Rosyjskie produkty wycofywane! Tych artykułów pozbyły się sklepy! [LISTA]

Rosyjskie i białoruskie produkty zostały wycofane z wielu sklepów w Polsce. W akcje zaangażowały się najbardziej znane markety i drogerie. Chcecie wiedzieć, jakich marek nie kupować? Wystarczy spojrzeć na listę. Nie powinniście już ich nigdzie znaleźć, ale gdyby jednak to warto wiedzieć!

Bojkot rosyjskich produktów w sklepach.
Reklama

Aktualizacja 05.04.2022

Minął już ponad miesiąc od sytuacji, gdy sklepy zaczęły masowo wycofywać swoje produkty ze sprzedaży. Mowa oczywiście o tych rosyjskich i białoruskich. W sieci pojawiły się listy konkretnych placówek, które usuneły dane artykuły. Jedną z takich znajdziecie u nas. Przedstawiamy dokładne nazwy towarów z sieci Biedronka wraz z kodami EAN, większość zaczyna się od liczb 46 lub 48, ale są też wyjątki. Zachęcamy do sprawdzenia spisu poprzez kliknięcie linku poniżej.

Na liście sklepów, które z półek towary pochodzące z tych państw znalazły się poza Biedronką, Rossmann, Hebe, Aldi, Lidl, Empik czy Netto. Jest ich łącznie ponad 30, a ich pełną listę również znajdziecie w jednym z naszych artykułów.

W ostatnim czasie głośno jest też o markach, które kończą lub zawieszają swoją działalność na rynku rosyjskim. Uznawane jest to za ważny gest solidarności. Niestety z grona decydujących się na taki krok wycofały się Auchan, Leroy Merlin i Decathlon. Część z nich pod wpływem nacisków zaczęła powoli zmieniać zdanie i zapewnia o braku dalszego rozwoju na tych terenach, niestety to wciąż za mało by mówić o realnej i odczuwalnej zmianie stanowiska. Zachęcamy do śledzenia aktualnych informacji w tym temacie na Ding.pl.

Aktualizacja 03.03.2022

Robisz zakupy? Patrz na kody i sprawdzaj informacje o firmach

Z informacji dostarczanych nam przez czytelników wynika, że produkty rosyjskie i białoruskie z podanymi niżej kodami to tylko czubek góry lodowej. Okazuje się, że wiele rosyjskich produktów bez problemu może posiadać polskie logo albo inne kody EAN. Jak to możliwe? Prawo nie zabrania produkcji towarów na zlecenie, a przedsiębiorca, który deklaruje sprzedawać dane towary na terenie Polski, może używać wyłącznie naszych kodów, nawet jeżeli rzecz stąd nie pochodzi. Ciekawym przykładem jest firma ANI PLAST.

Poinformowano nas, że firma ANI PLAST Litwa (z pozoru brzmi nie groźnie) to tak naprawdę podmiot należący do ANI PLAST Rosja. Są to głównie artykuły instalacji sanitarnych np. syfony. Do tej pory dostępne były m.in. w sklepach Obi czy Leroy Merlin. Czy nadal można je kupić? Tego nie wiemy. Warto natomiast być czujnym, by nie dać się nabrać na z pozoru nieobce oznaczenia.

Poniżej załączamy specjalną grafikę krążącą w mediach społecznościowych. Na niej znajdują się kody kreskowe charakterystyczne dla produktów rosyjskich. Podczas zakupów to na nie należy zwrócić uwagę na początku.

Produkty z Rosji i Białorusi
źródło: Facebook

Polacy rezygnują z produktów rosyjskich i nie tylko

Na pomysł bojkotu rosyjskich produktów zdecydowały się sklepy w Litwie, Łotwie i Estonii. Wszystko to przez inwazję na Ukrainę, którą pod kontrolą ma Władimir Putin. Na stronach internetowych zaczęły pojawiać się petycje nawołujące do tego, by Polska też przeciwstawiła się sprzedaży artykułów tworzonych na terenie agresora. Motywem jest niechęć do spierania najeźdźców pieniędzmi sąsiadów.

Petycja „Wycofać rosyjskie produkty z polskich sklepów” dotyczy nie tylko artykułów spożywczych, pod uwagę są brane całe duże firmy, które mają być omijane szerokim łukiem, programy komputerowe czy kosmetyki i alkohole. Specjalne pismo można znaleźć na stronie Petition · Wycofać rosyjskie produkty z polskich sklepów · Change.org.

Akcja spowodowana jest inwazją Rosji na Ukrainę. Dokładnie 24 lutego wojska wkroczyły do Kijowa, Charkowa, Mariupolu, Iwano-Frankiwska, Łucka, Sumy czy Odessy. Państwo zaczęto atakować wszelkimi rodzajami broni m.in. rakietami, bombami i siłami lądowymi.

Czytaj także: Wycofują rosyjskie produkty. Na liście już prawie 30 sklepów, codziennie ich przybywa! [LISTA]

Te produkty rosyjskie są wycofywane

Temat rosyjskich produktów i marketów staje się w sieci bardzo gorący. Polacy wymieniają się informacjami na temat tego, jakich dokładnie artykułów unikać i publikują ich nazwy na forach czy mediach społecznościowym. Wśród prawdziwych treści łatwo jest znaleźć również fake newsy, dlatego należy być szczególnie czujnym i weryfikować, czy na pewno słusznie bojkotuje się daną markę.

Oto kilka z tych, których aktualnie polacy radzą sobie w mediach wzajemnie unikać:

  • Produkty z puli kodów kreskowych zaczynających się od liczb z przedziału 460 – 469 (kraj pochodzenia Rosja),
     
  • kosmetyki Babuszka Agafia, Natura Siberica, Cafe Mini, Dr Konopka’s, organic shop, EO labolatorie, Fitocosmetic, Planeta Ogranica
     
  • sieć obuwnicza Kari i Centro
     
  • Kaspersky program antywirusowy
     
  • Aquaphor – filtry do wody
     
  • Mere – sieć sklepów spożywczych
     
  • Orimi (producent herbat marki Greenfield)
     
  • muve.pl (sklep z grami)
     
  • Zvezda (producent modeli do klejenia/składania)
     
  • BattleState (gra Escape from Tarkov)
     
  • muve.pl (sklep z grami)
     
  • Łukoil (stacje benzynowe, któe niebawem zmienią nazwę na AMIC),
     
  • Strabag i Hochtief (firmy budowlane)
     
  • UniLever i niektóre produkty koncerny np. dezodoranty Rexona i Dove
     
  • ANI PLAST - artykuły instalacji sanitarnych
     
  • AMIC Energy - stacja paliw
     
  • Dr. Web - antywirus
     
  • Oodji - marka odieżowa
     
  • Aeroloft - linei lotnicze
     
  • Telegram - komunikator 
     
  • Faberlic - kosmetyki
     
  • Nokian - opony samochodowe
     
  • Greenfield - herbata
     
  • Kama - opony samochodowe

    Stale aktualizujemy naszą listę. Jeśli uważasz, że czegoś brakuje, prosimy o kontakt!

 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.