Pielęgnacja roślin w czerwcu: nawozimy i przycinamy

Druga połowa czerwca to czas, gdy nasze kwietniki, rabaty, ogrody, działki pachną i mienią się kolorami. Aby były dla nas zawsze tak przyjemne powinniśmy zadbać o ich pielęgnację w tym okresie. Dzisiaj przyjrzymy się nawożeniu roślin oraz poznamy kilka najważniejszych zasad przycinania żywopłotów.

Poradnik ogrodnika -  nawozimy i przycinamy
Reklama

Spis treści:
1. Nawożenie jako jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych
2. Kompost - dobry jeśli wilgotny
3. Nawóz zielony
4. Przycinanie żywopłotów
5. Jakie narzędzia do cięcia żywopłotów?

Nawożenie jako jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych

Nawożenie zapewnia roślinie dostęp do wielu niezbędnych składników odżywczych, pomaga przetrwać jej suche dni, odpowiada za zdrowy rozrost i kwitnienie. W przypadku roślin sadzonych w doniczkach lub pojemnikach, które nie mają dostępu do dużej powierzchni do rozrostu, można stosować  nawozy wieloskładnikowe lub jednoskładnikowe przeznaczone do roślin kwitnących.

Z szerokiej palety dostępnych produktów można wybierać np.:

  • nawóz uniwersalny granulowany,
  • płynne nawozy do pelargonii, surfinii, do rabatek warzywnych,
  • nawóz granulowany do warzyw i ziół,
  • nawóz do roślin dobrze rosnących na podłożach kwaśnych, 
  • granulowany nawóz do róż z dodatkową zawartością magnezu.

Do roślin, które mamy na działce lub w ogrodzie możemy wykorzystać przygotowany wcześniej kompost. Kompostem nawozimy także silnie rosnące gatunki roślin. Na wstępie powinniśmy powyrywać chwasty oczyszczając podłoże wokół roślin ozdobnych rosnących na rabatach, wokół krzewów róż, czy grządek z warzywami. Kolejno ziemię wokół roślin trzeba spulchnić i nawieźć kompostem. 

Kompost - dobry jeśli wilgotny

Na pryzmy kompostowe można wrzucać skorupki od jajek, skórki bananów, pomarańczy i inne organiczne odpadki z gospodarstwa domowego oraz odpady roślinne: obcięte kwiatostany, wyrwane, niekwitnące chwasty, ścięte pędy roślin. Odpadki układamy warstwami: warstwa odpadków, cienka (1-1,5 cm) warstwa ziemi. Pamiętajmy, że dobry kompost powinien być zawsze wilgotny. Najlepiej jeśli pryzma kompostowa będzie ulokowana w miejscu zacienionym i zabezpieczona przez wysychaniem położonymi na jej wierzchu gałęziami lub lnianą tkaniną.  

Nawóz zielony

Do nawożenia roślin świetnie nadaje się tzw. nawóz zielony. Doskonale uzupełnia podłoże roślin w cenne składniki mineralne m.in. azot i chroni glebę przed chwastami. Nawóz zielony można uzyskać z roślin, takich jak: groch zwyczajny, nazywany także peluszką, łubin żółty, seradela, czy wyka kosmata. Te rośliny wykorzystywane są zwykle jako nawóz w ogrodach w okresie jesiennym. 

Przycinanie żywopłotów

Żywopłoty - piękne zielone szpalery składające się z różnych gatunków krzewów iglastych lub krzewów liściastych - stanowią dla naszych działek, czy ogrodów nie tylko osłonę przed wiatrem i wzrokiem sąsiadów, ale są także znakomitą, zieloną kompozycją dekoracyjną. Do najchętniej wybieranych roślin, które tworzą żywopłoty zalicza się m.in.: 

  • odmiany żywotnika zachodniego, 
  • cis, 
  • buk zwyczajny, 
  • bukszpan, 
  • dereń, 
  • głogownik. 

Po wiosennym okresie ochronnym dla ptaków pod koniec czerwca podcinamy żywopłoty utworzone np. z berberysu, grabu, ligustra. Podcinanie pobudza roślinę do silniejszego zagęszczania, a poza tym umożliwia zachowanie odpowiedniego pokroju.

  • Młode żywopłoty liściaste przycinamy od dołu usuwając uschnięte gałęzie, tak by nasilić zagęszczanie się rośliny w dolnych partiach;
  • Starsze - wyrośnięte żywopłoty liściaste lub z krzewów iglastych tniemy zaczynając zawsze od boków.

Dla lepszego ustawienia linii cięcia wspomagamy się linką ogrodniczą lub sznurkiem, który rozwijamy równolegle do górnej krawędzi żywopłotu oraz drugim ustawionym w połowie wysokości żywopłotu. Cięcie za pomocą nożyc elektrycznych wykonujemy najpierw w dół, by usunąć zbędne fragmenty pędów, a następnie płynnie do góry. Po przycięciu boków, przechodzimy do przycinania góry żywopłotu tzw. grzbietu. Pokos wykonujemy trzymając nożyce poziomo, wykonując tułowiem półobroty, co zapewni nam utrzymanie równej linii cięcia.

Jakie narzędzia do cięcia żywopłotów? 

Praca przy przycinaniu żywopłotów będzie dla nas samą przyjemnością, gdy dobierzemy odpowiednie narzędzia. Pamiętajmy więc o kilu prostych zasadach. Do przycinania niewielkich, czytaj - niskich żywopłotów obwódkowych, które prześwietlamy usuwając tylko zdrewniałe pędy wykorzystamy np. nożyce mechaniczne, teleskopowe lub sekatory.  

Osobom ceniącym sobie wygodę i szybkość cięcia polecamy zakup jednego z modeli elektrycznych nożyc do cięcia żywopłotów. Okażą się świetnym wyborem w przypadku cięcia rozrośniętych już żywopłotów. Są to urządzenia wyposażone w prowadnicę o różnej długości z ostrzem. Nożyce akumulatorowe z dwustronnym ostrzem ułatwiają dokładne i szybkie przycięcie pędów i gałęzi i wygodne poruszanie się w terenie, bez potrzeby szukania kontaktu. 

Za tydzień wodne eldorado w ogrodzie: misy, doniczki, oczka wodne. Zapraszamy!

Czytaj także: Czerwiec w kalendarzu ogrodnika - moc kolorów i zapachów
 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama