Laserowa korekcja wzroku a bezpieczeństwo – czy to ryzykowny zabieg?
Laserowa korekcja wzroku odmienia codzienne życie Pacjentów, to fakt. Możliwość obserwacji rzeczywistości bez konieczności sięgania po soczewki kontaktowe, czy okulary korekcyjne to duży komfort. Jednak niektórzy zmagający się z wadami wzroku mają obawy co do bezpieczeństwa tego typu zabiegów. Czy słusznie? Sprawdź, jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w kontekście laserowej korekcji wzroku, zanim umówisz konsultację u lekarza okulisty!

Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna? Tak
Interesuje Cię laserowa korekcja wzroku w Warszawie? To miasto, w którym co roku przeprowadzane są tysiące zabiegów niwelowania krótkowzroczności, nadwzroczności, jak i astygmatyzmu. Zastanawiasz się, czy laserowa korekcja wad wzroku jest bezpieczną procedurą? Tak. Obecnie dzięki osiągnięciom współczesnej okulistyki, Pacjenci, którzy chcą usunąć wady wzroku, mają do wyboru różne techniki laserowe, które dają dobre efekty terapeutyczne. Miej świadomość, że przed laty korekcja wzroku wiązała się z hospitalizacją, dziś już nie. Tego typu procedury nie wymagają od Ciebie długiej ani bolesnej rekonwalescencji. Możesz w komfortowych warunkach dochodzić do siebie w domu.
Wiedz, że laserową korekcję wzroku przeprowadzają jedynie doświadczeni i wykwalifikowany lekarze okuliści. Do usunięcia wady specjaliści w dziedzinie chirurgii refrakcyjnej używają certyfikowanego i przebadanego sprzętu laserowego, co sprawia, że ewentualne ryzyko powikłań pozabiegowych jest naprawdę nikłe, szczególnie jeśli skorzystasz z usług zaufanej kliniki okulistycznej, a nie przypadkowej placówki, o której nic nie wiesz. Zastanawiasz się, jak często Pacjenci korygujący wzrok doświadczają powikłań? Problem ten dotyczy jedynie około 1% Pacjentów, którzy poddali się zabiegowi laserowej korekcji wzroku. Jakie są potencjalne powikłania laserowej korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności lub innej wady refrakcji? Oto krótka lista:
- światłowstręt,
- uczucie ciała obcego w oku,
- suchość i ból oczu,
- pieczenie,
- intensywne łzawienie,
- efekt halo,
- wzrost ciśnienia w gałce ocznej,
- niewyraźne widzenie.
Jeśli po zabiegu wystąpią u Ciebie tego typu skutki uboczne, skonsultuj się z lekarzem okulistą. Pamiętaj, że większość z wymienionych objawów powinna minąć samoistnie w ciągu kilku dni, jednak zapobiegawczo warto poinformować o nich specjalistę, który wykonał u Ciebie zabieg.
Poznaj różne metody laserowej korekcji wzroku
Współczesna okulistyka umożliwia Ci skorzystać z różnych metod zabiegowych, jeśli chodzi o laserową korekcję wzroku, jest to m.in.:
- SMILE®/Lentivu®,
- FemtoLASIK,
- FemtoLASIK LBV,
- PRESBYOND®/Clearvu®,
- PRK,
- LASIK Wavefront/Epi-Lasik/SBK LASIK,
- EBK (Epithelial Bowman's Keratectomy).
Poszczególne techniki różnią się między sobą i są adresowane do różnych grup Pacjentów. O wyborze najlepszej dla Ciebie metody decyduje lekarz okulista w trakcie wizyty w gabinecie (oczywiście również masz wpływ na tę decyzję). Zastanawiasz się, czy laserowa korekcja wzroku to długotrwały zabieg? Nie, procedura trwa naprawdę krótko, bo około 20 minut. Przed rozpoczęciem pracy z użyciem lasera lekarz stosuje specjalne krople do oczu o miejscowym działaniu znieczulającym. Wiedz, że bez względu na metodę korekcji wzroku, zabieg zawsze poprzedza wywiad medyczny oraz liczne badania okulistyczne, dzięki którym specjalista może podjąć decyzję o zakwalifikowaniu Ciebie do procedury lub nie (jeśli uzna, że istnieje ku temu bezwzględne przeciwwskazania).
Czy laserowa korekcja wzroku to jednorazowa procedura?
Nie wiesz, czy zabieg laserowej korekcji wzroku wymaga powtórzenia? Współczesne techniki laserowej korekcji wzroku są bardzo precyzyjne i dają niemal natychmiastowe rezultaty w postaci poprawy ostrości widzenia. Miej świadomość, że metody te są udoskonalane od ponad 30 lat i zwykle nie wymagają powtórzeń (konieczność dokorekcji występuje naprawdę w rzadkich przypadkach). Jakie wady wzroku możesz skorygować dzięki zabiegom FemtoLASIK, Lentivu® lub innym? Są to m.in.:
- nadwzroczność do +5 dioptrii,
- krótkowzroczność do -10 dioptrii,
- astygmatyzm do 6 dioptrii,
- starczowzroczność (rozpoznawana najczęściej u Pacjentów po 40. roku życia).
Źródła:
https://podyplomie.pl/okulistyka/31069,podstawy-laserowej-korekcji-wad-wzroku?srsltid=AfmBOoqwDAVox63fgIyOtqEKaqpHbhIUECYU_M9u-mIVZiiDxuLau5hz
[dostęp: 22.02.2025 r.]