Jak dbać o sprzęt AGD, aby służył nam przez długie lata?
Jak się dba, tak się ma – brzmi popularne powiedzenie. I to dotyczy także sprzętów gospodarstwa domowego, a szczególnie pralki i zmywarki. Zobacz, jak przedłużyć ich „żywotność” i nie narażać ich na szwank, a siebie na wydatki.
Dbałość o sprzęty gospodarstwa domowego to nie tylko właściwa eksploatacja zgodnie z ich przeznaczaniem, to również ich regularna konserwacja. Jednak nie trzeba od razu wzywać do domu fachowca, czy jechać ze sprzętem do punktu serwisowego, żeby zrobić „profilaktyczny” przegląd. Często stosowanie się do kilku prostych wskazówek dotyczących ergonomicznego użytkowania oraz czyszczenia urządzeń pozwoli nam długo cieszyć się ich wydajnością. A to z kolei – przy założeniu, że sprzęt nie jest wadliwy – może na lata oddalić od nas widmo usterek, których naprawa może niekiedy kosztować majątek, nie wspominając o kosztach wymiany na nowy model. Dotyczy to szczególnie pralki i zmywarki, które szczególnie intensywnie eksploatujemy, „fundując” im nierzadko całe maratony zmywania i prania. Ale wszystko w Twoich rękach!
Pralka
Pralka to sprzęt, który zwykle aż nadto obciążamy pracą. Zwykle robimy to w weekendy, kiedy nadrabiamy zaległości z całego tygodnia oraz po powrotach z podróży. Wówczas planujemy najczęściej całodzienne cykle prania. Aby nie narażać automatu na szwank, warto pranie rozłożyć w czasie. Najgorzej jednak pralka reaguje na przeładowany bęben. To może przyczynić się uszkodzenia łożysk pralki. Przepełniona pralka może także wpływać na zwiększenie zużycia prądu i wody. A to z kolei sprawia, że odzież gorzej się dopiera, a tkaniny mocniej się gniotą. Wyjątek stanowi pralka marki Electrolux z linii PerfectCare z technologią pary, która sprawia, że po praniu garderoba ma mniej zagnieceń.
Jeśli chcemy, aby pralka służyła nam na długie lata, warto czyścić ją od środka, poprzez uruchomienie jej bez wsadu na program samooczyszczenia, z wykorzystaniem środka przeznaczonego do tego celu. Nie zapominajmy także o regularnym czyszczeniu filtra pompy, zgodnie z dołączoną instrukcją obsługi. Jego zatkanie może skutkować problemami z odpływem wody i niemożliwością uruchomienia cyklu prania.
Zmywarka
Korzystając z niej, popełniamy zasadniczy błąd – przeładowujemy ją, za ciasno układając naczynia, co skutkuje niedomyciem, bo woda nie dociera w wąskie szczeliny. Ważne jest też to, aby przed umieszczeniem ich w maszynie pozbyć się dużych resztek jedzenia. Ale UWAGA! Nie należy naczyń wcześniej spłukiwać wodą, ponieważ nowoczesne zmywarki wyposażone są w specjalne czujniki, które wyczuwają brud i na tej podstawie uruchamiają proces ich mycia. Natomiast wypłukane talerze wbudowany czujnik potraktuje jak umyte i je po prostu pominie, co skutkuje niedomyciem.
Aby automatyczne mycie przyniosło oczekiwany efekt, najlepiej duże i mocno zabrudzone naczynia układać w dolnym koszu, gdzie tam strumień wody jest znacznie silniejszy, zaś większe mniej ubrudzone –w tylnej części zmywarki, zaś z przodu małe.
Kluczowe w dbaniu o sprawność i wydajność zmywarki jest systematyczne czyszczenie filtrów i ramion spryskujących. Dysze mogą się zapchać pestką z owoców, a wówczas jakość domywania znacznie się obniża. Filtr dobrze spróbować przeczyścić ręcznie, usuwając zanieczyszczenia z odpływu. Pomocne będzie, nastawianie raz w miesiącu programu samooczyszczenia, najlepiej z wykorzystaniem środka okamieniającego do zmywarek. W przypadku zmywarek niewyposażonych w program samooczyszczenia, warto włączyć maszynę na najwyższą możliwą temperaturę zmywania. Wcześniej posyp dno zmywarki sodą. Zmywarce nie zaszkodzi też odkażająca i pochłaniająca brzydkie zapachy szklanka z octem, umieszczona na górnej półce zmywarki. Nastaw ją na cykl z ciepłą wodą, a ona już zrobi swoje.
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!
Kliknij i obserwuj Ding.pl na
Włącz powiadomienia o ulubionych produktach: