Garść ciekawych faktów o kawie i herbacie

Kawa i herbata są jednymi z najpopularniejszych napojów na świecie. Znane są ze swoich energetycznych i stymulujących właściwości. Jednocześnie spożywane w nazbyt dużych ilościach mogą znacząco pogorszyć stan zdrowia oraz - zamiast stymulować - powodować zmęczenie i niepokój. Poznajmy lepiej kawę i herbatę.

kawy i herbaty
Ciekawe informacje o kawie
Reklama

Wpływ kawy i herbaty na długość życia

Regularnie pita kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia zagrażających życiu i zdrowiu chorób - między innymi są to cukrzyca typu 2, choroba Alzheimera oraz zaburzenia pracy serca. Oprócz tego przyśpiesza metabolizm, dzięki czemu jest skuteczna w walce z otyłością, która przyśpiesza śmierć - jak wykazali naukowcy - średnio o 10-15 lat. Jeszcze bardziej korzystny wpływ na długość życia ma herbata, szczególnie ta zielona. Badania wykonane na grupie osób, które nawykowo spożywają herbatę wykazały, że znacznie rzadziej występują u nich choroby serca. Dodatkowo czas życia wydłużał się średnio o rok względem ludzi pijących herbatę rzadziej niż 3 razy w tygodniu.

Jakie ceny może osiągać herbata i kawa

We współczesnym społeczeństwie europejskim kawa i herbata nie zaliczają się do grupy dóbr luksusowych. Jednakże te pite przez większość społeczeństwa, posiadają przeciętne walory smakowe, a ich przygotowanie i uprawa nie jest skomplikowana. Istnieją jednak szczepy zarówno kawy i herbaty, których cena jest niedostępna dla znacznej większości konsumentów. Przykładem tego jest herbata Da Hong Po, której cena potrafi sięgać nawet 100 000 dolarów za 80 gram. W przypadku kawy kwoty nie są aż tak niebotyczne: najdroższym rodzajem jest Black Ivory Cofee, której cena wynosi około 1100 dolarów za kilogram. Mimo to, przyznajmy, dla znacznej większości nas, jest to nadal o wiele za dużo.

Kawa i herbata na rynku światowym

Kawa jest drugim pod względem wartości obrotu produktem na świecie, a wyprzedza ją jedynie ropa naftowa. W ciągu dnia wypija się na powierzchni Ziemi około 2 miliardy filiżanek. Obecnie największym eksportem kawy cieszy się Brazylia, gdzie blisko 5 milionów ludzi jest zatrudniona w tymże sektorze gospodarki. Wartość rynku herbaty wynosi z kolei około 20 miliardów dolarów. Co ciekawe, Polska jest 4 krajem w Europie pod względem ilości spożywania herbaty, a jednocześnie 14 krajem na świecie, jeśli chodzi o eksport. Do Polski są dostarczane nieprzetworzone liście z krajów Azjatyckich, a już na miejscu dochodzi do procesu przetworzenia oraz fermentacji.

Mity związane z odkryciem herbaty, jaką znamy teraz

Wokół odkrycia fascynujących właściwości kawy i herbaty krąży wiele mitów i legend, których prawdziwość w większości należy wziąć w nawias. Jednakże niektóre z nich są na tyle barwne, że ich połowiczna fikcyjność nie stanowi problemu. Jedna z nich głosi, że czarna herbata powstała przez przypadek: beczki z herbatą, które były przewożone drogą morską, zostały zalane, przez co zaczęły fermentować. Herbata była tak drogim towarem, że nie wyrzucono “zepsutego” produktu. Wkrótce okazało się, że czarna herbata jest znacznie smaczniejsza od jej nieprzetworzonej wersji. I tak rozpoczął się proces świadomej fermentacji herbaty.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama