Wodne plenery w ogrodzie

Przełom czerwca i lipca to czas upragnionych chwil długiego letniego wypoczynku na świeżym powietrzu. Grzejące słońce i soczyste kolory roślin zapraszają do naszych ogrodów, w których poza pracami wymaganymi w tym okresie, urozmaiceniem mogą być wodne plenery: oczka, ministawy, strumienie.

Poradnik ogrodnika ministawy
Poradnik ogrodnika - zaplanuj prace na przełomie czerwca i lipca. Źródło: Adobe Stock
Reklama

Spis treści
Początek lipca w ogrodzie – rekomendowane prace
Wodny ogródek, mini staw, oczko wodne
Ministaw – wodny świat na działce
Budujemy oczko wodne 
Rośliny w oczku wodnym

Początek lipca w ogrodzie – rekomendowane prace 

Jak na dobrych ogrodników przystało na początku lipca, mniej więcej od 1 do 11 lipca przeprowadzamy kilka ważnych prac w naszym ogrodzie.  

  • Na grządkach truskawek wykonujemy przerywanie liści, po to, aby w następnym roku roślina wydała więcej owoców. Grządki truskawek nawozimy kompostem i podlewamy obficie. Wszystkie inne grządki można w tym czasie obłożyć korą  drzewną dla zaoszczędzenia sobie pracy przy podlewaniu. 
  • Obcinamy przekwitłe kwiaty róż, w ten sposób „zachęcamy” roślinę do intensywnego kwitnienia.Roślinę zasilamy nawozem dla róż.
  • Po ostatecznym zebraniu szparagów i rabarbaru, spulchniamy grządki, okładamy nawozem organicznym i posypujemy korą drzewną. 
  • W tym okresie możemy sadzić kalafiory, sałatę, jarmuż, posiać szpinak. Można siać teraz także kapustę pekińską i buraki.
  • W zależności od gatunku rośliny na odpowiedniej głębokości w oczku wodnym możemy sadzić wodorosty.
  • Wysoko rosnące byliny kwiatowe, jak np. dalie podpieramy tyczkami, aby nie łamały się w czasie opadów.
  • Niezależnie od gatunku roślin nasze grządki warzywne i kwiatowe powinny być regularnie podlewane. Jest to bardzo ważne zwłaszcza, gdy lipcowe dni są bardzo gorące. Nie zapominajmy też o nawożeniu roślin i usuwaniu chwastów z grządek. Podlewanie przeprowadzamy zawsze pod wieczór.
oczko wodne w ogrodzie
Wodny ogródek, mini staw, oczko wodne - jak zbudować w swoim ogrodzie? fot. Adobe Stock​​

Wodny ogródek, mini staw, oczko wodne

Wiele miejsc w ogrodzie, czy na działce można łatwo przekształcić w niewielkie wodne oazy. Stare misy, donice, cebrzyki lub beczki o średnicy ok. 50 cm wkopane w ziemię obsypane drobnym żwirem z wsypanym na dno czystym piaskiem już są zalążkiem niewielkiego wodnego ogródka do zabaw dla dzieci. W tego typu wodnych ogródkach sadzimy najwyżej trzy różne gatunki wodorostów i nie na całej powierzchni, aby wodorosty nie zarosły wodnego ogródka. 

Ministaw – wodny świat na działce 

Bardziej wymagającym jest stworzenie mini stawu, czy oczka wodnego. Tu trzeba przemyśleć lokalizację wodnego zbiornika. Warto, aby nasz mini staw miał w pobliżu hydrant z wodą. Płaski staw, nie tylko do zabaw dla dzieci, wykonamy względnie szybko przygotowując sobie zawczasu kilka podstawowych narzędzi i materiałów do jego stworzenia. 
Będą to m.in.: 

  • łopata, 
  • drobny żwir i kamienie dekoracyjne, które będą zdobić brzeg zbiornika, 
  • specjalna folia do stawów, 
  • czysty piasek, 
  • włóknina, 
  • kilka ładnych, okrągłych kamieni rzecznych do umocnienia brzegów. 

Wśród ewentualnych dodatków mogą się znaleźć odpowiedniej długości wąż ogrodowy oraz pompa z filtrem do wody.

Budujemy oczko wodne 

Zobacz jak łatwo w kilu krokach stworzyć wspaniałe wodne eldorado na własnej działce. 

  1. Wykopujemy zaplanowany na odpowiedniej powierzchni dół o planowanej przez nas głębokości. Osoby chcące stworzyć wodną oazę dla małych dzieci powinny przygotować stawy o głębokości do 10 cm ze względów bezpieczeństwa. Inni mogą zacząć od 10 cm niewielkich półek, kończąc na 30-40 cm głębokości. Jeszcze inni będą zadowoleni, gdy ich staw będzie miał głębokość do 1 metra. 
  2. Po wykopaniu dołu usuwamy ostre kamienie z dna, które mogłyby uszkodzić  folię. Na dno wykopanego zbiornika sypiemy ok. 8 cm warstwę pisaku, po czym rozkładamy włókninę, która ochroni folię uszkodzeniami mechanicznymi. 
  3. Teraz na dnie rozkładamy folię, starając się przykryć nią także brzegi zbiornika
  4. Wystającą na brzegach folię maskujemy przysypując ją niewielkimi kamieniami i ozdobnym drobnoziarnistym żwirem. Na dno zbiornika sypiemy żwir wymieszany z piaskiem, a brzegi stawu umacniamy rzecznymi kamieniami. 
  5. Za pomocą węża ogrodowego napełniamy ministaw wodą. Aby móc posadzić rośliny brzegowe między kamienie na brzegach wysypujemy gliniastą ziemię wymieszaną z czystym piaskiem. Przed wyborem roślin do naszego ministawu musimy pamiętać o tym, aby dostosować wybrany gatunek rośliny do głębokości, w której zostaną nasadzone. 
  6. W oczkach wodnych mających głębokość 1 m i więcej warto zamontować  pompę z odpowiednim filtrem. Umożliwi ona odpowiednie napowietrzanie i cyrkulację wody, zapobiegnie osadzaniu się glonów i ułatwi zachowanie czystości oczka wodnego. 
rośliny wodne w ogrodzie
Jakie rośliny w oczku wodnym? fot. Adobe Stock

Rośliny w oczku wodnym

Możemy spróbować z zasadzeniem np. mięty wodnej, karłowatych lilii wodnych, czy pontederii sercolistnej. Na płaskim brzegu oczka wodnego można posadzić błyszczące pierwiosnki lub krwawnicę pospolitą. Z innych roślin świetnie nadających się do naszego zbiornika można wybrać jednoroczne wodne hiacynty, pistię rozetkową, czy sałatę wodną

Mieniący się kolorami ministaw będzie harmonijnym uzupełnieniem obszaru naszej działki, podobnie, jak grupy ozdobnych traw. Dlatego za tydzień, w naszym Poradniku ogrodnika przeczytacie o „włosach matki Ziemi”, czyli o trawach ozdobnych. Zapraszamy! 

Zobacz jak zrobić oczko wodne z opony! 
 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama