Czerwiec w kalendarzu ogrodnika - moc kolorów i zapachów

Gdy zodiakalne Bliźnięta kąpią się w promieniach czerwcowego słońca, na balkonach, na działkach, tarasach i w ogrodach, trwa istna symfonia kolorów i zapachów. Nam - miłośnikom ogrodnictwa - natura daje w tym miesiącu nieskończenie wiele możliwości stworzenia własnych kompozycji, niezależnie od tego, czy pracujemy w ogródku, na działce, czy na tarasie. Jeśli chcecie, aby Wasze zamierzenia przyniosły wyborny efekt – przeczytajcie nasz poradnik ogrodniczy!

Czerwiec w ogrodzie
Reklama

Spis treści

  1. Prace w ogrodzie w czerwcu
  2. Kwiaty w czerwcowym ogrodzie
  3. Róże w czerwcowym ogrodzie - klasa sama dla siebie
  4. Krzewy, pnącza i drzewa w czerwcowym ogrodzie
  5. Pielęgnacja roślin w czerwcowym ogrodzie

Prace w ogrodzie w czerwcu

Czerwiec  jest miesiącem gorącym, więc grządki kwiatowe, ziołowe, owocowe i warzywne muszą mieć zawsze zapewnioną przynajmniej umiarkowaną wilgotność. Ten miesiąc jest czasem siewu. Zobaczmy, jakie rośliny możemy zasiać licząc na sukces.   

W czerwcu na grządkach warzywnych wysiewamy bazylię, rzeżuchę, pietruszkę naciową oraz koper. Słoneczna pogoda sprzyja ich bujnemu wzrostowi. Silnie rosnące gatunki roślin staramy się regularnie nawozić.
Prace w ogrodzie dla wielu osób to fascynująca i zdrowa aktywność na świeżym powietrzu. Wiedzą oni, że przyroda nie zatrzymuje się nawet na kilka chwil – tu ciągle trwa ruch. Aby zbierać plony przez cały sezon, także my staramy się nadążyć za przyrodą.

W czerwcu robimy dosiew roślin, które dojrzewają później: np. sałaty, fasoli szparagowej, rzodkiewki. kalarepy i buraków. Z innych odmian warzyw jesiennych i zimowych sadzimy: endywię, późną marchew, cykorię podróżnika, radicchio, czosnek zimowy i fasolę pieszą. W gruncie można umieścić także rozsady arbuza, melona, papryki oraz bakłażana. 

Do Nocy świętojańskiej (patrz także Noc Kupały) obchodzonej w wigilię Świętego Jana z 23 na 24 czerwca można jeszcze zbierać szparagi i rabarbar. Osoby, które zdążą z odcięciem kwiatostanów rabarbaru, będą cieszyć się plonem dłużej. W kościołach chrześcijańskich jest to również okres święcenia ziół leczniczych

Na chwilę przed zakwitaniem warto zrobić pierwszy zbiór ziół niezastąpionych w kuchni: majeranku, szałwii, cząbru, oregano, mięty, macierzanki i melisy cytrynowej. Podpowiadamy, że zbiory ziół powinniśmy zaplanować na wczesne przedpołudnie, gdy z roślin zniknie poranna rosa i zioła dobrze obeschną. Grządki ziół, rabarbaru i szparagów okładamy w tym czasie kompostem i solidnie podlewamy. 
Skoszonej trawy nie wyrzucamy, ale lekko suszymy i wykorzystujemy jako ściółkę do okładania grządek, co zapobiegnie ich wysychaniu i rozwojowi chwastów.

Kwiaty w czerwcowym ogrodzie 

Czym byłby ogród bez kwiatów? Mieniące się różnymi barwami czerwcowe kwiecie to przede wszystkim rośliny jednoroczne, wybrane dwuletnie oraz byliny. Do godnych uwagi roślin jednorocznych i dwuletnich, które zakwitają w czerwcowym ogrodzie można zaliczyć m.in.: szałwię, lobelię, cynię, smagliczkę, dalie, aksamitki, groszek pachnący, niezapominajkę, dzwonka ogrodowego, stokrotkę, niecierpka. Zapewniamy tym roślinom lekką, przepuszczalną glebę oraz niezbyt obfite podlewanie.

Z powyżej wymienionych odmian kwiatów powinny skorzystać osoby myślące o pięknie udekorowanym tarasie. Nie trzeba ponosić kosztownych wydatków, aby przygotowane przez nas w ozdobnych donicach kompozycje złożone z na przykład z komarzycy lub kocanki połączonych z lobelią radowały oczy przez wiele tygodni. 

Donica z dekoracyjnym zestawem
Osoby zainteresowane dłuższym okresem obecności rośliny w ogrodzie powinny zainteresować się bylinami.  Byliny nalezą do roślin wieloletnich, szybko zakwitają w czerwcu, są umiarkowanie wymagające i mogą dobrze rosnąć na stanowiskach zacienionych, ale także nasłonecznionych. Do najbardziej znanych i popularnych w ogrodach należą m.in.: zawilce, łubin ogrodowy, macierzanka, tawułka arendsa, aster alpejski, rozchodnik, mak, tojad, chaber górski, szarotka, goździk kropkowany. 

Róże w czerwcowym ogrodzie – klasa sama dla siebie

Czerwiec jest od lat ulubionym przez ogrodników miesiącem róż. Ta przepiękna roślina właśnie w czerwcu staje się królową ogrodów. Wybrane odmiany sadzonek róż warto zaraz po zakupie obejrzeć, sprawdzając czy na łodygach i kwiatostanach nie gromadzą się larwy mszyc. Gdy tak jest wykonujemy oprysk specjalnym preparatem przeciw mszycom. Tu ważna rada: opryski przeprowadzamy zawsze pod wieczór i tylko wtedy, gdy na dworze jest sucho i rośliny są suche. (Wskazówka ta dotyczy także opryskiwania innych roślin).  

Krzewy, pnącza i drzewa w czerwcowym ogrodzie 

Zgodnie z kalendarzem ogrodniczym w czerwcu sadzimy również krzewy, pnącza i drzewa. Zwykle wybiera się te, które wcześniej rosły w pojemnikach. W czerwcu w dobrych sklepach ogrodniczych możemy znaleźć sadzonki przepięknie rozwijających się później krzewów i drzew.  Do krzewów kwitnących w czerwcu zalicza się m.in.:  czarny bez, żarnowiec, lawendę, kalinę, różanecznik, jaśminowiec, berberys, tawułę japońską. Z roślin zimozielonych wiele osób wybiera np. na ozdobę tarasów harmonijnie pnące się ku niebu tuje.  
 

Pielęgnacja roślin w czerwcowym ogrodzie 

Niezależnie, czy są to róże, czy inne rośliny – wszystkie wymagają pielęgnacji. Pamiętajmy o trzech elementach: podlewaniu, przycinaniu i nawożeniu. Przydatne okażą się różnego rodzaju narzędzia ogrodnicze. Podlewanie ułatwi wąż ogrodowy ze zraszaczem. W czerwcu trzeba pomyśleć o oczyszczeniu wszystkich roślin ze zwiędłych kwiatostanów, przyciąć krzewy, które zakwitają na wiosnę (jaśminowce, tawuły, żarnowce). Po wiosennym okresie ochronnym dla ptaków, pod koniec czerwca, następuje czas przycinania żywopłotów. Do tego celu najlepiej wykorzystać nożyce do żywopłotu lub sekator elektryczny. Do przycinania i cięcia gałęzi drzew i krzewów lub  pojedynczych pędów niezbędne okażą się różnego rodzaju sekatory jednoręczne lub sekatory dwuręczne, czy sekatory teleskopowe pozwalające na łatwe cięcie wyżej położonych pędów i gałęzi. Obowiązkowymi elementami wyposażenia każdego działkowicza i ogrodnika będą też grabki, zwane „pazurkami”, grabie duże, szpadel, widły, konewki i rękawiczki i wiele innych. 

Trzeba pamiętać o nawożeniu roślin – nawożenie jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki nawożeniu roślina otrzymuje zestaw potrzebnych składników odżywczych, zdrowo rośnie i pięknie kwitnie. Zadbaj także o kompost – wszelkie skoszone lub ścięte pędy, łodygi, kwiatostany, ale też wyrwane chwasty są doskonałym materiałem na organiczny wsad kompostownika.

W następnym tygodniu, w poniedziałek kolejna porcja informacji ogrodniczych – tym razem o sposobach nawożenia i cięciu żywopłotów. A więc ruszamy do ogrodu!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama