Drogocenne Śniadanie wielkanocne!

Idą święta, a wraz ze zbliżającym się terminem Wielkanocy, trzymamy nasze gorące portfele. Wielkanoc 2023 może się okazać jednym z najdroższych świąt w ostatnim dwudziestoleciu. O tym, jakie produkty zdrożeją najbardziej i jakie wybrać na wielkanocny stół przeczytasz w artykule!

Śniadanie wielkanocne drogie jak nigdy
Nasz wielkanocny stół może w tym roku być skromniejszy. Źródło: Adobe Stock
Reklama

Podwyżki dotykają wielu grup towarowych 

Mimo, że już rok temu praktycznie każdy produkt pojawiający się na stole wielkanocnym podrożał, to w 2023 r. zmierzymy się z dalszymi podwyżkami. Trudno obecnie znaleźć artykuł, którego cena wzrosła o mniej niż 1/3, natomiast podwyżki o nawet połowę mogą być normalnością, zauważają analitycy rynku Food & Agro z Banku BNP Paribas.

Jaja i nabiał zdrożeją najbardziej

Głównym produktem spożywczym kojarzącym się z Wielkanocą są jaja. Podobnie jak w zeszłym roku, także w tym, doświadczymy znacznych wzrostów ich cen. W ujęciu rok do roku jaja będą droższe o około 45-50 proc. Przyczynami są głównie podwyższone ceny pasz i energii oraz działanie wirusa ptasiej grypy.

Mięso, wędliny, pasztety też drożej

Z kolei ceny mięsa, wędlin, pasztetów oraz innych przetworów mięsnych, tradycyjnie pojawiających się na wielkanocnych stołach, również wzrosną. Zdaniem analityków z Food & Agro z Banku BNP Paribas, główną kategorią produktową, w której odnotujemy wzrosty, będzie mięso wieprzowe. Jego cena może być wyższa nawet 40-45 proc. w ujęciu rocznym.

W przypadku wędlin i przetworów z wieprzowiny sytuacja wygląda nieco lepiej – te wyroby podrożeją jedynie 25-30 proc. w porównaniu z rokiem 2022.

Na wzrost cen wpływają głównie wysokie ceny pasz, oraz generalnie wysokie poziomy kosztów produkcji. Pomimo znacznego wzrostu cen jaj, sam drób będzie najwolniej drożejącym typem mięsa – o 20 proc. w ujęciu r/r. Czynniki wzrostu cen drobiu są podobne jak w przypadku cen jaj – wskazuje Jakub Jakubczak, analityk sektora Food and Agri w Banku BNP Paribas.

Co prawda, za twaróg zapłacimy prawie 25 proc. więcej niż przed rokiem, to w przypadku masła ceny prawdopodobnie pozostaną na podobnym poziomie lub wzrosną w niewielkim stopniu.

W przypadku twarogu wzrost cen wynika głównie z nadal relatywnie wysokiej globalnej ceny mleka. Z kolei cena masła przeszła znaczącą korektę, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Warto również dodać, że historycznie masło jest jednym z pierwszych kandydatów do obniżek cen czy promocji, dlatego nie można wykluczyć chwilowych obniżek cen wśród detalistów – komentuje Jakub Jakubczak.

Jakie będą ceny pieczywa?

Przygotowanie tradycyjnych bab wielkanocnych, mazurka czy pieczywa również będzie w tym roku droższe – głównie za sprawą rosnących cen mąki i cukru. W tym roku, ceny mąki będą wyższe o około 40 proc. w ujęciu rocznym, zaś chleba – o około 30 proc

Za wysokimi cenami tych dóbr stoją głównie rekordowo wysokie ceny zbóż na przełomie lat 2022/23, wysokie koszty energii szczególnie widoczne w piekarnictwie oraz wyższe koszty pracy i transportu.

Słodkie wypieki - robić w domu, czy kupować?

Z danych analityków wynika ponadto, że w tym roku także słodkie wypieki mogą okazać się prawdziwym rarytasem na wielkanocnych stołach. Biorąc pod uwagę znaczące wzrosty cen cukru oraz tłuszczy roślinnych można zastanowić się nad samodzielnym przygotowaniem ciast, i to niekoniecznie w zbyt dużych ilościach.

Jak się okazuje w przypadku cukru, ceny mogą być nawet o 86 proc. wyższe niż rok temu. Z kolei jeśli chodzi o tłuszcze, możemy spodziewać się cen na poziomie około 25 proc. wyższych niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Ceny niektórych warzyw i owoców wzrosną o 30-50 proc.

W przygotowaniu wielu potraw wielkanocnych wykorzystujemy znaczne ilości najróżniejszych warzyw i owoców. Jest to kategoria produktów spożywczych, w której tegoroczne wzrosty cen są najbardziej zróżnicowane, co częściowo może wpłynąć na decyzje zakupowe Polaków.

Warzywa i owoce trafiające na stół wielkanocny mogą być średnio o około 35 proc. droższe niż przed rokiem. Warto wspomnieć tutaj o kilku produktach, które się wyróżniają: cebula może być droższa o prawie 50 proc., a cena marchwi może wzrosnąć o około 42 proc. 

Stabilne jabłka

Są też produkty notujące znacznie niższe wzrosty cen w 2023 r., takie jak jabłka +11 proc., czy sok jabłkowy +7 proc.

W przypadku warzyw, za podwyżki odpowiadają głównie wysoki popyt eksportowy, problemy z produkcją w Europie wywołane suszą, jak i zawirowania w Polskiej produkcji – wskazuje Jakub Jakubczak, analityk Sektora Food and Agri w Banku BNP Paribas.

Koszyczek wielkanocny będzie droższy

W związku ze wzrostem wszystkich głównych kategorii żywnościowych przygotowanie koszyczka wielkanocnego w tym roku będzie kosztować zdecydowanie więcej niż przed rokiem.

Koszyk produktów spożywczych najczęściej kupowanych przed Wielkanocą, w którego skład wchodzą: 1 kg chleba pszenno-żytniego, 2 kg mąki pszennej, 2 kg mięsa wieprzowego, 2 kg kurczaka patroszonego, 0,5 kg szynki wieprzowej, 1 kg kiełbasy wędzonej, 1 kg twarogu półtłustego, 30 jaj, 1 kg masła, 1 kg oleju rzepakowy, 1 kg jabłek, 1 kg buraków, 1 kg marchwi, 1 kg cebuli, 3 kg ziemniaków, 1 kg cukru i 2 litry soku jabłkowego, będzie o około 28 proc. droższy w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

A przeciętna święconka, w której znajdą się dwa jaja, 50 g pieczywa i 50 g kiełbasy, będzie aż o 38 proc. droższa w porównaniu z ubiegłorocznymi Świętami.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama