Lipcowy ogród z szeptem traw

Dobrym uzupełnieniem krajobrazu w ogrodzie mogą być różne gatunki traw. Ich miękka, puszysta, czasami kosmata forma nada niejednemu zakątkowi ogrodu przyjemny dla oka, wesoły wygląd.

Ozdobne trawy mogą upiększyć niejeden zakątek naszego ogrodu
Źródło: Adobe Stock
Reklama

Mimo, że w niektórych klasyfikacjach trawami ozdobnymi określa się tzw. trawy wysokie - olbrzymie, to my damy szansę wszystkim, pięknym roślinom zaliczanym do traw, nazywając je trawami ozdobnymi lub po prostu trawami.

Spis treści
Suche, czy wilgotne - wybieramy miejsce dla traw w ogrodzie
Trawy lubiące miejsca nasłonecznione
Na stanowiskach zacienionych i wilgotnych
W misach, donicach i w pojemnikach
Pielęgnacja traw ozdobnych

Suche, czy wilgotne - wybieramy miejsce dla traw w ogrodzie

Wybierając miejsce w naszym ogrodzie dla posadzenia trawy musimy wiedzieć, jakie stanowiska preferuje dany gatunek. Są odmiany traw, mające charakter stepowy, które wyjątkowo dobrze znoszą upały, lubią ziemie ubogie, mocno piaszczyste, miejsca suche, silnie nasłonecznione. Inne z kolei trawy czują się dobrze na ziemiach wilgotnych, próchnicznych i na stanowiskach osłoniętych od palącego słońca. 

Na stanowiska silnie nasłonecznione i piaszczyste możemy wybrać np. trawy z gatunku kostrzew, które okazale prezentują się na tzw. skalniakach stworzonych na naszej działce lub w ogrodzie m.in.

 • kostrzewę popielatą, o przepięknych półkulistych kępach i niebieskoszarych cienkich źdźbłach, 
 • kostrzewę ametystową, wykształcającą niebieskawo-zielone 20 cm wysokości kępy;
 • kostrzewę owczą, z szaro-niebieskimi czuprynami.

Warto dodać, że większość kostrzew należy do roślin zimozielonych. 

Trawy w ogrodzie mogą stanowić interesujące tło
Wysokie trawy w ogrodzie mogą zapewnić osłonę przed wiatrem. fot. Adobe Stock​​ 

Na stanowiskach suchych i słonecznych doskonale czują się również takie trawy jak:

 • ostnica bródkowa, o wspaniałych srebrzysto-białych wąsach dochodzących do wysokości 70 cm;
 • ostnica pierzasta, z długimi kwiatostanami dorastającymi do wysokości 80 cm;
 • trzcinnik ostrokwiatowy, kapitalnie przebarwiający się na jesieni;
 • rozplenica japońska, która dorasta do wysokości 80 cm, a od lipca do jesieni tworzy charakterystyczne, przepiękne kwiatostany, przypominające miotełki do ścierania kurzu;
 • miskant cukrowy, o srebrzystych, pierzastych kwiatostanach, lubiący rosnąć także w pobliżu stanowisk wodnych, dorastający do 80 cm wysokości. 

Trawy lubiące miejsca nasłonecznione

Z traw preferujących miejsca słoneczne z glebami bardziej żyznymi, świeżymi i wilgotnymi wybierzmy np. przepiękne proso rózgowate, które można rozpoznać po różowo-czerwonej barwie. Gdy nadejdzie jesień wiechy prosa rózgowatego można wykorzystywać do przygotowania suchych bukietów. Miejsca przewiewne, ale suche lubi owsica wiecznie zielona z charakterystycznymi srebrzysto-zielonymi wiechami o wysokości do 80 cm.

Na stanowiskach zacienionych i wilgotnych

Na wilgotnych, próchnicznych użyźnionych glebach, na miejscach osłoniętych od słońca w półcieniu, dobrze czują się trawy należące do gatunku turzyc:

 • turzyca babkowata, turzyca leśna, turzyca ptasie łapki;
 • turzyca cienista, o białych kwiatostanach o wysokości do 20 cm;
 • turzyca japońska, o pięknych, kolorowych kępach dochodzących do 40 cm wysokości;
 • turzyca zwisła, o czerwono-brązowych kwiatostanach i wieczniezielonych liściach.

Na stanowiskach wilgotnych, zacienionych, uzupełnieniem wolnych miejsc na działce przy krzewach iglastych lub do nasadzeń w ogródkach skalnych można wykorzystać kosmatkę śnieżną o białych, kosmatych źdźbłach i jasnych kwiatostanach. Na glebach o bardziej kwaśnym odczynie, próchnicznych, tłem dla innych roślin będzie przepiękna kosmatka olbrzymia rosnąca na wysokość ok. 30-50 cm, wykształcająca płaskie, brązowego koloru kwiaty.  

Trawy w ogrodzie koją zmysły łagodnym szumem
Wspaniałym tłem dla bukszpanu mogą być trawy z kolorowymi czuprynkami. fot. Adobe Stock​​

Trawy do oczka wodnego

Z traw lubiących podłoże mokre, ładnie prezentujących się nad brzegami oczek wodnych, czy niewielkich stawów ogrodowych można wybrać np.:

 • mannę wodną, o żółtej barwy źdźbłach, dorastającą do wysokości 70 cm;
 • trzcinę laskową, o zielonkawoniebieskich źdźbłach;
 • trzcinę pospolitą, tworzącą urokliwe kłosy;
 • oczeret jeziorny;
 • turzycę Graya. 

Sadzenie traw ozdobnych

Najlepszą porą do sadzenia traw ozdobnych jest wiosna. Mimo to, w dobrych sklapach ogrodniczych udostępniających bogatą ofertę traw można dowiedzieć się, że gatunki traw mrozoodpornych, występujących w naszej strefie klimatycznej mogą być sadzone zarówno wiosną, jak i jesienią. Sadzenie wiosenne trzeba zarezerwować dla traw bardziej wymagających. Interesujące kompozycje traw z innymi roślinami w ogrodzie uzyskamy stosując prostą zasadę:

Gatunki traw wysokich powinny być tłem dla roślin o niskim pokroju i odwrotnie, trawy niskie sadzimy przy roślinach wysokich. 

W misach, donicach i w pojemnikach

Osobną grupę nasadzeń będą stanowiły trawy sadzone w misach, donicach lub w pojemnikach świetnie prezentujących się na tarasie, balkonie, czy w ogrodzie. Sadząc trawy w donicach, misach lub w pojemnikach trzeba pamiętać o kilku zasadach: 

 • dobieramy rozmiar pojemnika do gatunku trawy;
 • pojemnik musi być wyposażony w otwory odpływowe;
 • na dnie pojemnika wysypujemy warstwę drenażową np. z keramzytu, drobnych kamyczków, drobnego żwiru; 
 • bryła korzeniowa przed posadzeniem musi być zanurzona w wodzie i rozpulchniona;
 • warstwę podłoża sypiemy na warstwę drenażową. Warstwę podłoża uzyskujemy z ziemi kwiatowej wymieszanej z kompostem (oba składniki można dostać np. w sklepie ogrodniczym) z dodatkiem piasku w proporcji 1:1:1;
 • tak przygotowaną donicę z sadzonką trawy należy obficie podlać. 

Pielęgnacja traw ozdobnych

Niezależnie od tego czy będzie to miskant chiński, spartyna grzebieniasta, czy kosmatka śnieżna, wszystkie trawy ozdobne są roślinami łatwymi w uprawie, niewymagającymi szczególnej pielęgnacji i odpornymi na choroby. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczywiście regularne podlewanie roślin w czasie upalnych, letnich dni. Ponadto, przez pierwsze kilka lat od zasadzenia trawy warto zadbać o ochronę sadzonki przed mrozem. W tym celu, tuż po pierwszych przymrozkach, wokół rośliny usypujemy warstwę ściółki organicznej składającej się np. z trocin, liści, igliwia. 

W kojącym poszumie lekko kołyszących się traw słychać głosy przyrody. Aby pobyt w ogrodzie był dla nas zawsze miłym doznaniem musimy zadbać o nasze rośliny, które są w lecie zachłannie spożywane przez ślimaki. W następnym odcinku kilka porad dotyczących obecności ślimaków w naszej zielonej oazie. Zapraszamy!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama