Reklama

Czy wiesz, że dobre relacje z ludźmi wpływają na długość Twojego życia?

Przez całe nasze życie mamy do czynienia z różnego rodzaju relacjami międzyludzkimi. Nawiązujemy przyjaźnie, tworzymy związki, budujemy więzi rodzinne czy towarzyskie. 
przyjaźń

Jedne są dla nas bardziej cenne, inne mniej. Do części z nich czasem nie przywiązujemy nawet szczególnej uwagi. Ich budowanie to jednak coś więcej niż sposób na zapobieganie samotności, poprawę samopoczucia czy zaspokojenie poczucia przynależności. Dobre relacje wpływają zarówno na jakość życia, jak i nasze zdrowie. Jak powinny wyglądać i jak je tworzyć, aby zapewniły nam długowieczność?

Budowanie zdrowych więzi czyni nasze życie lepszym i zdrowszym

Udane relacje z innymi ludźmi to część naszego życia i element kluczowych potrzeb, które posiadamy jako jednostki społeczne. Dbamy o więzi rodzinne, osobiste czy zawodowe, ponieważ dzięki nim nie tylko zaspokajamy swoje potrzeby, ale również odczuwamy spełnienie, radość oraz mamy poczucie bezpieczeństwa. Budowanie wartościowych relacji z bliskimi wpływa także w znacznym stopniu na nasze zdrowie. Według Przewodnika emerytalnego wydanego przez IGTE choroby cywilizacyjne bardziej oddziałują na zdrowie osób, które w ciągu swojego życia nie zadbały o utrzymanie silnych więzi z innymi. W przypadku chorób kardiologicznych bliskie relacje aż dwukrotnie zwiększają szansę na odzyskanie zdrowia m.in. poprzez ograniczenie stresu, który źle wpływa na kondycję naszego serca. Obecność przyjaciół w naszym życiu oraz ich wsparcie pomaga nam w pokonywaniu codziennych trudności. Przyczynia się to do poprawy komfortu psychicznego w szczególności na starość, gdy czujemy się bezpieczniej, mając wokół siebie bliskich, na których możemy liczyć.

O relacje z innymi dbajmy już w dzieciństwie

Dobre relacje międzyludzkie należy budować już od wczesnego dzieciństwa. Jako rodzice powinniśmy więc pozwalać na to swoim pociechom. Chodzi tu oczywiście nie tylko o bliskie relacje rodzinne, ale również te towarzyskie. Nawiązywanie przyjaźni ze swoimi rówieśnikami to podstawowy element prawidłowego rozwoju dzieci. Dzięki udanym interakcjom społecznym budujemy nie tylko swoją tożsamość, ale również uczymy się zaangażowania emocjonalnego i sposobów rozwiązywania konfliktów. Prawdziwe relacje międzyludzkie równie często wpływają na to, jakie mamy nastawienie do życia w kolejnych latach. Bliski przyjaciel zwiększa nasze poczucie własnej wartości oraz oddziałuje na nasze samopoczucie, co jest istotne zarówno w dzieciństwie, jak i dorosłym życiu.

Jak powinny wyglądać dobre relacje międzyludzkie?

Wiemy już, że dobre relacje mają wpływ na nasze zdrowie i jakość życia. Jednak co w tym kontekście oznacza słowo „dobre”? Jak powinna wyglądać ta udana więź, dzięki której żyjemy dłużej? Przede wszystkim powinna być oparta na szczerości. To dzięki niej tworzymy bliskość i to dzięki niej budujemy między sobą zaufanie. W stabilnej i trwałej relacji zachowujemy dyskrecję, która zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa. Umiemy przyznawać się do błędów i za nie przepraszać. Silna więź z drugim człowiekiem to umiejętność przekładania relacji nad rację, właśnie po to, aby utrzymać to, co wspólnie zbudowaliśmy.

W jaki sposób budować udane relacje międzyludzkie?

O nawiązywanie relacji i znajomości powinniśmy dbać przez całe swoje życie. Warto jednak pamiętać, że aby zyskały one miano udanych, powinniśmy się o nie troszczyć właściwie nieprzerwanie. Troska o drugiego człowieka to jeden z kluczowych elementów dobrej relacji. Aby była ona trwała, powinniśmy utrzymywać kontakt z bliskimi, rozmawiać i pokazywać im, że są dla nas cenni. Silna więź tworzy się również poprzez coraz lepsze poznawanie siebie nawzajem. Ważna jest więc umiejętność rozmawiania w taki sposób, aby słuchać i zadawać pytania, dzięki którym dowiadujecie się o sobie coraz więcej. W stabilnej relacji nie zawsze musimy mieć takie samo zdanie, powinniśmy jednak nawzajem się szanować, nawet jeśli nie zgadzamy się ze sobą na jakiejś płaszczyźnie.

Wpływ więzi międzyludzkich na nasze życie i zdrowie szerzej opisuje Przewodnik emerytalny opracowany przez IGTE, który wskazuje na kilka najważniejszych punktów przyczyniających się do stworzenia długotrwałej i udanej relacji. Zgłębienie wydawałoby się dość jednoznacznego tematu pomoże nam spojrzeć na aspekt tworzenia relacji z nieco innej perspektywy. Być może przyczyni się nawet do poprawy naszego podejścia do tworzenia więzi i wzmocni nasze zaangażowanie w pielęgnowanie dotychczasowych znajomości.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Gazetki

Gazetki wybrane dla Ciebie

Wszystko dla małych marzycieli w Lidlu Lidl
18 lipca - 27 sierpnia 2022
Gazetka Lidl
Kakto - promocje na sierpień!Kakto.pl
1 - 31 sierpnia 2022
Gazetka Kakto.pl
AldiAldi
14 - 20 sierpnia 2022
Gazetka Aldi
Carrefour Tarnów - szalona 5-tka!Carrefour
16 - 28 sierpnia 2022
Gazetka Carrefour
Kiełbasa na grilla w Żabce Żabka
10 - 16 sierpnia 2022
Gazetka Żabka
Od oferty aż po montaż w Leroy Merlin Leroy Merlin
3 - 23 sierpnia 2022
Gazetka Leroy Merlin
Gazetki

Gazetki wybrane dla Ciebie

IKEA - Szafy 2022IKEA
1 sty - 31 gru 2022
Gazetka IKEA
IKEA - Sypialnie 2022IKEA
1 sty - 31 gru 2022
Gazetka IKEA
IKEA - Kuchnie 2022IKEA
1 sty - 31 gru 2022
Gazetka IKEA
IKEA - Łazienki 2022IKEA
1 sty - 31 gru 2022
Gazetka IKEA
Ogrody w CastoramieCastorama
7 mar - 31 gru 2022
Gazetka Castorama
Bramy i ogrodzenia - CastoramaCastorama
7 mar - 31 gru 2022
Gazetka Castorama
Artykuły

Blog

Reklama

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Tesco, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
LogoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.