Dodatek elektryczny odpowiedzią na wysokie ceny prądu. Jak wnioskować?
Niestety rachunki za prąd są coraz wyższe, w wielu przypadkach podwyżki wynoszą od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. W niektórych gospodarstwach domowych sytuacja finansowa staje się coraz gorsza, dlatego rządzący podjęli decyzję o wprowadzeniu dodatku elektrycznego, który nieco odciąży ogromne wydatki. Kto może ubiegać się o to dofinansowanie? Jak o nie wnioskować? Dowiedz się wszystkich szczegółów!
Dodatek elektryczny. Kto może się o niego ubiegać?
Od kilku miesięcy oprócz rosnącej inflacji i wszelkich konsekwencji z jakimi się wiąże, największym problemem w naszym kraju jest brakujący węgiel niezbędny do ocieplenia sporej części gospodarstw domowych i nie tylko. Jeżeli tylko surowiec pojawi się na składach, to trzeba na niego wydać ogromną kwotę. Z tego względu rządzący niedawno wprowadzili dodatek węglowy mający na celu zmniejszenie wydatków.
Obywatele ogrzewający swoje domostwa elektrycznością zostali jednak bez pomocy, a rachunki za prąd już przychodzą i w większości są ogromne. Ostatecznie rządzący podjęli decyzję, że w tym przypadku również zostanie wprowadzone dofinansowanie. Co ważne, o dodatek będą mogli też ubiegać się lokatorzy mieszkań wyposażonych w kuchenki elektryczne oraz użytkownicy pomp ciepła.
Ile ma wynosić dodatek elektryczny?
To już pewne, dodatek elektryczny będzie wynosił 1000 zł lub 1500 zł (tylko w przypadku, gdy roczne zużycie energii elektrycznej wynosi 5000 kWh). Może się o niego ubiegać każde gospodarstwo domowe, które spełni warunki, o których wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. W tym miejscu należy podkreślić, że jeżeli już wcześniej dodatek węglowy został złożony i później zaakceptowany, wtedy dofinansowanie na prąd nie zostanie przyznane.
Dodatek elektryczny. Od kiedy można składać wniosek? Gdzie go złożyć?
Na złożenie wniosku o dodatek elektryczny trzeba jeszcze trochę poczekać, będzie to możliwe dopiero za niecałe dwa miesiące, konkretnie od 1 grudnia. Do kiedy można się ubiegać o dofinansowanie? Do 1 lutego 2023 r. Dokumenty należy złożyć w swoim urzędzie gminy. Wypełnienie formalności nie powinno być skomplikowane, niedługo z pewnością w internecie pojawią się również gotowe wzory.
Przeczytaj także:
Oszczędzające pieniądze! Porady dotyczące utrzymania ciepła w mieszkaniu tej zimy
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!
Kliknij i obserwuj Ding.pl na
Włącz powiadomienia o ulubionych produktach: