Najlepsze elektronarzędzia do obróbki drewna w świetnej cenie - sprawdź, w co warto doposażyć swój warsztat

Praca z drewnem wymaga arsenału odpowiednich narzędzi. Precyzyjne cięcie, szlifowanie oraz wygładzanie drewnianej powierzchni to czynności, które mogą wydawać się proste, ale wystarczy chwila nieuwagi, aby uszkodzić drewniany element. Poznaj elektronarzędzia, bez których trudno wyobrazić sobie pracę stolarza.

Reklama

Poznaj niezbędnik każdego stolarza

Wybór elektronarzędzi i akcesoriów do warsztatu warto poprzedzić zastanowieniem się, czego dokładnie będziesz potrzebował do swojej pracowni. Wiertarki, strugarki lub piły ręczne to branżowy standard i taki sprzęt znajdziesz w każdym warsztacie stolarskim. Sprawdź jednak trzy propozycje elektronarzędzi, które są niezastąpione przy pracy z drewnem, a nie są tak oczywiste.

Pilarki tarczowe do cięcia drewna

Piły tarczowe wykorzystuje się do cięcia drewna. Elementem tnącym jest tarcza, która może być wykonana z różnego rodzaju materiałów i posiadać różną liczbę zębów. Kompaktowa pilarka tarczowa nada się do szybkiego cięcia desek, płyt meblowych i wielu innych elementów drewnianych lub drewnopodobnych. Pracuje znacznie efektywniej i bardziej precyzyjnie, niż klasyczna piła ręczna, ale nie tak szybko, jak stosowane przemysłowo piły taśmowe. Wybierając pilarkę tarczową, zwróć szczególną uwagę na:

  1. moc urządzenia — do prac amatorskich wystarczająca będzie moc między 1200 a 1400 W, ale narzędzia elektryczne do zastosowań profesjonalnych powinny mieć moc na poziomie minimum 1800 W,

  2. głębokość cięcia — zazwyczaj ostrze zagłębia się na około 5-7 cm, ale w sprzedaży dostępne są modele przemysłowe o głębokości cięcia sięgającej nawet 10 cm i więcej,

  3. średnica tarczy — większość amatorskich narzędzi jest wyposażonych w tarcze o średnicy 165 mm, w zależności od zastosowań może to być nawet ponad 20 cm.

Sprawdź szeroką ofertę akumulatorowych pilarek w sklepie Narzedziownia.shop. Zajrzyj na: https://narzedziownia.shop/pilarki-tarczowe.

Szlifierki do drewna, którymi wypolerujesz powierzchnię drewna

Trudno o bardziej uniwersalne elektronarzędzie niż szlifierka do drewna. Pozwala ona w okamgnieniu wygładzić drewnianą powierzchnię i przygotować ją do dalszych prac lub wykończenia, w zależności od tego, z jakiego typu szlifierki korzystasz.

Szlifierki taśmowe nadają się przede wszystkim do wygładzania dużych płyt z drewna lub drewnopodobnego materiału. Ich zaletą jest wydajność, ale nie pracują szczególnie precyzyjnie. Projektuje się je z myślą o długotrwałej eksploatacji i dużej intensywności prac. Są idealne np. do szlifowania podłóg, krokwi lub boazerii.

Szlifierki mimośrodkowe to uniwersalne narzędzia wyposażone w papier ścierny (zwykle o drobnej gramaturze), których używa się przede wszystkim do szlifowania drewna. Posiadają okrągłą głowicę, pracują wolno, ale precyzyjnie.

Jeszcze inne typy szlifierek to modele Delta oraz oscylacyjne. Pamiętaj, aby dobierając szlifierkę, zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  1. średnica tarczy,

  2. liczba oscylacji, czyli ruchów wykonywanych w danej jednostce czasu.

  3. mimośrodkowość, czyli amplituda ruchu.

Dopasowanie rodzaju szlifierki do projektu pozwoli Ci pracować efektywnie. Może się okazać, że będziesz potrzebował dwóch lub nawet trzech rodzajów szlifierki, aby dokończyć pracę.

Kiedy sięgnąć po frezarkę do drewna?

Wydajna frezarka do drewna pozwala profilować listwy, krawędzie lub cokoły. Nadaje się do wykonywania w drewnie wgłębień wklęsłych i półokrągłych. Frezarki doskonale sprawdzają się też do usuwania starych, zaschniętych warstw farb i lakieru. Frezy można tworzyć, wykorzystując jeden z dwóch typów narzędzi:

  1. frezarka górnowrzecionowa — mogą obrabiać miejsce frezowania współbieżnie lub przeciwbieżnie, obrabiają materiał od górnej strony, modele polecane także dla amatorów majsterkowania,

  2. frezarka dolnowrzecionowa — frez tworzony jest od spodu, a korzystanie z takich modeli wymaga sporej praktyki, stosuje się je głównie w zakładach profesjonalnych.

Do obróbki drewna z powodzeniem wystarczy Ci narzędzie zasilane akumulatorowo. Zwróć uwagę przede wszystkim na moc urządzenia. Do efektywnej pracy z drewnem wystarczy Ci silnik bezszczotkowy o mocy 800-900 W.

Niezależnie od tego, jakiego typu elektronarzędzia szukasz, wybieraj sprzęty zasilane akumulatorowo. Obecnie nie odbiegają one znacząco od wydajności urządzeń zasilanych z gniazdka, a są od nich znacznie bardziej wygodne w bieżącym użytkowaniu. Z naładowanym akumulatorem możesz bez przeszkód przemieszczać się po całym warsztacie. To nieocenione w przypadku małych zakładów, gdzie często brakuje miejsca na prowadzenie przewodów.

Gdzie kupić odpowiednie narzędzia do warsztatu stolarskiego?

Szukasz wysokiej klasy elektronarzędzi do obróbki drewna w dobrej cenie? W sklepie Narzedziownia.shop znajdziesz szeroki wybór urządzeń marek DeWALT i Makita. Postaw na sprawdzone rozwiązania, trwałość i bezpieczeństwo. Zakupy w Narzedziownia.shop to czysta przyjemność — błyskawiczna wysyłka, intuicyjne wyszukiwanie produktów i dostęp do profesjonalnego doradztwa to tylko niektóre spośród wielu zalet. Nie jesteś pewien, jaki sprzęt wybrać? Skorzystaj ze wsparcia doradców klienta. Narzedziownia.shop od ponad 30 lat doradza fachowcom!

    Artykuły

    Blog

    Reklama