Lawenda - roślina miła - na tarasach, balkonach, w ogrodach, a nawet w doniczkach!

Ładne, pachnące krzewinki o charakterystycznym niebiesko-fioletowym kolorze na skrajach ścieżek, w ogródkach skalnych, na tarasach, w doniczkach. Upiększą każde miejsce, w którym je posadzimy. To lawenda. Zobaczmy, jakie gatunki lawendy posadzić w naszym ogrodzie i jak o nie zadbać.

Lawenda w naszym ogrodzie. Sposoby pielęgnacji.
Źródło: Adobe Stock
Reklama

Spis treści:
Lawenda i polecane odmiany
Sadzimy lawendę 
Stanowiska zalecane do sadzenia
Pielęgnacja lawendy
Ciekawsze zastosowania lawendy

Lawenda i polecane odmiany

Na terenie Europy znanych jest około 30 gatunków roślin klasyfikowanych jako Lavandula (Lawenda). Ich naturalnym siedliskiem są południowe rejony basenu Morza Śródziemnego. Jedną z najbardziej polecanych do ogrodów odmian lawendy, odpowiedniej do naszego klimatu jest lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia). Jest rośliną zimozieloną, wieloletnią. Tworzy wysokie od dołu drewniejące pędy dochodzące do wysokości 60-80 cm. W sklepach ogrodniczych można kupić różne jej odmiany różniące się m.in. wysokością, pokrojem, kolorem kwiatów.   

Odmianą lawendy wąskolistnej, na którą warto zwrócić uwagę jest na przykład "Hidcote". Odmiana "Hidcote" jest krzewem o niskim, gęstym, zwartym pokroju i aromatycznie pachnących kwiatach. Obie lawendy świetnie nadają się do uprawy w Polsce, w ogrodach na gruncie, a także pojemnikach na balkonach i tarasach, w doniczkach, wzdłuż ścieżek w parkach itp. 

Sadzimy lawendę 

Lawenda lubi miejsca słoneczne, ciepłe i suche. Jeśli sadzimy lawendę w doniczkach, w mieszkaniu, stawiajmy doniczki na parapetach mających otwarty widok na stronę południową. Jeśli lawendę zechcemy umieścić na tarasie lub na balkonie, także przyda się "kawałek" wolnej słonecznej, niezadaszonej przestrzeni. Mocna, wytrzymała roślina, jaką jest lawenda nie ma specjalnych wymagań dotyczących podłoża. Pamiętajmy, że nie lubi ona ziemi podmokłej. 

  • Do prawidłowego rozwoju wszystkie odmiany lawendy wymagają podłoża przepuszczalnego, luźnego. Dlatego sadząc roślinę w misach, donicach, rynienkach itp. na dnie naczyń warto przed włożeniem sadzonki usypać warstwę keramzytu lub drobnych kamyczków. Gleba nie powinna być zbyt kwaśna o odczynie maksymalnie 6,5–7,5 pH. Można zastosować ziemię dostępną w dobrych sklepach ogrodniczych z dodatkiem wapienia. Pamiętajmy też o zachowaniu odstępu między sadzonkami (ok. 40 cm). W zimie doniczki z lawendą stawiamy w osłoniętym miejscu na styropianie i okrywamy włókniną. 
  • Do prawidłowego rozwoju lawendy sadzonej w naszym ogrodzie odnoszą się właściwie wszystkie zasady podane wyżej. Na widnym i suchym stanowisku w ogrodzie i na właściwej bogatej w wapień glebie lawenda da sobie radę także i w zimie. Trzeba tylko zadbać o okrycie jej przed nadejściem pierwszych przymrozków gałązkami świerkowymi lub włókniną.

Stanowiska zalecane do sadzenia

Lawendowe krzewinki urozmaicą niejedno miejsce w ogrodzie, czy na tarasie. Możemy z nich stworzyć piękne, pachnące kompozycje m.in.: 

  • wzdłuż ścieżek w ogrodzie;
  • na rabatkach;
  • w skalninakach;
  • na nasłonecznionych zboczach, skarpach;
  • wśród róż lub wybranych gatunków traw;
  • w ogródkach ziołowych;
  • jako mini-żywopłoty;
  • w glinianych donicach lub wiklinowych koszach.
Lawendowe krzewinki kapitalnie urozmaicą niejedno miejsce w ogrodzie
Lawendowe krzewinki urozmaicą niejedno miejsce w ogrodzie. Fot. Adobe Stock.

Pielęgnacja lawendy

Przy pielęgnacji lawendy nie będziemy zmuszeni do biegania z konewką. Nie lubi ona gleby zbyt wilgotnej, tym samym, nie wymaga częstego podlewania. Roślinę podlewamy w sposób umiarkowany, bez przelewania. Oprócz podlewania, jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie. Przycinanie nada krzewom miły dla oka kształt i wpłynie na jej lepszy rozrost. Do formowania lawendy wykorzystamy sekator lub nożyce ogrodnicze.

Przycinanie wykonujemy na wiosnę pod koniec marca lub na początku kwietnia, latem w zależności od odmiany od lipca do września oraz na jesieni pod koniec września. Łodygi lawendy przycinamy mniej więcej w połowie długości. Zwykle łodygi młodych roślin dla zagęszczenia ścinamy o połowę. U starszych roślin zostawiamy ok. 10 cm długości łodygi. Najprzyjemniejsze jest cięcie letnie, wykonywane tuż po rozpoczęciu przekwitania kwiatostanów. W ten sposób sprawimy, że lawenda zacznie szybko ponownie kwitnąć jeszcze przed zimą. 

Jesienny, wrześniowy termin cięcia zahartuje roślinę i pomoże w zabezpieczeniu jej na zimę. Cięcie jesienne trzeba zrobić przed nadejściem przymrozków. 

Ciekawsze zastosowania lawendy

Lawenda, to nie tylko pięknie wyglądająca, pachnąca, miododajna roślina. Pożytek przynosi także jej zastosowanie w domu np. jako środka zapachowego po ususzeniu. Można więc, ususzone kwiaty wykorzystać do stworzenia woreczków zapachowych do szafy, jako element aromaterapii (dodawane do kąpieli), czy silny odświeżacz powietrza w domu. Zapach lawendy ma działanie uspokajające, odstrasza komary meszki i mole. Naczynia z suszem lawendowym nadadzą powiew świeżości w naszej łazience lub w kuchni. Można je bez obaw położyć przy żywności. 

Kwiaty lawendy można stosować w kuchni do urozmaicenia smaku przetworów np. dżemów, powideł, do przyrządzenia syropu lawendowego, lemoniady, czy wreszcie do wzbogacenia smaku różnych nalewek. Coraz popularniejsza wśród miłośników przyrody roślina, jaką jest lawenda przy odpowiedniej pielęgnacji ma szansę cieszyć nas nawet przez 20-30 lat!

W następnym tygodniu przymierzymy się do wciągającego zadania, jakim jest ozdobne formowanie krzewów. Zapraszam! 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama