Tulipany - barwne zwiastuny wiosny!

Błyszczące bukiety tulipanów, poruszające się z gracją na wietrze, to wyjątkowy obraz wchodzącej w nowy okres przyrody. Zobaczmy, jak wielka jest różnorodność odmian tych kwiatów, i na jakich stanowiskach warto je sadzić w naszym ogrodzie.

Tulipany - ozdoba każdego ogrodu, doniczki i wazonu
Tulipany dostępne obecnie w dużej liczbie zróżnicowanych odmian i gatunków nie są roślinami trudnymi w uprawie. Źródło: Adobe Stock
Reklama

Spis treści
Marcowe zadania do wykonania - w naszym ogrodzie
Kwiaty po zimie
Rośliny zimozielone
Jak tam w warzywniaku?
Regenerujemy trawnik po zimie!
Tulipany – fascynująca przygoda z kształtami i barwami!
Eksperymenty dozwolone
W jakich miejscach najlepiej czują się tulipany?
Kiedy sadzimy tulipany?
Odmiany tulipanów
Zapowiedź

Marcowe zadania do wykonania - w naszym ogrodzie

Zanim jednak rozsmakujemy się w widoku kwitnących wiosną tulipanów musimy skupić się na niektórych najważniejszych paracach, które czekają nas w ogrodzie, w marcu. Jeśli pogoda pozwala i nie ma już zbyt silnych mrozów, możemy podjąć się przygotowań wstępnych do nowego sezonu.

Kwiaty po zimie

Czas poświęćmy m.in. na zgrabienie pozostałych, odkrytych spod warstwy stopniałego śniegu jesiennych liści, przytnijmy trawy ozdobne na rabatach, a także pędy krzewów kwitnących latem np. hortensji, krzewuszek, letnich tawuł, powojników, czy róż

Pamiętając, o tym, że pogoda w marcu jest złudna nie odkrywamy jeszcze roślin z zimowych osłon, a tylko te osłony luzujemy. 
Jeżeli stan ziemi na to pozwoli - będzie już na dobre rozmarznięta, możemy zacząć sadzić krzewy owocowe: winorośl, krzewy jagodowe, morele. 

Rośliny zimozielone

Nie zapominamy też w marcu o naszych ulubieńcach - roślinach zimozielonych. Jeżeli gleba jest po zimie zbyt sucha, zapewniamy im obfite podlewanie - dotyczy to roślin uprawianych w gruncie, ale także w donicach ustawionych na tarasie lub na balkonie

Jak tam w warzywniaku?

Spoglądamy na nasz warzywniak - po zimie warto wyrównać grządki, które na jesieni zostały przekopane, po czym możemy zabrać się za pierwsze nawożenie kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. Trzeba pamiętać, aby nawóz był bardzo dokładnie wymieszamy z podłożem.

Posiane w lutym rośliny warzywne można teraz już pikować, a do gruntu można siać wczesną marchew, kalarepę, kapustę głowiastą, roszponkę, szpinak, groszek cukrowy, czy popularną fasolę Jaś

Regenerujemy trawnik po zimie!

Także w marcu możemy już przystąpić do zadbania o nasz trawnik. Jeśli tylko ziemia będzie odpowiednio sucha i temperatura powietrza nie będzie spadała poniżej 0°C można zacząć grabienie trawnika z resztek liści. Po grabieniu, warto wykonać regenerację trawnika.

Na ciężkiej glebie przeprowadzamy napowietrzanie aeratorem, zwykłymi widłami lub specjalnymi butami z nakładkami z kolcami. Po napowietrzeniu trawnika można zasilić go krzemionką w postaci piaskowania

Tulipany – fascynująca przygoda z kształtami i barwami!

Tulipany należą do rodzaju Tulipa obejmującego ponad 100 gatunków roślin cebulowych z rodziny liliowatych (Liliaceae). Są jednymi z najchętniej uprawianych roślin cebulowych na wiosennych rabatach. Ich ojczyzną są kraje Bliskiego Wschodu, a do Europy zostały sprowadzone dopiero w połowie XVI wieku. W tamtym czasie cebulki tulipanów były niezwykle pożądanym towarem, a na giełdach m.in. w Holandii szybko zaczęły osiągać bardzo wysokie ceny.

O popularności i cenie tych kwiatów mogą świadczyć przekazy w kronikach, które wspominają o ówczesnych miłośnikach tych kwiatów, którzy sprzedawali za kilka cebulek swoje kamienice. Obecnie tulipany można kupić w niższych cenach, korzystając z szerokiej palety barw i kształtów

Eksperymenty dozwolone 

Tulipany ozdabiają w dzisiejszych czasach przestrzeń nie tylko wiosną. Możemy z tulipanami eksperymentować w naszym ogrodzie - tak, aby harmonizowały ze sobą kształtem i barwą.

Czy to strzępiaste, czy pierzaste, czy o kielichach w kształcie bombki lub klasycznie prostych, wysokich i niskich - możemy je sadzić w ogródkach skalnych, na grządkach bylinowych lub tworzyć kompozycje tulipanowe na wyspach kwiatowych a także w wazonach.

Zachwycający urodą i kolorem bukiet tulipanów może być również miłym prezentem na Dzień Kobiet

W jakich miejscach najlepiej czują się tulipany?

Tulipany dostępne obecnie w olbrzymiej ilości zróżnicowanych odmian i gatunków nie są roślinami trudnymi w uprawie. Przy naszym niewielkim zaangażowaniu w pielęgnację, szybko odwdzięczą się bujnym, barwnym, pachnącym dywanem. Kwiaty te lubią stanowiska nasłonecznione ciepłe i zaciszne. 

Kiedy sadzimy tulipany?

Cebulki tulipanów sadzi się jesienią na głębokości do 20 cm. Tulipany sadzimy na glebach przepuszczalnych, dobrze spulchnionych, o umiarkowanej wilgotności. Odczyn podłoża powinien być obojętny do zasadowego. Gdy ziemia w ogrodzie jest zbyt ciężka możemy ją rozluźnić, uzupełniając ją piaskiem, a także kompostem.

Cebulki tulipanów powinny być zdrowe, dobrej jakości, bez uszkodzeń. Warto przed siewem "wzmocnić" je dodatkowo środkiem grzybobójczym i postarać się o specjalne metalowe koszyczki, które ochronią roślinę przed gryzoniami, a później ułatwiają nam wykopywanie cebul.

Odmiany tulipanów

Dzięki wykorzystaniu odmian wczesnych, średnio wczesnych oraz późnych przez cały niemal okres, niemal do przymrozków, można cieszyć oko tymi pięknymi roślinami w naszym ogrodzie. Do najbardziej znanych i polecanych odmian należą m.in.:

  • Tulipany wczesne kwitną w kwietniu i osiągają wysokość do 30 - 40 cm. 
  • Tulipany wczesne tzw. pełne. Są podobne do róż, kwitną w kwietniu i osiągają wysokość do 30 cm. 
  • Tulipany średnio wczesne Triumf, o pięknych okrągłych kwiatach, dorastają do wysokości 40 - 50 cm. 
  • Tulipany późne, o dużych, jajowatych kwiatach, nadają się do cięcia i tworzenia bukietów do wazonów. 
  • Tulipany późne z postrzępionymi listkami, także o kwiatach podobnych do lilii lub białych, prostych z zielonym paskiem, kwitną od maja. 
  • Tulipany późne pełne. Kwitną w połowie maja. Zdają się przypominać kształtem piwonie i dorastają do wysokości 40 - 50 cm. 
  • Tulipany Rembrandt, mają kwiaty o płomienistym kolorze i dorastają do wysokości 50 cm.

Zapowiedź

W następnym tygodniu przeczytamy o niezwykłej atrakcji naszego ogrodu, którą może się stać krzew kamelii i jej różne odmiany. Zapraszam!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama