Mata do jogi: materiał, wymiany, grubość, wzory. Czym powinna się wyróżniać mata do jogi?

Zajęcia jogi z roku na rok zyskują na popularności. Pomagają się wyciszyć, znaleźć wewnętrzną równowagę oraz rozluźnić ciało. Mata do jogi to podstawowy element, w który warto się wyposażyć, aby ćwiczenia przebiegały w sposób bezpieczny i komfortowy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniej maty. 

mata do jogi
Reklama

Mata do ćwiczeń a mata do jogi

Czym właściwie jest joga? Zdaniem Julii Durkiewicz, instruktorki, która praktykuje jogę od ponad 20 lat: „Joga jest czymś, co mnie nieustająco rozwija, poszerza moją świadomość”. Nauczycielka jogi Małgorzata Wolska dodaje: „Jest stylem życia. Absolutną pasją, która wpływa stopniowo na wszystko”.

Czy mata do jogi różni się czymś od maty do ćwiczeń? Nie ma żadnych definicji, które rozróżniają te dwa rodzaje mat – na obu można zarówno ćwiczyć, jak i uprawiać jogę. Zasada jest taka, że powinno się je dobierać do indywidualnych preferencji oraz potrzeb danego sportu. Poniżej znajduje się lista informacji na temat tego, na co zwrócić uwagę, wybierając matę do jogi. Mamy nadzieję, że taki poradnik pomoże znaleźć odpowiedni model dopasowany do potrzeb konkretnego użytkownika.

Mata do ćwiczeń

Mata do jogi – z czego powinna być wykonana?

Mata do jogi może być wykonana z różnego typu materiałów. Każdy z nich ma nieco inne właściwości – twardość, sprężystość czy wytrzymałość. Najczęściej spotykane modele wyprodukowane są z takich tworzyw jak:

  • naturalny kauczuk,
  • PVC,
  • PU (poliuretan),
  • TPE,
  • mikrofibra,
  • juta,
  • naturalny korek.

Z rodzajem materiału bezpośrednio wiąże się również jego struktura. Gęste i zbite są modele z PVC, natomiast stosunkowo miękkie te z TPE. Naturalny kauczuk jest czymś pomiędzy – nie jest zbyt miękki, jednak jego struktura nie jest tak zbita, jak PVC.

Jak zauważa nauczycielka jogi Olga Lasota: „Bardzo duże znaczenie ma dla mnie przyczepność maty dająca stabilność w asanach. Lubię maty średnio twarde – takie odpowiadające na nacisk (dłoni, stopy) – sprężyste. Wolę także maty elastyczne, które można składać, np. do wariantów pozycji z wykorzystaniem krzesła etc. Wybierając matę, chcę, by długo mi służyła i była możliwie uniwersalna”.

mata kauczukowa do jogi

Grubość maty do jogi – jaką wybrać?

Zdaniem Jana Zaborowskiego, specjalisty z branży: „Podstawowym kryterium jest grubość maty. To ona decyduje przeważnie o tym, czy mata jest ciężka, czy lekka. (…) Grubość maty wpływa również na komfort cieplny, to znaczy maty grubsze lepiej izolują od podłoża, co jest ważne przy długich relaksach. Równocześnie im grubsza mata, tym lepsza amortyzacja przy dynamicznej praktyce i większy komfort, szczególnie dla osób szczupłych, z bardziej wyeksponowanymi i wrażliwymi kostkami, kolanami, śródstopiem”.

W sklepach można spotkać zarówno cienkie maty o grubości 1 mm, jak i zdecydowanie grubsze – nawet do 8 mm grubości. Pomimo tego, że grubsza mata zapewnia większy komfort, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

  • Mata do jogi o grubości 1-2 mm: z uwagi na niewielką wagę oraz to, że zajmuje niewiele miejsca, świetnie sprawdzi się jako mata podróżna. Nie jest ona natomiast rekomendowana do ćwiczeń na co dzień.
  • Mata do jogi o grubości 3-4 mm: takich modeli jest najwięcej na rynku. Stanowią kompromis pomiędzy odpowiednią amortyzacją a łatwością przewożenia (np. na salę ćwiczeń).
  • Mata do jogi o grubości 5-8 mm: zapewnia zdecydowanie najlepszą amortyzację i dobrze izoluje od podłoża. Polecana jest osobom uprawiającym intensywne, dynamiczne style jogi.

Rozmiar i waga maty do jogi – czy ma znaczenie?

Tradycyjne maty mają wymiary 180 x 60 cm. W sklepach dostępne są jednak różne rozmiary, które pozwalają dobrać model do indywidualnych preferencji użytkownika. Jak zauważa Jan Zaborski: „Długość i szerokość maty do jogi należy dobrać indywidualnie. Im krótsza i węższa mata, tym jest lżejsza i łatwiejsza w transporcie, im dłuższa i szersza, tym wygodniejsza. Matę warto dobrać do swojego wzrostu. Najlepiej, żeby była przynajmniej o kilkanaście centymetrów dłuższa niż nasze ciało”.

Przyjmuje się, że mata do jogi powinna być co najmniej 10 cm dłuższa niż wzrost człowieka. W kwestii szerokości wiele zależy od tego, gdzie będzie wykorzystywana mata. Popularne 60-tki doskonale sprawdzą się wtedy, gdy użytkownik często zabiera je ze sobą. Większość pokrowców jest szyta właśnie na taką miarę. Szerokie 80-tki to natomiast idealne rozwiązanie do ćwiczeń w domu.

Podobnie sytuacja wygląda z wagą. Gdy mata do jogi często jest przewożona, nie powinna być ona cięższa niż 2-2,5 kg. Grube modele o większych rozmiarach mogą ważyć nawet 4 kg. Będą one jednak nieporęczne i zdecydowanie lepiej sprawdzą się do ćwiczeń w zaciszu mieszkania.

Zdaniem nauczycielki jogi Julii Butrym-Południewskiej: „Najważniejsze cechy to przyczepność (nie znoszę się ślizgać), grubość (optymalnie między 3 a 4 mm, chodzi przede wszystkim, aby mata sprężynowała), waga (często jeżdżę na warsztaty lub ćwiczę na dworze) oraz materiał, z jakiego jest wykonana (popieram wszelkie akcje ekologiczne)”.

Poziom zaawansowania ćwiczącego a mata do jogi

Osoby początkujące zazwyczaj szukają kompromisu pomiędzy ceną a antypoślizgowością. Często nie ma sensu na początku wydawać dużych kwot na matę – a co, jeżeli taka forma aktywności nas nie zainteresuje? W tym przypadku wybór najczęściej pada na tradycyjne maty z PVC lub nieco droższe z TPE.

Osoby, którym zależy przede wszystkim na antypoślizgowości, powinny zwrócić swoją uwagę ku matom do jogi z kauczuku. Są one droższe, jednak zapewniają wysoki komfort użytkowania podczas ćwiczeń – bez obaw o poślizgnięcie.

Osoby zaawansowane często wybierają droższe modele, które łączą w sobie wszystkie pożądane cechy. Ponadto nie zwracają tak dużej uwagi na cenę, ponieważ wiedzą, że wysokiej jakości mata do jogi będzie im służyła przez lata. Często też mają w posiadaniu 2-3 różne modele, z których korzystają w zależności od intensywności i dynamiki wykonywanych ćwiczeń.
Kolory i wzory mat do jogi

Aldona Filipiuk, nauczycielka jogi mówi: „Przy wyborze maty najważniejsza jest dla mnie dobra antypoślizgowa powłoka, która zapewni mi stabilność w każdym momencie praktyki. W drugiej kolejności biorę też pod uwagę fakturę materiału, żeby mata była przyjemna w dotyku, a także jej grubość, żeby dobrze izolowała od podłoża, jednocześnie nie była zbyt miękka i nie utrudniała utrzymania równowagi. Z mniej praktycznych cech biorę pod uwagę kolor maty i wzór”.

Pomimo tego, że kolory oraz wzory mat do jogi są sprawą drugorzędną, producenci zaskakują całą feerią dostępnych barw. Dlatego też każdy użytkownik może wybrać model dopasowany do jego gustu i oczekiwań. Mogą to być jednolite kolorystycznie maty, a także ze wzorami: botanicznymi, orientalnymi czy nawiązującymi do natury.

mata do zajęć sportem

Mata kauczukowa do jogi

W ostatnim czasie na popularności zyskuje mata kauczukowa do jogi. To naturalny materiał, co samo w sobie jest już jego zaletą. Największym atutem kauczuku naturalnego pozostają jednak jego właściwości antypoślizgowe. Jego struktura jest nieco chropowata, szorstka. Dzięki temu wykonanie każdej pozycji na macie jest bezpieczne.

Mata do jogi z kauczuku ma nieco specyficzny zapach, jednak większości użytkowników on nie przeszkadza. Niemniej jednak wraz z każdym użyciem zapach ten staje się mniej wyczuwalny. Materiał ten nie jest tak trwały jak np. maty z PVC. Pomimo tego wysokiej jakości model z kauczuku powinien spokojnie wystarczyć na 2-3 lata użytkowania – bez obaw o przetarcia i zużycie.

Kauczukowa mata do jogi może być również nieco cięższa. Najczęściej jej waga przekracza 2 kg. Wszystko jednak zależy od konkretnego rodzaju materiału oraz samej grubości i rozmiaru maty.
Ponadto mata z kauczuku wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy ją systematycznie czyścić za pomocą roztworu z wody i octu (1:1). Nie wolno w tym celu używać sztucznych detergentów oraz namoczyć materiału, ponieważ stanie się on śliski.

Jaka zatem będzie idealna mata? Jak przekonuje nauczycielka jogi Gosia Kobus-Kwiatkowska: „Od mat wymagam nie tylko tego, aby była wytrzymała w stylach dynamicznych, ale także, aby zapewniała komfort dla wrażliwych stawów. Dla mnie mata idealna powinna być: wytrzymała, łatwa w transporcie, dobrze chronić wrażliwe stawy”.

Zobacz także:

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama