Reklama

Sklepy przy granicach znów zamknięte w niedziele! Lidl, Biedronka i inne sieci muszą uważać na kontrole Państwowej Inspekcji Pracy

Biedronka, Lidl i inne sieci, które korzystały z poluzowania zakazu handlu w niedziele przy granicach, przestały otwierać swoje sklepy w ramach wyjątku, natychmiast po pojawieniu się w internecie komunikatu od minister rodziny i polityki społecznej. O taki poprosili związkowy z Solidarności. PIK wznawia kontrole!
Zakaz handlu w niedzielę
źródło: Adobe Stock

Aktualizacja 12.05.2022

To już oficjalne, że sieci jak m.in. Biedronka, Lidl, Kaufland czy Stokrotka kończą otwieranie sklepów w niedziele niehandlowe. Do tej pory robiły to, choć według większości ekspertów i tak nielegalnie. To, że wyjątkowa sytuacja w kraju tego wymagała, jest jasne, jednak rządowi wypomina się, że poluzowanie obostrzeń nastąpiło wskutek wyłącznie słów wypowiedzianych przez Piotra Müllera na konferencji prasowej oraz wpisu na Twitterze jednej z minister, czyli teoretycznie Państwowa Inspekcja Pracy nadal mogła przeprowadzać kontrole.

W praktyce kontrole PIK w ostatnich miesiącach w województwach podkarpackim i lubelskim były wstrzymane. Teraz po kolejnym komunikacie internetowym umieszczonym przez minister rodziny i polityki społecznej Marleny Mociąg, Biedronka, Lidl i wszelkie inne sieci znów muszą się mieć na baczności. Na graniach nie widuje się już tylu imigrantów, co w marcu, dlatego rząd zwrócił uwagę, że nie ma już podstaw do omijania obowiązującego prawa.
 

Koniec z brakiem niedziel niehandlowych przy granicy.

Niedziela handlowa to wyjątek w ciągu roku. Rządzący od lat z góry wyznaczają daty ostatniego dnia tygodnia, w które będziemy mogli robić zakupy bez ograniczeń. Na ten moment pozostały już tylko cztery takie, jedna w czerwcu, w sierpniu i dwie w grudniu. Z powodu trudnej i wyjątkowej sytuacji od początku marca zakaz handlu w niedziele przestał obowiązywać w kilku województwach – podkarpackim i lubelskim. Teraz nadchodzą zmiany i znów cofamy się do sytuacji, znanej sprzed poluzowania przepisów.

Po zniesieniu zakazu handlu momentalnie w każdą niedziele otwierały się przygraniczne sklepy Lidl, Biedronka, Kaufland czy Aldi. Tak naprawdę każdy, kto chciał na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, mógł działać bez ponoszenia ryzyka kary. Powodem był ogromny napływ uchodźców do Polski, przyjmowanie ich i zapewnianie transportu. Wiele osób stało przy przejściach granicznych przez cały dzień dlatego stały dostęp do sklepów i podstawowych produktów był konieczny. Teraz gdy wszyscy znaleźli już swoje miejsce i nie odnotowujemy nowych, nagłych przyrostów imigrantów, nie ma już konieczności kontynuowania takiej praktyki handlowej.

Czyta także: Gdzie pojedziesz bez certyfikatu szczepionkowego COVID? Coraz więcej państw go nie wymaga

Decyzję o zaostrzeniu zakazu handlu przy granicy podjęło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zwróciło uwagę na to, że nie ma już mowy o sytuacji nadzwyczajnej przy granicy podkarpackiej i lubelskiej dlatego przedsiębiorcy, którzy nadal będą otwierać swoje sklepy w każdą niedzielę, będą musiały liczyć się z konsekwencjami karnymi.

O przywrócenie zakazu handlu w niedzielę apelowali związkowcy, którzy odpowiedź na swoje uwagi otrzymali za pośrednictwem… Twittera. Okazuje się, że tak naprawdę wcale nie funkcjonują oficjalne przepisy, które pozwalałyby otwierać sklepy w niedziele niehandlowe i zgodnie z prawem otwieranie ich bez powodu nie jest legalne.

Interesują cię promocje w sklepach? Sprawdzaj gazetki!

Paulina Kopeć

Miłośniczka muzyki, podróży, dobrych filmów i książek. W wolnym czasie tworzy piosenki, reportaże radiowe, pisze, biega, i jeździ rowerem.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Gazetki

Gazetki wybrane dla Ciebie

Katalog Lidla - Uwaga nisko!Lidl
30 maja - 4 czerwca 2022
Gazetka Lidl
Leroy Merlin - odpoczynek w ogrodzie?Leroy Merlin
11 - 31 maja 2022
Gazetka Leroy Merlin
AldiAldi
22 - 28 maja 2022
Gazetka Aldi
Rossmann - Mega! Przebija wszystko!Rossmann
16 - 31 maja 2022
Gazetka Rossmann
Okazje na Dzień Dziecka w Biedronce! Biedronka
23 maja - 8 czerwca 2022
Gazetka Biedronka
AldiAldi
22 maja - 1 czerwca 2022
Gazetka Aldi
IKEA - Szafy 2022IKEA
1 sty - 31 gru 2022
Gazetka IKEA
Okazje tygodnia w BiedronceBiedronka
9 - 25 maj 2022
Gazetka Biedronka
Leroy Merlin - odpoczynek w ogrodzie?Leroy Merlin
11 - 31 maj 2022
Gazetka Leroy Merlin
IKEA - Sypialnie 2022IKEA
1 sty - 31 gru 2022
Gazetka IKEA
Kultowe produkty w niskiej cenie w Biedronce Biedronka
16 maj - 1 cze 2022
Gazetka Biedronka
Ale tydzień w Biedronce!    Biedronka
19 - 25 maj 2022
Gazetka Biedronka
Reklama

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Tesco, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
LogoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.