Dodatek węglowy wyniesie nawet kilka tysięcy złotych! Gdzie złożyć wniosek?

Ze względu na wojnę w Ukrainie i w konsekwencji wysoką inflację, ceny za węgiel są coraz większe. Dlatego wielu Polaków przejmuje się, że nie wystarczy im środków na zakup surowca do ocieplania domów na sezon jesienno-zimowy. Rządzący postanowili zareagować i zaoferowali dodatek węglowy dla gospodarstw domowych. Ile można dostać pieniędzy? Kto może się o nie ubiegać? Przeczytaj!

Dodatek węglowy.
Dodatek węglowy. Fot. Adobe Stock.
Reklama

Dodatek węglowy. Jaką kwotę można otrzymać?

W związku z rosnącymi cenami węgla coraz więcej Polaków martwi się, że ich środki nie będą wystarczające do tego, żeby kupić odpowiednią ilość surowca do ocieplenia domu w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym. Rządzący zdają sprawę z powagi sytuacji, dlatego zdecydowali o wprowadzeniu dodatku węglowego dla gospodarstw domowych. Ile można dostać pieniędzy? Kwota będzie wynosić 3000 zł. W tym miejscu trzeba podkreślić, że ma być wypłacana jednorazowo. Na ten moment nic nie wskazuje na to, żeby miały się pojawić kolejne dodatki węglowe, jednak nie należy tego całkowicie wykluczać.

Dodatek węglowy. Kto może się o niego ubiegać?

Każdy, kto będzie chciał uzyskać dodatek węglowy będzie musiał spełnić określone warunki. Przede wszystkim, żeby otrzymać dodatkowe pieniądze, to głównym źródłem ogrzewania w gospodarstwie domowym powinny być: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe. W przypadku braku któregoś z wymienionych środki nie zostaną przyznane. Ponadto trzeba jeszcze uzyskać wpis lub zgłosić źródło ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). W tym miejscu podkreślamy, że to konieczne.

Dodatek węglowy. Gdzie złożyć wniosek o pieniądze?

Wniosek o jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3000 zł należy złożyć w swojej gminie w urzędzie. Wypełnienie dokumentu nie powinno sprawić żadnych problemów, wystarczy wpisać swoje dane i podać kilka wymaganych informacji. Co ważne, wniosek składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Naginanie prawdy m.in. o głównym źródle ocieplania w gospodarstwie domowym może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Do kiedy można maksymalnie złożyć wniosek o dodatek węglowy w gminie? Mamy na to sporo czasu, konkretnie do 30 listopada 2022 r. Gdy już złożymy dokumenty o dodatkowe środki trzeba uzbroić się w cierpliwość, pieniądze powinny zostać przelane na nasze konto bankowe najpóźniej w ciągu miesiąca. Z pewnością taki dodatek przyda się zwłaszcza najuboższym rodzinom, które ledwo wiążą koniec z koniec z powodu inflacji i wysokich wydatków.

Przeczytaj także:

Jedna z najpopularniejszych sieciówek odzieżowych opuszcza Rosję! To już pewne!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama