Zdrowe śniadanie: propozycje i przepisy. Zainspiruj się

Śniadanie to podstawowy posiłek dnia – powinno być pożywne i dostarczać siłę na pierwsze godziny po przebudzeniu. Według niektórych badań osoby, które unikają spożywania tego posiłku, często są rozdrażnione i nie mogą się skupić na obowiązkach – pracy czy zajęciach w szkole. Wyjaśniamy, dlaczego tak ważne jest zdrowe śniadanie oraz przedstawiamy kilka smacznych inspiracji.

zdrowe śniadanie
Reklama

3 przepis na zdrowe śniadanie

Zdrowe śniadanie – tego posiłku z pewnością nie powinno zabraknąć w naszym jadłospisie. Jego zadaniem jest dostarczenie energii do efektywnego rozpoczęcia dnia. Osoby, które jedzą pożywne dania przed wyjściem z domu, są wydajniejsze – w domu, na uczelni czy w szkole. Łatwiej jest im się wybudzić ze snu i wykonywać swoje obowiązki. Poniżej przedstawiamy 3 top przepisy na zdrowe śniadanie w domu.

Omlet z fetą i pomidorem – smacznie i zdrowo

Omlet z fetą i pomidorem – takiego połączenia nie powinno zabraknąć w naszym jadłospisie. Posiłek ten jest nie tylko smaczny i pożywny, ale również zdrowy. Docenią go osoby lubiące przede wszystkim słone smaki.

Składniki na jedną porcję:

  • 2 jajka,
  • 1/4 szklanki mleka,
  • pomidor,
  • 1/4 kostki feta,
  • oliwa z oliwek,
  • sól,
  • pieprz,
  • opcjonalnie świeża bazylia.

Wykonanie:

  1. Ser feta należy pokruszyć w małe kawałki. Umyty pomidor pokroić w kostkę (opcjonalnie można wykorzystać zamiast niego kilka pomidorków koktajlowych).
  2. Jajka roztrzep i połącz z mlekiem. Dopraw do smaku solą i pieprzem.
  3. Na patelnię nalej łyżkę oliwy, rozgrzej ją i przelej do niej wcześniej uzyskaną jajeczno-mleczno masę.
  4. Po chwili dodaj pokrojone pomidory oraz fetę. Opcjonalnie możesz dorzucić garść świeżej bazylii.
  5. Poczekaj, aż omlet się zetnie, a następnie przełóż go na talerz. Smacznego.

jaglanka z owocami

Jogurtowa jaglanka z owocami

Zdrowe śniadanie, które łączy w sobie wszystko to, co najlepsze to jaglanka. Można ją przygotować na wiele różnych sposobów. Poniżej znajduje się prosty i szybki przepis na pyszną jogurtową jaglankę z owocami.

Składniki na jedną porcję:

  • 100 g kaszy jaglanej,
  • 100 g jogurtu naturalnego,
  • garść malin (mogą być mrożone),
  • garść borówek lub innych owoców (np. jeżyn).

Wykonanie:

  1. Kaszę jaglaną należy wypłukać dokładnie w wodzie, a następnie ją ugotować zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu.
  2. Kaszę pozostawić do ostygnięcia. Następnie zmiksować w blenderze wraz z jogurtem naturalnym.
  3. Maliny należy nieco podgrzać, aby puściły trochę soku. Kolejnym krokiem jest dodanie ich do jaglanki.
  4. Wszystko przekładamy do miseczki i dekorujemy świeżymi owocami, np. borówkami. Smacznego.

Białkowe placuszki twarogowe z owocami

Kolejne zdrowe śniadanie, które bije rekordy na profilach w mediach społecznościowych, to białkowe placki twarogowe. Są nie tylko pożywne, ale również smaczne. Wiele osób porównuje ich smak do sernika. Poznaj przepis na to bogate źródło cennego białka.
Składniki na jedną porcję:

  • 3 jajka,
  • 250 g twarogu,
  • mąka (ok. 3 łyżki),
  • cukier wanilinowy (ok. 1 łyżeczka),
  • ksylitol lub cukier (ok. 1 łyżka),
  • oliwa lub inny tłuszcz do smażenia (ok. 1 łyżka),
  • ulubione owoce (np. maliny, borówki, banany).

Wykonanie:

  1. W misce należy przygotować masę z twarogu, żółtek jaj, cukru wanilinowego oraz ksylitolu. Wystarczy rozgnieść składniki widelcem.
  2. Do tak uzyskanej masy należy dodać mąkę (najlepiej przesiana przez sitko).
  3. Białka z jajek ubić na sztywną pianę, przełożyć do pozostałych składników i delikatnie wymieszać.
  4. Z powstałej masy należy uformować placuszki. Na patelni rozgrzać tłuszcz, a następnie podsmażyć placki do zarumienienia.
  5. Przełożyć na talerz i udekorować ulubionymi owocami – malinami, borówkami lub plasterkami obranego banana. Opcjonalnie można serwować z dżemem lub jogurtem naturalnym. Smacznego.

zdrowe śniadanie

Szybkie zdrowe śniadania

Przygotowanie zdrowych śniadań nie musi zajmować całego poranka. Szybkie przepisy umożliwiają w kilka minut przyrządzenie pożywnego posiłku. Zdrowe śniadania w wersji bardziej rozbudowanej można przygotowywać w weekendy lub święta – kiedy to mamy więcej czasu na celebrowanie porannych posiłków.

Czasami słyszy się, że zdrowe śniadania, a także inne posiłki są drogie. Mit ten rozwiewa dietetyk Małgorzata Szczepaniak: „Zdecydowanie nie! Zakupy należy zaplanować i robić je z głową i przede wszystkim nigdy nie robić ich, gdy jesteśmy głodni! Podstawą zdrowej diety są warzywa i owoce, które nie są drogie. Kupujmy te sezonowe, można także postawić na mrożonki. Do tego kasza gryczana, jęczmienna czy makaron pełnoziarnisty i już możemy stworzyć dobry i pełnowartościowy posiłek. Wystarczy prosty przykład, płatki owsiane kosztują około 2-3 złote natomiast słodkie, oblane cukrem płatki, które często dajemy dzieciom na śniadanie to wydatek około 6 złotych. Zdrowe odżywianie nie jest drogie, planujmy dokładnie posiłki tak, by nic się nie zmarnowało”.

Szybkie zdrowe śniadania można przyrządzać całej rodzinie – dzieciom, dorosłym oraz seniorom. To sposób na doskonały start każdego dnia. Pamiętajmy o tym, aby posiłek dawał energię i był pożywny. Zdrowe naprawdę może być smaczne. Może dostarczyć również organizmowi niezbędnych składników odżywczych oraz witamin.

Jak rozsądnie kupować produkty na zdrowe śniadanie? „Jeżeli chodzi o warzywa i owoce, to polecam wybierać lokalne sklepy lub targi. Kupując warzywa i owoce, kierujmy się ich wyglądem, nie kupujmy tych wyglądających nieświeżo i nadpsutych, ponieważ rozwijają się w nich drobnoustroje. W przypadku innych produktów czytajmy etykiety, im krótszy skład, tym lepiej” – podsumowuje Małgorzata Szczepaniak.
Powyżej przedstawione przepisy na zdrowe śniadanie można przygotować w kilka minut. Sprawdzą się na co dzień, a smak, chociażby jednego z nich szybko stanie się jednym z ulubionych smaków domowników.

Pomysł na śniadanie fit

Fit śniadanie wcale nie jest małe i złożone wyłącznie z owoców czy kiełków. To pożywne propozycje, które dostarczają organizmowi wszystkiego tego, co niezbędne do rozpoczęcia kolejnego dnia. Jak zauważa Elżbieta Kolczyńska, ekspert ds. żywienia człowieka, absolwentka SGGW jednym z głównych błędów żywieniowych jest omijanie śniadania.

Ludzie „Nie jedzą śniadań! Piją kawę, herbatę i już, ubierają się i wychodzą z domu. Pierwszy posiłek jedzą około 10:00 czasem 12:00. A to ma swoje przykre konsekwencje. Dużo mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ale ludzie tak naprawdę nie wiedzą, dlaczego jest tak ważny. Od rana zużywamy energię, której nie dostarczyliśmy organizmowi. Wydaliśmy energię, ale nie zapłaciliśmy. Jeśli się nie je rano, organizm dostaje sygnał – uwaga kryzys! Zaczyna oszczędzać energię i kumuluje ją w postaci tkanki tłuszczowej” – podsumowuje ekspertka.

Zaleca się, aby wieczorem jeść lekkie kolacje. Dzięki temu rano z większą ochotą spożyjemy śniadanie. Istotne jest, aby w ciągu całego dnia dostarczyć organizmowi niezbędną ilość energii do pokrycia wszystkich jego potrzeb. Omijanie śniadań często kończy się podjadaniem w późnych godzinach wieczornych, a nawet nocnych. To nie tylko jest niezdrowe, ale również może skutkować tyciem. 

Idąc za radą dietetyk Marty Butler: „Pierwszy posiłek powinien być pełnowartościowy, odpowiednio zbilansowany, bogaty w witaminy i składniki mineralne, a przede wszystkim smaczny. Niech nie zabraknie również na naszym talerzu feerii barw i kształtów, ponieważ jemy przede wszystkim oczami. (…) Po tak pożywnym i smacznym śniadaniu można z ochotą ruszyć do codziennych obowiązków”. Zdrowe śniadanie to sposób na idealne rozpoczęcie każdego dnia.

Zobacz także:

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama