Trening cardio na spalanie tłuszczu - jak ćwiczyć na orbitreku, rowerku stacjonarnym i bieżni?

Trenujesz na siłowni, a waga nie spada? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Dwie najczęstsze to: nieodpowiedni deficyt kaloryczny w stosunku do całkowitego zapotrzebowania energetycznego oraz niewłaściwie dobrana forma aktywności. Jeśli decydujesz się trenować na bieżni, orbitreku czy rowerze stacjonarnym, to najprawdopodobniej twoim celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Jakich błędów unikać zatem, ćwicząc na siłowni?

Trening cardio
Reklama

Osoby odwiedzające siłownie, które chcą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, nie powinny ograniczać się wyłącznie do wykonywania ćwiczeń siłowych z obciążeniem. Ten rodzaj aktywności warto odpowiednio połączyć z treningiem wytrzymałościowym - czyli cardio. Taka kombinacja to skuteczne narzędzie w walce ze zbędnymi kilogramami. Jak wykorzystać sprzęt sportowy do treningu cardio? Jakie rezultaty przynoszą ćwiczenia na bieżni, rowerze stacjonarnym oraz orbitreku?

Trening na orbitreku - jakie efekty? 

Orbitrek to przyrząd, który pozwala na angażowanie do pracy wielu partii mięśniowych, m.in.: ramion, brzucha oraz nóg. Wysiłek na orbitreku imituje narciarstwo biegowe, nie obciążając przy tym stawów, co jest szczególnie ważne u osób z dużą nadwagą i otyłością. Dodatkowo jest to urządzenie wyposażone w funkcję regulowania obciążenia, dzięki czemu można odpowiednio zwiększać intensywność wykonywanych ćwiczeń. 

Jakie efekty daje trening na orbitreku?

 • Wspiera spalanie tkanki tłuszczowej - podczas godziny wysiłku na orbitreku organizm może spalić nawet 500 - 600 kcal. To bardzo podobna wartość, jaką spalimy przez 60 minut umiarkowanego biegu. 
 • Wspiera pacę układu krążenia  
 • Modeluje mięśnie kończyn dolnych i górnych
 • Angażuje mięśnie brzucha
 • Wzmacnia wytrzymałość oraz pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji 
 • Zwiększa dotlenienie mózgu

Ćwicząc na orbitreku (szeroki wybór tych urządzeń znajdziesz w sklepie Marbo) warto pamiętać o prawidłowej technice kroku i odpowiedniej postawie. Należy zwrócić uwagę na to, aby kręgosłup był wyprostowany, a w czasie wysiłku nie pochylać się do przodu oraz nie zaciskać zbyt mocno dłoni na uchwytach.

Trening na rowerze stacjonarnym - efekty

Jazda na rowerze stacjonarnym to kolejna forma aktywności pozwalająca spalić dużą ilość kalorii. W ciągu jednej godziny organizm spala średnio 300-500 kcal, choć w zależności od intensywności treningu, wartość ta może być wyższa. Rower stacjonarny to urządzenie, które sprawdzi się zarówno wśród osób zaawansowanych jak i początkujących. Ćwiczenie nie obciąża stawów oraz pozwala utrzymać kręgosłup w wyprostowanej pozycji, dzięki czemu wpływa na zachowanie prawidłowej postawy ciała. 

Jakie efekty daje trening na rowerze stacjonarnym?

 • Spalanie tkanki tłuszczowej
 • Modelowanie mięśni dolnych partii ciała: łydek, pośladków, ud
 • Redukcja cellulitu
 • Poprawa wydolności organizmu
 • Lepsze dotlenienie organizmu 
 • Zwiększenie wytrzymałości 

Trening na bieżni elektrycznej - efekty

Trening na bieżni pozwala spalić średnio 400 - 800 kcal w ciągu godziny. Wiele zależy od osiąganej prędkości oraz od stopnia nachylenia pasa. W przypadku osób starszych i z dużą nadwagą lub otyłością dobrym rozwiązaniem może okazać się marsz, który w przeciwieństwie do biegania, znacznie mniej obciąża stawy. W czasie treningu warto pamiętać o prawidłowej technice biegu, tzn. być wyprostowanym i nie patrzeć na stopy oraz biec środkiem pasa. 

Jakie efekty przynosi trening na bieżni?

 • Poprawa kondycji organizmu 
 • Zwiększenie wytrzymałości
 • Wzmocnienie mięśni i kości - zwiększenie stopnia mineralizacji i masy kości
 • Modelowanie sylwetki 
 • Spalanie tkanki tłuszczowej
 • Wzmocnienie mięśni nóg
 • Przyspieszenie krążenia i zwiększenie ukrwienia skóry

Rozgrzewka - znaczenie przygotowania do wysiłku

Przed każdym treningiem należy przeprowadzić odpowiednią rozgrzewkę, dopasowaną do rodzaju i intensywności późniejszych ćwiczeń. Pozwoli to na przygotowanie organizmu do zwiększonego wysiłku fizycznego, podniesie temperaturę ciała, oraz pobudzi mięśnie do pracy. Stopniowo zacznie wzrastać tętno oraz ilość tlenu pobieranego przez płuca. Dobrze przeprowadzona rozgrzewka zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji oraz wpływa na jakość treningu. Czas trwania rozgrzewki, w zależności od formy treningu, powinien wahać się w przedziale 10-25 minut.

Ćwiczenia cardio wykonywane na sprzęcie sportowym to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, ale nie mogą przekonać się do aktywności fizycznej w trudnych warunkach pogodowych np. w czasie deszczu czy upału. Warto pamiętać, że efekty treningów uzależnione są przede wszystkim od zaangażowania, systematyczności oraz zbilansowanej diety, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i dostosowywać poziom intensywności ćwiczeń do własnych możliwości.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama