TOP-5 pytań o piwo, które zawsze chciałeś zadać

Piwo to jeden z ulubionych trunków wypijanych przez Polaków. Chętnie sięgamy po nie do posiłku, podczas spotkań ze znajomymi, a także w trakcie grillowania czy pikników. Dzisiaj odpowiadamy na najczęściej zadawanych 5 pytań na temat tego złotego napoju.

piwo
Reklama

Z artykułu dowiesz się, czy piwo tuczy oraz, czy jest zdrowe. Wyjaśniamy również, czy można je pić po treningu oraz jak powstaje piwo bezalkoholowe. Dodatkowo pokażemy kilka sprawdzonych sposobów na to, jak otworzyć piwo bez otwieracza.

butelka piwa

Czy piwo tuczy?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczy tego, czy piwo tuczy. Tak naprawdę całą sytuację można porównać do jedzenia fast foodów czy słodkości. Jeżeli robimy to z głową, sięgając raz na jakiś czas po butelkę piwa, nie będzie ono miało wpływu na masę ciała. Problem pojawi się, gdy będzie nam ono towarzyszyło codziennie. Wówczas pula dodatkowych kalorii gwałtownie się zwiększy.

Ogólnie uważa się, że aby przytyć 1 kg, należy spożyć ok. 7000 kcal więcej, niż wynosi zapotrzebowanie danego człowieka. Osoby, które nie przykładają wagi do tego, co jedzą, a często towarzyszy im piwo – szybko mogą zauważyć, że przybędzie im nieco nadprogramowych kilogramów. Dlatego też zaleca się – jak do wszystkiego – również do picia piwa podejść zdroworozsądkowo. Miłośnicy piwa powinni rozważyć wprowadzenie do swojej codzienności aktywności fizycznej, która pomoże uchronić przed nadprogramowymi kilogramami.

Prawda jest taka, że przybrać na wadze można od wszystkiego. Znaczenie ma nie rodzaj produktu, a przede wszystkim jego wartość energetyczna i skład. Jeżeli organizm dostanie więcej kalorii, niż potrzebuje, odłoży je w postaci tkanki tłuszczowej. Wypijając „piwko po pracy”, szybko można nieświadomie przekraczać zapotrzebowanie energetyczne. To natomiast będzie skutkowało zwiększeniem masy ciała.

Od samego piwa nie tyjemy, o ile po włączeniu go do swojego jadłospisu nie przekroczymy zapotrzebowania energetycznego. Wielu specjalistów zwraca uwagę również na fakt przekąsek, które towarzyszą spożywaniu piwa. Często są to chipsy czy słone smakołyki. Te z kolei mają dużo tłuszczów oraz są dodatkową bombą kaloryczną.  

piwo kalorie

Ile kalorii ma piwo?

Kaloryczność piwa uzależniona jest przede wszystkim od jego rodzaju. Zauważa się, że im trunek chmielowy ciemniejszy, tym więcej ma kalorii.Oto ile kalorii mogą mieć poszczególne rodzaje piw (jedna butelka):

  • mild beczkowany – ok. 140 kcal,
  • ale ciemne – ok. 160 kcal,
  • lager – ok. 170 kcal,
  • ale jasne – ok. 180 kcal,
  • bitter beczkowany – ok. 180 kcal,
  • bitter puszkowany – ok. 185 kcal,
  • porter – ok. 210 kcal,
  • porter mocny – ok. 220 kcal,
  • ale mocne – ok. 410 kcal.

To tylko niektóre z rodzajów piwa. Na każdej puszce i butelce podana jest kaloryczność dla danego rodzaju trunku. Warto zauważyć, że piwo smakowe ma zazwyczaj więcej kalorii, co wynika z jego składu oraz zastosowanych dodatków. Jest to średnio ok. 320 kcal.

Najmniej kalorii znajduje się w piwie bezalkoholowym – ok. 130 kcal w butelce. Uważa się również, że ten rodzaj chmielowego trunku jest najzdrowszy. Aktualnie w sklepach oraz barach można spotkać przeróżne rodzaje złocistego napoju.

Czy piwo jest zdrowe?

Kolejnym pytaniem, które towarzyszy wielu miłośnikom piwa to: czy złocisty trunek szkodzi? Czy jest zdrowy? Należy zwrócić uwagę na to, że napój zawiera alkohol. Podczas spotkań towarzyskich czy rodzinnych zazwyczaj wypija się kilka butelek. Alkohol jest natomiast szkodliwy dla trzustki i wątroby. Ponadto udowodniono, że może on zwiększyć prawdopodobieństwo udaru krwotocznego oraz raka niektórych organów.

Natomiast piwo bezalkoholowe nie zawiera większości szkodliwych substancji, które można znaleźć w piwie alkoholowym. Ma ono w swym składzie głównie wodę, słód oraz chmiel. Te natomiast są źródłem cennych witamin, minerałów oraz składników pozytywnie wpływających na pracę nerek i zapobiegających zmianom miażdżycowym. Dzięki właściwościom moczopędnym złocisty trunek pomaga wypłukiwać sól z organizmu oraz zapobiega tworzeniu się kamieni.

Jak zauważa dietetyk Agnieszka Kucharczyk: „To fakt, że piwo ma sporo węglowodanów i witaminy z grupy B do tego i może dobrze działać na uzupełnienie węglowodanów, ale z drugiej strony alkohol odwadnia, a wiemy, że przed zawodami raczej powinniśmy iść w drugą stronę, w kierunku nawodnienia (…) Poza tym alkohol pogarsza sen, skraca fazę głębokiego snu, bo organizm, zamiast odpoczywać skupia się na eliminacji alkoholu z organizmu”.

Częste picie piwa alkoholowego nie jest wskazane. Osoby ceniące sobie smak złocistego trunku powinny rozważyć sięgnięcie po bezalkoholowy napój. Smak jest porównywalny i brak mu negatywnego wpływu na zdrowie. Dodatkowo uważa się go za zdecydowanie lepszą alternatywę dla napojów wysokosłodzonych. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że dobry z niego izotonik. 

Należy jednak pamiętać o tym, że piwo ma wysoki indeks glikemiczny z powodu dużej zawartości słodów naturalnych. Z tego też względu napój ten nie jest zalecany osobom z cukrzycą czy będących na diecie.

Po piwo alkoholowe można bezpiecznie sięgnąć „od czasu do czasu” – bez obaw o jego nadmierny wpływ na zdrowie.

piwo bezalkoholowe

Jak się robi piwo bezalkoholowe?

W ostatnim czasie można zaobserwować, że w sklepach w Polsce jak grzybów po deszczu przybywa piw bezalkoholowych. Niektóre z nich mają 0,0%, inne 0,5%. Różnią się one między sobą jedynie metodą produkcji. W przypadku napoju bezalkoholowego 0,5% zastosowanie ma procedura typowa dla każdego tradycyjnego piwa. Proces ten obejmuje m.in. śrutowanie, zacieranie, filtrację, warzenie oraz fermentację. W przypadku piwa bezalkoholowego niezwykle istotny jest wybór drożdży. Powinny one „przerobić” jedynie część cukrów prostych. Istotnym elementem całej procedury jest także przerwanie fermentacji we właściwym momencie, zapobiegając przetwarzaniu cukrów na alkohol.  W browarach rzemieślniczych przeprowadza się działania mające na celu rozpad skrobi do złożonych węglowodanów.

Wyróżnia się trzy podstawowe metody produkcji piwa bezalkoholowego:

  1. Ekstrakcja próżniowa lub destylacja jest procesem technologicznym polegającym na pozbyciu się alkoholu z tradycyjnie warzonego piwa.
  2. Unieruchomienie komórek drożdży sprawdzi się w przypadku specjalnych drożdży. Muszą one zapewniać wszystkie walory smakowe złotego trunku poza alkoholem. Dzięki tej technice możliwe jest wyprodukowanie piwa o zawartości alkoholu 0,0%.
  3. Przerwanie procesu fermentacji – proces zostaje przerwany, dzięki czemu nie dochodzi do wytworzenia alkoholu.

Jak otworzyć piwo bez otwieracza?

Piwo można otworzyć za pomocą różnych przedmiotów. Przykładem jest zapalniczka, którą podważa się kapsel. Innym sposobem jest otwarcie jednej butelki drugą. Tutaj również należy wykorzystać mechanizm dźwigni. Niektórzy podważają kapsel kluczami. Nie polecamy otwierania butelki zębami, ponieważ może się to skończyć kosztowną wizytą u dentysty oraz dolegliwościami bólami. 

Alternatywą jest także zakup piwa w puszcze, które nie wymaga otwieracza. Wiele osób uważa jednak, że to butelkowe smakuje lepiej.

Piwo to napój, który pity z umiarem nie powoduje negatywnych skutków. Dla miłośników piwnego smaku na szczęście opracowano formułę warzenia piwa bezalkoholowego.

    Zobacz także:

    Źródła:

    Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

    Kliknij i obserwuj Ding.pl na

    Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

    Artykuły

    Blog

    Reklama