Reklama

Zakaz handlu w niedziele - Senat wprowadził poprawki do ustawy

Niedawno nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedziele trafiła do Senatu, który w szczegółowy sposób zajął się wszystkim zapisami, które się w niej znajdują. Po dokonaniu analizy nie odrzucił w całości dokumentu przygotowanego przez rządzących, lecz wprowadził do niego poprawki i odesłał je z powrotem do Sejmu. Zmiany zaproponowane przez senatorów mogą uratować sklepy przed zamknięciem w każdy ostatni dzień tygodnia.
Senat wprowadził poprawki w nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedziele obecnie jest fikcją. Nowelizacja ustawy ma to zmienić

Na początku października do Senatu trafiła nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedziele, pojawiły się w niej zapisy mające na celu ograniczenie funkcjonowania sklepów. W tym miejscu trzeba podkreślić, że obecnie w zasadzie wszystkie popularne sieci omijają legalnie obowiązujące prawo poprzez wprowadzenie usług kurierskich i pocztowych do części swoich dyskontów czy supermarketów. Dzięki temu mogą prowadzić sprzedaż w każdy ostatni dzień tygodnia.

Rządzący widząc, w jak łatwy sposób sklepy omijają zakaz handlu w niedziele, postanowili coś z tym zrobić. W nowelizacji ustawy pojawił się zapis dotyczący wykazania przychodów z usług pocztowych na poziomie minimum 50%. Przedstawienie takich danych przez zdecydowaną większość placówek będzie po prostu niemożliwe, ponieważ w głównej mierze zarabiają na sprzedaży produktów. Jeżeli to rozporządzenie wejdzie w życie, wtedy znowu się zamkną, żeby nie ponosić konsekwencji w postaci kar finansowych. 

Ustawa o zakazie handlu - jakie poprawki wprowadził Senat w tym dokumencie?

Wszystko wskazywało na to, że Senat w całości odrzuci nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele, stało się jednak inaczej. Senatorowie po dokonaniu szczegółowej analizy nowych zapisów w dokumencie zdecydowali, że zaproponują swoje poprawki, które nieco odciążą handlowców (zarówno małe sklepiki osiedlowe, jak i duże dyskonty czy supermarkety od najpopularniejszych sieci handlowych na naszym rynku).

Pierwszą poprawką jest zmniejszenie progu tzw. przeważającej działalności z 50% do 40%. Druga dotyczy wprowadzenia odpłatnej pomocy finansowej dla członków rodziny, którzy zangażują się w prowadzenie sklepu (należącego np. do ojca) w niedziele niehandlowe. Senatorowie chcą też, żeby sprzedaż w małych prywatnych placówkach osiedlowych mogły prowadzić osoby niespokrewnione. Zmiany w nowelizacji ustawy dokonano również w kwestii tego, żeby handlowcy korzystających z wyłączeń mających powiązanie z przeważającą działalnością nie musiały w każdym miesiącu dokonywać szczegółowej ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży.

Poprawiona ustawa przez Senat trafiła już z powrotem do Sejmu, który będzie musiał się zapoznać ze wszystkimi zmianami, jakie wprowadzili senatorowie. Posłowie mogą je później przyjąć lub odrzucić bezwzględną większością głosów. Na kolejne informacje dotyczące nowelizacji dokumentu o zakazie handlu trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Gdy tylko pojawią się nowe wieści dotyczące tej sprawy, wtedy od razu przedstawimy je na łamach naszego bloga DING.PL.

Niedziele niehandlowe - większość dyskontów i supermarketów bez zakazu sprzedaży. Sprawdź nowe promocje!

Przypominamy, że w niedziele niehandlowe możemy wybrać się na zakupy do popularnych dyskontów tj. Biedronka, Lidl, Kaufland lub supermarketów Carrefour lub Auchan. W naszym serwisie DING.PL znajdziesz wszystkie najnowsze gazetki promocyjne od wymienionych sieci handlowych i wielu innych! Na jaką ofertę warto zwrócić uwagę w szczególny sposób? W tym tygodniu najwięcej zniżek na artykuły spożywcze i chemię gospodarczą gwarantuje Lidl.

Kamil Dębski

Pisał artykuły zarówno dla małych serwisów tematycznych, jak i dużych portali informacyjnych. Cały czas rozwija swoje umiejętności w tworzeniu tekstów i nie boi się wyzwań. Jego największą pasją jest muzyka! Słucha różnych gatunków, lubi odkrywać nowe nagrania, jak i brzmienia z przełomu lat 80. i 90. Ponadto kolekcjonuje winyle. W lato jeździ na festiwale muzyczne. Na co dzień jest osobą energiczną i towarzyską.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Gazetki

Gazetki wybrane dla Ciebie

Od czwartku w Lidlu!    Lidl
24 - 28 listopada 2021
Gazetka Lidl
Black Week w KauflandzieKaufland
25 listopada - 1 grudnia 2021
Gazetka Kaufland
Polomarket - wszystko co ulubione na święta!POLOmarket
24 - 30 listopada 2021
Gazetka POLOmarket
Okazje, że WOW w Intermarche!Intermarche Super
23 listopada - 6 grudnia 2021
Gazetka Intermarche Super
Action ma najlepsze prezenty! Action
24 - 30 listopada 2021
Gazetka Action
Świąteczne miasteczko z Leroy MerlinLeroy Merlin
19 listopada - 24 grudnia 2021
Gazetka Leroy Merlin
Biedronka - kraina zabawekBiedronka
8 lis - 24 gru 2021
Gazetka Biedronka
Szalone okazje w Biedronce Biedronka
15 lis - 1 gru 2021
Gazetka Biedronka
W tym tygodniu w Biedronce!     Biedronka
25 lis - 1 gru 2021
Gazetka Biedronka
W tym tygodniu w Biedronce!     Biedronka
22 - 28 lis 2021
Gazetka Biedronka
Okazje świąteczne i nie tylko w Biedronce Biedronka
22 lis - 8 gru 2021
Gazetka Biedronka
Okazje tygodnia w BiedronceBiedronka
29 lis - 15 gru 2021
Gazetka Biedronka
Reklama

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Tesco, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
LogoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.