę.

powrót do szkoły
Jak przywitać dziecko z rozpoczęciem roku szkolnego? fot. Adobe Stock

Jak świętować pierwszy dzień szkoły?

Pierwszy dzień szkoły to sytuacja po trosze ekstremalna. Dziecko zmienia otoczenie i dopasowuje się do nowych zasad i wyzwań. Rodzice, z kolei muszą zaufać komuś obcemu i powierzyć mu pieczę nad własnym pierwszoklasistą. Początki bywają chaotyczne więc dobrze je zaplanować. Zaczynając od zakupów materiałów szkolnych, co dla dziecka może być fajną zabawą, aż do chwili wyjścia z domu. To pozwoli na spędzenie ostatnich dni wakacji na odpoczynku. Pierwszy dzień szkoły dobrze jest zacząć od porządnego śniadania, najlepiej takiego, jakie dziecko lubi najbardziej.

Duża część rodziców pierwszoklasistów bierze udział wraz z nimi w ceremonii rozpoczęcia roku szkolnego. Jest to komfortowe dla dziecka, gdyż przejście z zabaw przedszkolnych do rzeczywistości szkolnej przebiega mniej stresująco. Towarzyszący dziecku mama czy tata sprawią, że placówka nie będzie kojarzyła mu się wyłącznie jako obcy gmach, a jego nerwy zostają znacznie ujarzmione. Jeśli jednak rodzic nie może uczestniczyć w rozpoczęciu roku szkolnego, dobrze jest wygospodarować trochę czasu w wieczornej rutynie, by porozmawiać z dzieckiem o tym, co dzieje się w szkole i jak się ono w niej odnajduje. Ważne jest tutaj zadawanie odpowiednich pytań. Pytanie o to, czy jadł albo, czy się dogaduje z rówieśnikami, mogą wprawić go w zakłopotanie i zwiększyć poziom stresu. O tym powie nauczyciel. Tu warto zapytać o samopoczucie dziecka, czy nauczycielka była miła i przede wszystkim powinno się słuchać tego, o czym mówi. 

Ważną sprawą jest też sam wygląd zarówno rodziców, jak i również samego ucznia. W tak ważny dzień uczeń pierwszej klasy powinien czuć się wyjątkowo także pod względem ubioru. Nowe czy też odświętne ubranie może sprawić, że dziecko będzie czuć się wyjątkowo, a i elegancki strój rodzica może poprawić dziecku humor. Aby uczeń był w dobrej formie zarówno fizycznej, jak i psychicznej powinien położyć się wcześniej spać. Sprawi to, że nie tylko będzie wyspany, ale także nie spóźni się na uroczystość. 

Pierwszy dzień szkoły to duże wyzwanie dla każdego dziecka. Aby świeżo upieczony adept szkoły podstawowej dobrze wspominał początek swojej edukacji, dobrze jest przygotować go na tę okazję. Szkolna wyprawka i odświętne ubranie to nie wszystko. Pierwszy dzień szkoły warto najpierw wspólnie przedyskutować i podzielić się z dzieckiem swoimi wspomnieniami z tego dnia, co zmniejszy stres i pozwoli cieszyć się tym momentem.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.