Aperitif: co podać? Przepisy i propozycje na aperitif [PRZEPISY]

Aperitif ma za zadanie pobudzić apetyt. To trunek serwowany przed głównym posiłkiem. Warto znać podstawowe zasady jego serwowania. Często są to wina oraz drinki na bazie wina – z dodatkiem lodu oraz wody gazowanej. Dzisiaj odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące aperitifu.

aperitif
Reklama

Aperitif: co to jest?

Aperitif to napój alkoholowy, który serwowany jest przed posiłkiem. Jego zadaniem jest pobudzenie apetytu. Trunek ten nie powinien być jednak ani za słaby, ani za mocny. Nie może on być również podawany w nadmiernej ilości. Najczęściej aperitif zawiera od 18 do 35 proc. Zbyt duża zawartość procentów nie jest wskazana. Ponadto nie powinno się serwować zbyt słodkiego alkoholu, ponieważ będzie on bardziej deserem niż aperitifem.

Uważa się, że aperitif był serwowany już w V wieku. Jednak dopiero po upływie tysiąca lat zdobył większą popularność. Stał się powszechnym rozpoczęciem każdego przyjęcia i spotkania towarzyskiego w krajach Europy Zachodniej oraz basenu Morza Śródziemnego.

Aperitif nie powinien pozostawiać wrażenia sytości. Nie może być zbyt słodki, ani zbyt wytrawny. Jego głównym zadaniem jest pobudzenie wydzielania soków żołądkowych. Jak zauważa Jacek Maliński, prezes zarządu Landlord: „Czysta wódka spożywana podczas sutego obiadu zbawiennie wpływa na procesy trawienne. Są alkohole, jak np. włoskie digestivo oraz polska wytrawna ziołówka, które możemy traktować jako aperitif i pić przed posiłkiem. Nie tylko wzmagają apetyt, lecz także wspomagają proces trawienia.

Z łacińskiego aperire oznacza „otwierać”. W XVIII wieku wynaleziono wermut, który stał się jednym z najpopularniejszych rodzajów aperitifu. Doskonale pobudza apetyt, a jego właściwości wykorzystywane są aż do dzisiaj. Od tego czasu szereg dostępnych trunków serwowanych na początku przyjęć i spotkań towarzyskich znacząco się poszerzył.

aperitif przepis

Aperitif: proporcje i przepisy

Dostępne jest wiele rodzajów aperitifów. Czasami wystarczy jedna sprawdzona baza, aby stworzyć ciekawy, smaczny trunek. Jak zauważa Michał Oszczyk, specjalista w dziedzinie miksologii zauważa, że doskonałą bazą koktajlu jest niskoprocentowy alkohol oraz woda sodowa. Na takiej podstawie można eksperymentować z przeróżnymi smakami oraz teksturami.

Jako aperitif można podać również szampana. Do słuszności tej tezy przekonuje sommelier Przemysław Kowalski, podając dwa sprawdzone rozwiązania na urozmaicenie tego trunku. Jednym z nich jest połączenie szampana z rodzynkami sułtańskimi, innym natomiast wina musującego z chipsami. W tym drugim przypadku warto zdecydować się na klasyczne chipsy – ziemniaki z solą. Zasadność rad Kowalskiego potwierdza również wcześniejsza uwaga Oszczyka o eksperymentowaniu z różnymi fakturami.

Poniżej znajdują się sprawdzone przepisy na aperitif – wraz z proporcjami oraz niezbędnymi składnikami.

Aperol Spritz

Składniki:

  • Processo,
  • Aperol,
  • woda gazowana,
  • lód w kostkach,
  • pomarańcz w plasterkach,
  • zielone oliwki.

Sposób przygotowania:

  1. Do szklanki wrzucić kilka kostek lodu oraz plasterków pomarańczy. 
  2. Wlać Prosecco oraz Aperol w proporcjach 3:2.
  3. Całość dopełnić wodą gazowaną.
  4. Udekorować szklankę oliwkami nadzianymi na wykałaczkę.

Americano

Składniki:

  • kilka kostek lodu,
  • słodki wermut (np. Martini Rosso),
  • Campari,
  • woda gazowana,
  • plasterki pomarańczy.

Sposób wykonania:

  1. Do szklanki wrzucić kostki lodu oraz plasterki pomarańczy.
  2. Wlać jedną miarkę wermutu oraz jedną miarkę Campari.
  3. Całość wymieszać i uzupełnić wodą gazowaną.

Negroni / negroni sbagliato

Składniki:

  • kilka kostek lodu,
  • słodki wermut (np. Martini Rosso),
  • Campari,
  • gin (negroni) lub Prosecco (Negroni Sbagliato),
  • opcjonalnie plasterek pomarańczy do ozdobienia.

Sposób wykonania:

  1. Do szklanki wrzucić kilka kostek lodu.
  2. Następnie wlać jedną miarkę wermutu, miarkę Campari oraz miarkę ginu lub Processo.
  3. Zamieszać całość (delikatnie).
  4. Opcjonalnie udekorować plasterkiem pomarańczy.

Martini Royale

Składniki:

  • Prosecco,
  • Martini Bianco,
  • sok z limonki,
  • kilka kostek lodu,
  • opcjonalnie listki mięty.

Sposób wykonania:

  1. Wrzucić kilka kostek lodu do szklanki.
  2. Wlać 60 ml Prosecco oraz 60 ml Martini Bianco.
  3. Następnie dodać wyciśnięty sok z całej limonki.
  4. Drink można udekorować listkami mięty.

Prosecco z limoncello

Składniki:

  • Prosecco,
  • limoncello,
  • kilka kostek lodu,
  • plasterek limonki, cytryny lub pomarańczy.

Sposób wykonania:

  1. Do szklanki wrzucić kostki lodu oraz plasterki wybranych cytrusów.
  2. Wlać limoncello (likier cytrynowy), a następnie uzupełnić winem musującym.
  3. Całość delikatnie wymieszać.

jak zrobić aperitif

Jak zrobić aperitif?

Jako aperitif można zaserwować wino białe, czerwone, różowe lub musujące. Najważniejszą zasadą jest to, aby był to trunek lekki, nieco wytrawny. Doskonałą propozycją są czerwone, owocowe wina. Popularnymi napojami są również Processo, Cava oraz Franciarcorta – pobudzają apetyt, podkreślając smak spożywanych później dań.

Processo to jeden z najchętniej wybieranych trunków – zwłaszcza w okresie letnim. To wino musujące będzie doskonałym aperitifem zarówno latem, jak i zimą. Może otworzyć każde przyjęcie i z pewnością przypadnie do gustu wszystkim gościom.

Tomasz Macewicz, ekspert z branży zauważa: „To, co najbardziej istotne przy podawaniu win musujących, to odpowiednie ich schłodzenie. (…) Zimne wino musujące doskonale orzeźwia i zdecydowanie lepiej smakuje. Jeżeli podajemy je jako aperitif, na początku spotkania, powinno być wytrawne”.

Chętnie wybieranym trunkiem jest Aperol z wodą gazowaną, tonikiem lub sokiem pomarańczowym oraz lodem. Można go przyozdobić owocami.

Jako aperitify sprawdzą się również wzmacniane wina aromatyzowane. Są to przede wszystkim wermuty z Francji oraz Włoch. W ich przypadku zawartość alkoholu mieści się w granicach 12-20 proc. Można je serwować z wodą gazowaną oraz lodem. Ciekawą propozycją są alkohole anyżowe, gorzkie likiery oraz kwaśne koktajle. Na popularności zyskuje hiszpańskie jerez, a także sherry.

Jakie szkło do aperitif?

Do aperitifu, podobnie jak do win deserowych, wykorzystuje się kieliszki, które swym kształtem przypominają kieliszki do czerwonego wina. Są one jednak nieco mniejsze – mają ok. 100 ml pojemności. Napełnia się je mniej więcej do połowy. Kieliszki powinny być trzymane za nóżkę. Aperitif w zależności od rodzaju należy serwować schłodzony lub w temperaturze pokojowej.

Aperitif to trunek, który nie powinien zdominować przyjęcia, lecz jedynie pobudzić apetyt przed jego rozpoczęciem. Ma za zadanie przygotować podniebienie na serwowane później potrawy oraz zrelaksuje ciało przed spożywaniem posiłku. Duża różnorodność aperitifów sprawia, że na każdym przyjęciu można zaserwować coś innego, oryginalnego.

Zobacz także:

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama