Żel antybakteryjny – zrób go sam!

Półki w sklepach pustoszeją, brakuje podstawowych środków do dezynfekcji.

Reklama

Dziś w Polsce potwierdzono pierwszy przypadek Koronawirusa. To, że ten moment nadejdzie, dla wielu było oczywiste. Już od kilku dni, ze sklepów masowo znikają żele antybakteryjne, mydła i płyny do dezynfekcji. Każdy dba teraz o higienę w sposób szczególny. W tym trudnym okresie powinniśmy dbać nie tylko o dezynfekcję dłoni, ale również przedmiotów. Bardzo duże skupisko bakterii funkcjonuje np. na banknotach i monetach.


Drugim problemem zaczynają być braki niektórej żywności. Wiele osób skarży się na puste półki z makaronami i konserwami.

puste półki sklepowe



Jeszcze do niedawna żele antybakteryjne można było kupić w każdej aptece. Teraz zaczyna graniczyć to z cudem. Wyższe zaczynają być też ceny tych produktów. Średnio zapłacimy 20 zł za jeden żel.

W tej sytuacji warto pamiętać o naturalnych środkach dezynfekcji takich jak, ocet, woda utleniona, różnego rodzaju olejki eteryczne np. lawendowy lub miętowy. Dobrze sprawdzają się też spray z olejkiem z drzewa herbacianego, spray lawendowy, napary ziołowe, boraks z wodą czy ekstrakt z pestek grapefruita. Niektóre z nich możemy dostać w aptekach, niektóre w sklepach spożywczych, takich jak Lidl, Biedronka itd. Nie wszystkie z tych środków nadają się do tego, by używać ich bezpośrednio na skórę. Można je natomiast wykorzystać do stworzenia własnego żelu antybakteryjnego, jeśli zabrakło go w aptece lub sklepie.

żel do dezynfekcji rąk

Jak zrobić żel antybakteryjny do rąk?

Jest na to wiele sposobów. Zapoznajmy się z jednym z nich. Dwa najważniejsze składniki to: alkohol etylowy i żel aloesowy. Żel aloesowy jest pozyskiwany z liści aloesu w procesie fermentacji przy użyciu grzybów. Poniżej jest jeden z przepisów na żel antybakteryjny do rąk.

Krok I.  Zaopatrz się w potrzebne składniki.

Krok II. Połącz alkohol etylowy z żelem aloesowym w proporcji 6:4. Otrzymamy roztwór o 60-procentowym stężeniu.

Krok III . Aby uzyskać delikatny zapach i stworzyć olejek chroniący skórę, możesz dodać olejek eteryczny o dowolnym zapachu oraz witaminę E.

Krok IV. Preparat przelej do pojemnika z dozownikiem i wstrząsnąć przed każdym użyciem.

Domowy żelu antybakteryjny będzie działał od 2 do 3 miesięcy, po czym będziemy musieli stworzyć go na nowo. Pamiętajmy zachowanie proporcji, jest najważniejsze!

żel antybakteryjny w Rossmannie

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama