Najbardziej atrakcyjne inwestycje alternatywne zdaniem Polaków!

W co inwestować oprócz giełdy, aby poczuć wzrost zainwestowanego kapitału? Specjaliści odpowiadają, że inwestowanie ma rację bytu, gdy rozłożymy je długi termin. Dopiero po kilku, kilkunastu latach można stwierdzić, że osiągniemy wymierne korzyści. Zobaczmy, jakie są najciekawsze obszary dla osiągnięcia sukcesu finansowego w alternatywnych inwestycjach!

Najbardziej atrakcyjne inwestycje alternatywne oczami Polaków
Według respondentów główną zaletą inwestycji alternatywnych jest możliwość wydawania pieniędzy na swoje hobby. Źródło: Adobe Stock
Reklama

Monetę mam złotą, ale ...

Niezależnie od tego, czy są to obrazy, dzieła sztuki, monety bulionowe, sztabki metali szlachetnych, czy samochody klasyki - wszystkie wymienione przedmioty są doceniane przez polskich inwestorów, jako bardzo atrakcyjne dobra inwestycyjne. Takie są wyniki ankiety przeprowadzonej pod hasłem „Inwestycje alternatywne oczami Polaków”, która wyraźnie pokazuje, co myślimy o lokowaniu swojego kapitału w innych niż tradycyjne aktywach finansowych.   

W badaniu „Inwestycje alternatywne oczami Polaków”, które zostało przeprowadzone na zlecenie Volkswagen Bank skoncentrowano się na znajomości i skojarzeniach związanych z tematem inwestycji alternatywnych, zainteresowaniu inwestycjami alternatywnymi oraz atrakcyjności różnych przedmiotów pod kątem inwestycji.

Oszczędności najchętniej trzymamy w banku

Badacze byli ciekawi, w jaki sposób oraz gdzie Polacy lokują swoje nadwyżki finansowe. Co drugi ankietowany przechowuje je na koncie 54 proc. lub lokacie w banku 44 proc.

Ponad 1/4 osób 27 proc. trzyma pieniądze w gotówce, w domu. Co szósty 17 proc. przyznaje, że oszczędności lokuje w walutach obcych. Z kolei co siódmy 13 proc. korzysta z funduszy inwestycyjnych oraz akcji.

Wyniki naszego badania wyraźnie pokazują, że Polacy w poszukiwaniu przestrzeni, gdzie mogliby przechowywać nadwyżki finansowe, najchętniej wybierają usługi bankowe ze względu na gwarancję ochrony kapitału i wysoką stabilność polskiego sektora bankowego, pomimo obecnych wyzwań makroekonomicznych oraz wojny w Ukrainie. Badanie, które przeprowadziliśmy, obrazuje też ciekawą tendencję, że już co siódmy z nas lokuje oszczędności w funduszach inwestycyjnych oraz akcjach – podkreśla Ronald Kulikowski, dyrektor zarządzający Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce.

Inwestycje alternatywne to głównie monety, dzieła sztuki i auta klasyczne

Jakie są przykłady inwestycji alternatywnych? Według prawie 3/4 Polaków 73 proc. to przede wszystkim monety kolekcjonerskie
Niewiele mniej, bo 71 proc. wskazało obrazy i dzieła sztuki. Ponad połowie badanych 54 proc. inwestycje alternatywne kojarzą się z samochodami klasycznymi. Wysoko w zestawieniu znalazły się też zegarki 46 proc. oraz rzadkie alkohole, np. whisky 43 proc.

Auta klasyczne – cenimy jako inwestycję, ale brak nam wiedzy

Większość respondentów 57 proc. uważa, że inwestycje w samochody klasyczne są opłacalne, ale co ciekawe 82 proc. spośród nich, mając wystarczające zasoby finansowe, mimo wszystko nie zdecydowałoby się na inwestycję w zabytkowe auto. Powodem może być zdaniem ekspertów niedobór specjalistycznej wiedzy o rynku klasyków oraz brak przestrzeni, w której mogliby przechowywać auto.

- Samochody klasyczne, aby wzrastała ich wartość inwestycyjna, powinny znajdować się w zamkniętym pomieszczeniu i być odporne na działania warunków atmosferycznych. Obserwujemy wyraźne ożywienie na rynku samochodów klasycznych w Polsce. Jednym z dowodów na pozytywną koniunkturę są wyniki, które osiągnęliśmy w naszym domu aukcyjnym. W 2022 r. sprzedaliśmy 67 aut klasycznych, a w pierwszym kwartale tego roku zakończyliśmy z sukcesem kolejne 25 transakcji. Wartości transakcyjne również są o wiele wyższe niż w poprzednich latach, co wskazuje, że nasze społeczeństwo dysponuje zasobami finansowymi, które mogą i chcą przeznaczyć na inwestycje w unikatowe samochody – zaznacza Przemysław Grygiencze, dyrektor generalny Ardor Auctions, pierwszego i jedynego w Polsce domu aukcyjnego zajmującego się samochodami klasycznymi i zabytkowymi.

Atrakcyjny inwestycyjnie przedmiot - jest wybór

Badani zostali również poproszeni o wskazanie, które przedmioty ich zdaniem są atrakcyjne w kontekście inwestycji. Najwięcej odpowiedzi miały obrazy i dzieła sztuki 59 proc., monety 49 proc. oraz samochody klasyczne 34 proc. Najmniej atrakcyjne przedmioty w kontekście inwestycji według badanych to z jednej strony kolekcje Lego 9 proc., a z drugiej elektroniczne tokeny NFT 8 proc.

Inwestujemy w to, co lubimy

Dla połowy respondentów 52 proc. główną zaletą jest możliwość inwestowania w to, co się lubi oraz możliwość rozwijania pasji 51 proc. Prawie co drugi Polak 43 proc. chciałby w ten sposób ochronić swoje pieniądze przed inflacją. Dla 1/3 osób 32 proc. jest to sposób dywersyfikacji ich kapitału. 

Inwestycje alternatywne wiążą się też z niepewnością, na którą wskazała prawie połowa badanych 47 proc. Tyle samo osób wskazało na trudność w ustaleniu wartości rynkowej danej inwestycji. Tylko 8 proc. respondentów uważa, że jest to nieopłacalna inwestycja.

O Badaniu: Badanie „Inwestycje alternatywne oczami Polaków” na zlecenie Volkswagen Financial Services i Volkswagen Bank zrealizowała firma ARC Rynek i Opinia na reprezentatywnej grupie 343 dorosłych Polaków.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama