Zbliża się kolejna podwyżka stóp procentowych! O ile wzrosną raty kredytów?

Kredytobiorcy mieli nadzieję, że w październiku nie nastąpi wzrost stóp procentowych i w końcu będą mogli nieco odciążyć swoje domowe budżety. Niestety ze względu na rekordową inflację we wrześniu istnieje duże prawdopodobieństwo, że raty kredytu znowu się zwiększą i co gorsze, tym razem podwyżka ma być naprawdę duża. Wszystko wskazuje na to, że sprawdzi czarny scenariusz.

Raty kredytów.
Raty kredytów znowu wzrosną przez podwyżkę stóp procentowych. Fot. Adobe Stock.
Reklama

Raty kredytów mają znowu wzrosnąć. Wszystko przez rekordową inflację

Prezes Narodowego Banku Polskiego niedawno informował kredytobiorców, że ich raty kredytów nie powinny wzrosnąć w październiku, ale nie wykluczał, że w razie pojawienia się niepokojących danych dotyczących inflacji stopy procentowe mogą wzrosnąć o 25 pb. Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że żadne z tych założeń nie nastąpi. Ekonomiści przewidują rekordową podwyżkę, która w znaczący sposób wpłynie na wydatki wielu Polaków. 

Dlaczego stopy procentowe znowu mają wzrosnąć? Podobnie, jak przy poprzednich podwyżkach powodem jest zwiększająca się inflacja. Jej wskaźnik we wrześniu wynosił 17,2 proc., to prawdziwy rekord, takiego wyniku nie odnotowano w Polsce od 25 lat. Dla rządzących i wielu ekonomistów było to ogromne zaskoczenie, ponieważ przewidywano tylko nieduży wzrost poziomu inflacji względem sierpnia, miał być wyższy maksymalnie o 0,3 lub 0,4 proc. 

Ile może wynosić podwyżka stóp procentowych w październiku?

Ekonomiści podejrzewają, że ze względu na rekordową inflację we wrześniu stopy procentowe mogą się zwiększyć nawet o 50 pb. Jak może się to przełożyć na podwyżkę rat kredytowych? Niestety bardzo źle, w tym przypadku koszty kredytobiorców wzrosną nawet o 95 proc. Oczywiście na razie nie można brać tego za pewnik, ponieważ są to prognozy, jednak istnieje mało racjonalnych przesłanek, żeby wykluczyć tak tragiczny scenariusz. Konkretne dane poznamy niebawem, wskaże je Prezes Narodowego Banku Polskiego.

Czy w kolejnych miesiącach należy się spodziewać następnych podwyżek stóp procentowych? Niestety jest to bardzo możliwe, ponieważ wszystko wskazuje na to, że inflacja będzie dalej rosła. Prognozy ekonomistów wskazują, że do końca tego roku jej wskaźnik może przekroczyć nawet 20 proc. Prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku sytuacja zacznie się stopniowo stabilizować. Nadchodzące miesiące mogą być dla kredytobiorców bardzo ciężkie.

Przeczytaj także:

Dodatek elektryczny odpowiedzią na wysokie ceny prądu. Jak wnioskować?

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama