Alergia nie musi być uciążliwa. Leki na alergię bez recepty

Alergia potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Wiele osób doskonale zna uczucie lejącego się z nosa kataru, kichanie oraz kaszel. To tylko niektóre z objawów alergicznych. Symptomy w głównej mierze uzależnione są od rodzaju alergii. Dzisiaj podpowiadamy, jak z nią walczyć. Przedstawiamy również podstawowe informacje dotyczące reakcji alergicznych na różne alergeny.

Leki na alergię
Reklama

Leki na alergię, które ułatwią Ci życie

Osoby, u których występują alergie – lub też, u których podejrzewa się ich występowanie – powinny udać się do lekarza specjalisty w celu dokonania dokładnej diagnostyki. Nie da się jednak ukryć, że często droga ta jest długa i zajmuje wiele czasu.

„W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza alergologa, który przeprowadzi wywiad w kierunku występowania alergii. Następnie zdecyduje o konieczności wykonania testów diagnostycznych w celu zidentyfikowania pokarmów odpowiedzialnych za reakcje nadwrażliwości u pacjenta. Mogą to być testy skórne albo testy z krwi – podpowiada dr n. med. Emilia Majsiak. Podobny sposób postępowania występuje w przypadku innych rodzajów alergii – nie tylko pokarmowych.

Czy to oznacza, że taka osoba jest skazana na życie z reakcjami alergicznymi przez wiele miesięcy? Oczywiście, że nie. Prof. Piotr Kuna, specjalista ds. alergologii radzi: „Można opóźnić wystąpienie dolegliwości oraz zmniejszyć ich nasilenie, stosując, jeszcze przed sezonem pylenia, kilka sprawdzonych metod (…) Zalecam profilaktyczne zażywanie leków przeciwhistaminowych. Gdy będziemy je spożywać jeszcze przed pojawieniem się objawów alergii, to objawy te, gdy już wystąpią, będą opóźnione o jakieś 2-4 tygodnie, a do tego będą dwa razy słabsze niż w przypadku osób, które nie stosują takich leków”.

W aptekach można kupić leki przeciwhistaminowe bez recepty, które pomogą w walce z alergią. Zazwyczaj dostępne są pod postacią tabletek lub roztworów. Wśród substancji, które wykazują działanie przeciwhistaminowe i są dostępne w lekach bez recepty, wyróżnić można m.in.:

  • Loratydyna może być stosowana w przypadku dzieci od 2. roku życia. Wśród skutków ubocznych, które mogą wystąpić po zażyciu tej substancji, wymienia się senność. Składnik ten szybko się wchłania, dzięki czemu efekty jego działania zauważalne są już po ok. godzinie.
  • Ceteryzyna i lewoceteryzyna może powodować senność, zwłaszcza w połączeniu z alkoholem. Są bezpieczne już dla dzieci w wieku od 2. roku życia wzwyż.
  • Desloratadyna charakteryzuje się dłuższym czasem działania niż większość substancji przeciwhistaminowych. Działa w sposób wieloetapowy. Dodatkowo odznacza się właściwościami przeciwzapalnymi, dzięki czemu pomaga w walce ze stanami zapalnymi, które powstały na tle alergicznym. Substancja może powodować działania niepożądane, jednak są one stosunkowo łagodne. Desloratadyna może być bezpiecznie zażywana przez dzieci powyżej 1. roku życia.
  • Feksofenadyna może być bezpiecznie stosowana u dzieci powyżej 12. roku życia. Zaleca się przyjmowanie leków z feksofenadyną przed posiłkiem.

Stosując leki przeciwhistaminowe – czy to na receptę, czy bez recepty – można wspomagać walkę z alergiami domowymi sposobami. Zdaniem Barbary Surowskiej, alergologa z Centrum Zdrowia Dziecka: „Przykładowo, jeśli uczulają roztocza, to w domu powinno być mało pluszaków, dywanów, mebli, tapicerki. Wszystko powinno mieć gładkie powierzchnie, żeby ten kurz łatwo usuwać, zabawki powinny być w pudełkach. Nawet materac powinniśmy czyścić i wymrażać. W przypadku pyłków pomaga m.in. płukanie nosa, mycie buzi po powrocie ze spaceru. Warto też umyć włosy, żeby pyłki, które na nich są, nie zostawały na poduszce. W uczuleniu na pyłki „wietrzenie pokoju” powinno odbywać się po zmroku lub po deszczu”.

Na co można mieć uczulenie?

Uczulenie może występować na skutek kontaktu z różnymi czynnikami. Alergia może być wywołana spożywaniem niektórych pokarmów. Najczęściej są to: cytrusy, truskawki, orzeszki ziemne, kurze jaja oraz owoce morza. Za szczególnie niebezpieczne uważa się orzeszki ziemne, których spożycie w przypadku osób uczulonych może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Stan ten zagraża życiu.

Kolejnym czynnikiem są pyłki roślin oraz niektórych grzybów. Wówczas zazwyczaj pojawia się wodnisty katar, pieczenie oczu oraz łzawienie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego. Symptomy są szczególnie nasilone od razu po wstaniu z łóżka, ponieważ roztocza bytują m.in. w pościeli.

Coraz częściej diagnozowanym uczuleniem jest alergia na białka mleka krowiego. Najczęściej pacjenci uskarżają się na biegunki i wymioty. Towarzyszą temu zmiany skórne. Czasami mogą pojawić się duszności wraz z kaszlem.

Uczulać może również nikiel. Pierwiastek ten znajduje się m.in. w biżuterii czy garnkach. Charakterystycznym objawem jest wysypka na skórze. Należy również uważać na detergenty i kosmetyki. Niektóre z barwników w ich składzie powodują zaczerwienienia, świąd i pęcherze na skórze.

Czynnikiem uczulającym może okazać się słońce, a konkretnie promieniowanie UV. Spotykane jest rzadko, jednak jego objawy są dość nieprzyjemne. Na skórze pojawiają się zmiany, które przypominają poparzenia.

Niektórzy są również uczuleni na sierść zwierząt, głównie kotów i psów. Silnym alergenem jest jad owadów. Szczególnie niebezpieczne może ukazać się ukąszenie pszczoły oraz szerszenia. Jak podkreśla prof. Marek Jutel, członek zarządu Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej: „Niektóre reakcje alergiczne mogą być niebezpieczne dla życia od razu, kiedy tylko wystąpią, jak ma to miejsce w przypadku alergii na jad żądlących owadów błonkoskrzydłych”.

Jako jeden z typów uczulenia wyróżnia się także atopię. Jest to schorzenie układu odpornościowego uwarunkowane genetycznie. Towarzyszą mu reakcje zapalne, w tym atopowe zapalenie skóry.

Niewłaściwie leczona lub nieleczona alergia może skutkować występowaniem objawów niebezpiecznych dla życia. Ma to związek z tym, że niektóre łagodne symptomy mogą nagle przybrać silną postać i przerodzić się w ciężkie objawy. U dzieci zjawisko to nazywane jest marszem alergicznym. Prof. Jutel argumentuje: „Przykładem może być alergiczny nieżyt nosa, który objawia się wodnistą wydzieliną z nosa, łzawieniem i świądem oczu, uczuciem zatkania nosa. Po wielu latach zaczynają mu jednak towarzyszyć duszności, choroba obejmuje oskrzela i rozwija się astma oskrzelowa”.

Objawy alergii, czyli jak ją rozpoznać?

Wśród najczęściej występujących, typowych objawów alergii wyróżnia się:

  • alergiczne zapalenie spojówek, któremu towarzyszy łzawienie oczu oraz ich przekrwienie,
  • nieżyt nosa wraz z wodnistą wydzieliną, katar i obrzmienie śluzówki nosa,
  • duszności, trudności z oddychaniem,
  • napady typowe dla astmy oskrzelowej,
  • osłabienie słuchu – ma to związek z niedrożnością trąbki Eustachiusza,
  • zmiany skórne, wysypka, zaczerwienienie, pokrzywka, egzema oraz świąd,
  • bóle głowy,
  • uczucie ciężkiej, spuchniętej głowy,
  • wymioty lub biegunka (czasami objawy mogą przypominać ostre zatrucie),
  • stan zapalny objawiający się obrzękiem,
  • przyspieszona akcja serca,
  • obniżone ciśnienie,
  • wstrząs anafilaktyczny.

Czasami zdarza się, że alergia nie daje widocznych objawów. Wówczas jedynym sposobem sprawdzenia, czy dana osoba jest uczulona, są badania krwi. Zaalarmować powinien podniesiony poziom przeciwciał IgE.

Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Polskiej Federacji Stwoarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP podkreśla: „Aby upewnić się, które alergie nas dotyczą, warto zastanowić się, czy objawy, takie jak zatkany nos, trudności z oddychaniem, problemy ze spojówkami, chrypka czy kaszel pojawiają się, gdy wychodzimy z mieszkania, czy przeciwnie – gdy do niego wracamy. Jeśli odczuwamy je w domu, to prawdopodobnie chodzi o uczulenie na roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów pleśniowych czy alergeny pochodzące od mieszkających z nami zwierząt. Objawy więc mogą jednoznacznie wskazywać na to, z jaką alergią mamy do czynienia.

Rodzaje alergii

Alergie najogólniej dzieli się na dwa rodzaje:

  • alergia sezonowa (np. na pyłki roślin),
  • alergia całoroczna (np. roztocza kurzu domowego).

Istnieje również podział alergii na:

  • pokarmowe,
  • kontaktowe,
  • wziewne,
  • iniekcyjne.

Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa dotyczy kilku procent populacji na świecie. Dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Najczęściej pojawiają się objawy ze strony układu pokarmowego oraz zmiany skórne. W niektórych przypadkach spożycie alergenu może grozić wstrząsem anafilaktycznym. Najczęściej leczenie to wyeliminowanie z diety konkretnego składnika. Ponadto stosowane jest odczulanie oraz leki przeciwhistaminowe.

Alergie pokarmowe występują coraz częściej. Dr n. med. Emilia Majsiak pytana o przyczyny odpowiada: „Nie możemy mówić o jednej konkretnej przyczynie. Obserwowany wzrost zachorowań wynika przede wszystkim z niekorzystnego współdziałania czynników genetycznych i środowiskowych. Wiemy, że ryzyko wystąpienia alergii jest znacznie wyższe u osób z obciążeniem rodzinnym i może wynieść nawet 60 proc., jeśli u obojga rodziców stwierdzono alergię”.

Alergia kontaktowa

Alergie kontaktowe nazywane są alergiami skórnymi. Czasami mogą objawić się miejscowym swędzeniem w przypadku bezpośredniego kontaktu z alergenem. Innymi razy przybierają one formę rozległych zmian skórnych, które wymagają interwencji alergologa oraz dermatologa. Uczulenie może wywołać m.in. nikiel, chrom, barwniki do tkanin oraz konserwanty w kosmetykach. Leczenie to w głównej mierze wyeliminowanie alergenu z otoczenia. Czasami konieczne jest przyjmowanie leków antyhistaminowych oraz antybiotyków.

Zdaniem prof. Beaty Kręcisz, kierownika Kliniki Dermatologii Szpitala Zespolonego w Kielcach: „Częstość alergicznego wyprysku kontaktowego u dzieci wyraźnie narasta. Alergia kontaktowa może się rozpocząć już w okresie niemowlęcym”.

Alergia wziewna

Alergie wziewne mogą dotknąć dzieci oraz dorosłych. Zazwyczaj uczulenie wywołują roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, pleśń oraz sierść zwierząt. Pojawia się wówczas łzawienie oczu, wodnisty katar, uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją oraz z zasypianiem. Osoby, które zaniedbają leczenie alergii wziewnej, mogą doprowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej. Leczenie może polegać na odczulaniu oraz stosowaniu leków przeciwhistaminowych.

Jak twierdzi prof. Piotr Kuna: „Pyłek leszczyny jest o tyle istotnym alergenem, że pojawiając się jako pierwszy, często toruje drogę do silnej reakcji na pyłki olchy i brzozy. Te trzy pyłki często wywołują tzw. alergiczne reakcje krzyżowe. Dodajmy, że składnikami pyłków, które de facto wywołują reakcje alergiczne, są glikoproteiny (związki białka i cukrów)”.

Alergia iniekcyjna

Alergia iniekcyjna jest skutkiem podania leków, które zawierają alergen. Może pojawić się po zażyciu leku doustnie lub w formie zastrzyku. Zdarza się, że występuje po podaniu znieczulenia anestezjologicznego. Często konieczna jest szybka reakcja, aby zapobiec wstrząsowi anafilaktycznemu.

Alergia skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza i jak najszybsze wdrożenie leczenia. Pomocne w walce z uczuleniem są m.in. leki przeciwhistaminowe – również te dostępne bez recepty.

Zobacz także:

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama