5 pomysłów na śniadanie. Pożywny posiłek na dobry początek dnia: PRZEPISY
Śniadanie od dawna uważane jest za najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ma to związek z tym, że po wielu godzinach snu trzeba „naładować baterie” organizmu na długie godziny – pracy, nauki czy zabawy. Przedstawiamy ciekawe pomysły na śniadanie, które można prosto i szybko wykonać w swojej kuchni.
Śniadanie – sprawdzone przepisy na szybkie dania
Jak zauważa dietetyczka mgr Monika Zielińska: „Śniadanie, jako główny posiłek w ciągu dnia, powinno dostarczać od 30 do 35% energii spożywanej w ciągu całego dnia. Oznacza to, że śniadanie sześciolatka powinno dostarczyć od 420 do 490 kcal, a dwunastoletniej dziewczynki od 630 do 720 kcal, przy czym chłopiec w tym wieku powinien spożyć od 720 do 840 kcal. Także, jeżeli mamy w domu sześciolatka i dwunastolatka, różnica w ich śniadaniach może być tylko w wielkości porcji, oczywiście zakładając, że są dobrze zbilansowane”.
Zebraliśmy kilka sprawdzonych przepisów na szybkie śniadania dla całej rodziny. Większość z nich chętnie zjedzą przedszkolaki, dzieci w wieku szkolnym, dorośli oraz seniorzy.
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że przepisy nie mogą być skomplikowane. Często rano na wagę złota jest każda minuta – aby nie spóźnić się do pracy, szkoły czy przedszkola. Warto także pamiętać o tym, jak istotna jest sama pora spożywania śniadania: „Śniadanie to posiłek, który ma za zadanie nas rozbudzić i z fizjologicznego punktu widzenia ważne byśmy zjedli go w przeciągu godziny po przebudzeniu” – podkreśla dietetyczka Małgorzata Kubik.
Co na śniadanie? 5 przepisów
Śniadanie to pierwszy posiłek po przebudzeniu. Jest ważny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przekonuje o tym Monika Zielińska: „Śniadanie jest pierwszym posiłkiem po długiej przerwie nocnej i dostarcza energii na najbliższe – zazwyczaj bardzo aktywne – godziny. Dzięki temu wspiera naturalną aktywność fizyczną i psychiczną, korzystnie wpływa na koncentrację, kreatywność czy procesy poznawcze, co dalej może się przekładać na osiągnięcia szkolne dzieci. Są badania, które wskazują również, że dzieci spożywające śniadania charakteryzują się wyższym ilorazem inteligencji niż ich rówieśnicy niespożywający śniadań. Ponadto, niespożywanie śniadań może być przyczyną rozdrażnienia czy obniżonego nastroju”.
Poniżej zamieszczamy proste pomysły na śniadanie – top 5 przepisów.
Śniadanie na ostro: Tosty z awokado i jajkiem w koszulce lub sadzonym
Pasta z awokado w połączeniu z tostami to jedno z ulubionych śniadań dietetyków. Dodatkowo, aby było bardziej sycące, warto uzupełnić je jajkiem w koszulce lub sadzonym. Pastę z awokado wykonuje się bardzo prosto. Wystarczy umyć owoc i usunąć pestkę. Miąższ rozgnieść w miseczce, a następnie doprawić do smaku pieprzem oraz solą – i gotowe.
Śniadanie na słodko: Jaglanka o smaku szarlotki – uwielbiany posiłek celebrytów
Jaglanka, chociaż nie zawsze zachęca swoją prezencją, tak naprawdę jest niezwykle smaczna i pożywna. Wystarczy ugotować kaszę jaglaną (100 g). Jabłko pokroić w kostkę i zagotować. Następnie doprawić odrobiną cynamonu i dusić przez 5-10 minut pod przykryciem. Ugotowaną kaszę jaglaną należy zalać wodą (pół szklanki) oraz mlekiem (również pół szklanki) i doprowadzić do wrzenia. Warto ją posłodzić np. ksylitolem lub zwykłym cukrem. Pozostaje dodać do kasy przygotowany wcześniej mus jabłkowy i wymieszać. Całość można udekorować borówkami, malinami lub plasterkami banana.
Śniadanie wytrawne: Tofucznica – smaczna alternatywa dla jajecznicy
Tofucznica to wegańska wersja jajecznicy, którą przygotowuje się bardzo szybko. Należy jedną cebulę oraz ząbek czosnku pokroić jak do tradycyjnej jajecznicy. Do tego kroimy suszone pomidory i pomidorki koktajlowe według uznania. Na patelni należy podsmażyć suszone pomidory z cebulą, po 2-3 minutach dodać czosnek i szpinak (według uznania). Po chwili dodajemy pomidorki koktajlowe oraz pokruszone tofu (pół kostki). Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Tofucznicę można serwować z pieczywem lub jeść samą.
Śniadanie wytrawne: Grzanki z łososiem – szybkie i smaczne
Szybkie pomysły na śniadanie to także grzanki z łososiem. Wystarczy chleb tostowy (lub bułki), niewielka ilość masła, plasterki łososia, pomidora i mozzarelli. Całość należy zapiec w piekarniku w 180 stopniach – aż ser się ładnie stopi.
Śniadanie na ciepło i zimno: Panini – śniadanie do ręki
Jeżeli nie mamy czasu zjeść śniadania w domu, zawsze możemy zrobić coś, co zjemy w drodze do pracy lub szkoły. W tej wersji doskonale sprawdzi się panini. Wystarczy złożyć ze sobą bułkę pełnoziarnistą, mozzarellę pokrojoną w plasterki, szynkę parmeńską, pomidor w plasterkach, sałatę oraz masło. Gdy mamy chwilę czasu, możemy wszystkie składniki dodatkowo zapiec w opiekaczu.
Pamiętajmy o tym, że śniadanie to ważny posiłek dnia, którego nie powinno się pomijać. Dobrze jest wyrobić w sobie nawyk spożywania pierwszego posiłku przed wyjściem z domu – zdecydowanie lepiej zjeść niewielkie, lekkie śniadanie niż zupełnie nic. „Śniadanie bez wątpienia jest bardzo ważne. Nie można jednak powiedzieć, że jest ważniejsze od obiadu czy kolacji. Zdrowe śniadanie nie skompensuje braku obiadu. Osobiście uważam, że rozpoczęcie dnia od wartościowego posiłku dodaje nam motywacji do racjonalnego odżywiania w dalszej części dnia. Jeśli od rana o siebie dbamy, to reszta już leci z górki” – podsumowuje dietetyczka Viola Urban.
Zobacz także:
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!
Kliknij i obserwuj Ding.pl na
Włącz powiadomienia o ulubionych produktach: