Reklama

Ceny żywności wciąż rosną. Co podrożało najbardziej?

Od sierpnia br. zakupy w sklepach są droższe średnio o 23,7% niż rok wcześniej - wynika z analizy ponad 40 tys. cen. Podwyżki na dwucyfrowym poziomie obejmują wszystkie badane kategorie. Co podrożało najbardziej?
inflacja
Inflacja - za które produkty spożywcze zapłacimy najwięcej?, fot. Adobe Stock

Produkty tłuszczowe - największy wzrost cen

W ostatnim roku znacznie wzrosły ceny produktów tłuszczowych, takich jak olej (73,2%), margaryna (58,4%) czy masło (45,2%). Podwyżki wynoszą razem aż prawie 60%! Wynika to przede wszystkim ze wzrostu kosztów produkcji, a także ze wzrostu popytu. Choć produkty te mogą być dla niektórych koniecznością, są też jednymi z najczęściej żądanych pozycji do podwyżki cen.

Cukier podrożał prawie o 100%!

Ceny towarów takich jak cukier, mąka i makaron znacznie wzrosły w ciągu ostatniego roku, co wpłynęło na ogólną cenę w sklepach. Wynika to w dużej mierze z rosnących kosztów surowców - cukier podrożał o 92,2% rok do roku. Najmniejsza zmiana nastąpiła w przypadku owoców, których cena skoczyła o 13,2%. Droższe stały się również używki, o 13,9%. Warzywa odnotowały największy wzrost, o 15,2%.

Jaki jest wzrost cen mięsa i nabiału?

Wysokie ceny mięsa, drobiu i nabiału sprawiły, że są to jedne z najdroższych artykułów na rynku. Największy wzrost cen odnotowano w przypadku mięsa wołowego, którego cena wzrosła o 28,2%. Ceny drobiu również wzrosły o 25,7%, natomiast ceny wieprzowiny poszły w górę o 23,5%. Produkty mleczne nie pozostały daleko w tyle, ich ceny wzrosły o 25,7%. Do najdroższych produktów mlecznych należą sery śmietankowe i mleko, których ceny wzrosły odpowiednio o 39% i 28,9%.

Dlaczego artykuły spożywcze drożeją?

Jak wspomnieliśmy na początku tego artykułu, jedną z głównych przyczyn nagłych i niespodziewanych zmian cen dóbr konsumpcyjnych jest wzrost kosztów produkcji. Wynika to z gwałtownego i trwałego skoku cen mediów produkcyjnych. Ratunek może przynieść stabilizacja sytuacji na rynku energetycznym, a bardzo trudno jest przewidzieć, kiedy może to nastąpić. Tak więc, choć mamy nadzieję, że te zmiany cenowe nie potrwają długo, ważne jest, aby być ich świadomym i odpowiednio zaplanować wydatki. W ten sposób wypowiedział się o zaistniałej sytuacji Hubert Gąsiński, ekspert i wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Wojna na Ukrainie spowodowała wzrost cen tłuszczów roślinnych w Polsce - ocenia ekonomista Santander Banku Marcin Luziński. Wyższe ceny to efekt zmniejszonej produkcji w Rosji i na Ukrainie, które są dużymi producentami tłuszczów roślinnych. To prawdopodobnie jeszcze przez jakiś czas będzie powodować problemy na rynku.

Duży popyt na produkty mleczne powoduje wzrost cen w całej Unii Europejskiej. Mimo to dr Tomasz Kopyściański uważa, że w najbliższych miesiącach sytuacja może się poprawić. Wskazuje na lepsze od oczekiwanych zbiory jako znak, że sytuacja może się poprawić. Chociaż jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć na pewno, może to oznaczać, że w najbliższym czasie ceny mleka zaczną spadać.

Czytaj także: Ceny za chleb są coraz wyższe, a będzie jeszcze gorzej. Dlaczego?

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Gazetki

Gazetki wybrane dla Ciebie

Buty na jesień i zimę w Lidlu! Lidl
3 - 8 października 2022
Gazetka Lidl
Media Markt - co słychać w rozrywce?Media Markt
1 - 30 września 2022
Gazetka Media Markt
AldiAldi
25 września - 1 października 2022
Gazetka Aldi
Carrefour - pamięć i tradycjaCarrefour
27 września - 8 października 2022
Gazetka Carrefour
Żabka patronem kibiców! Żabka
21 - 27 września 2022
Gazetka Żabka
Rossmann - Mega! Przebija wszystko!Rossmann
16 - 30 września 2022
Gazetka Rossmann
Gazetki

Gazetki wybrane dla Ciebie

IKEA - Szafy 2022IKEA
1 sty - 31 gru 2022
Gazetka IKEA
IKEA - Sypialnie 2022IKEA
1 sty - 31 gru 2022
Gazetka IKEA
IKEA - Kuchnie 2022IKEA
1 sty - 31 gru 2022
Gazetka IKEA
IKEA - Łazienki 2022IKEA
1 sty - 31 gru 2022
Gazetka IKEA
Ogrody w CastoramieCastorama
7 mar - 31 gru 2022
Gazetka Castorama
Bramy i ogrodzenia - CastoramaCastorama
7 mar - 31 gru 2022
Gazetka Castorama
Artykuły

Blog

Reklama

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Tesco, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
LogoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.