Smog - wpływ na skórę i włosy

Powietrze, którym ludzie oddychają na co dzień ma wpływ na bardzo wiele czynników, w tym na ludzkie zdrowie, skórę oraz włosy. Tyczy się to zwłaszcza okresu jesienno-zimowego, kiedy spora część społeczeństwa pali w starych piecach, a powietrze ma wtedy niezbyt wysoką jakość. Smog działa bardzo negatywnie na różnych ludzi, niezależnie od ich wieku. Warto poznać wszystkie tajemnice smogu, aby móc z nim skutecznie walczyć i się przed nich ochronić.

Reklama

Największa trucizna w XXI wieku

Smog jest zdecydowanie największą trucizną w XXI wieku, ponieważ występuje praktycznie wszędzie. Tyczy się to osób, które na co dzień zamieszkują w większych i mniejszych miastach, ale też na wsiach. Smog to zjawisko atmosferyczne występujące w sposób nienaturalny. Przyczynia się to niego zanieczyszczenie powietrza oraz niezbyt dobre warunki atmosferyczne. Smog powstaje głównie na skutek negatywnego oddziaływania:

  • gospodarstw domowych,
  • zakładów energetycznych,
  • gospodarstw rolnych,
  • przemysłu,
  • transportu drogowego.

W smogu znajduje się szereg negatywnych substancji, które bardzo źle oddziałują na ludzkie zdrowie. Przede wszystkim są to: zawieszone pyły, metale ciężkie, dwutlenek siarki, dioksyna oraz benzopiren. Jeśli smog będzie wdychany przez człowieka przez bardzo długi czas, w jego organizmie mogą pojawić się bardzo niebezpieczne zmiany, związane głównie z niewłaściwą pracą układu oddechowego. W niektórych przypadkach może dojść do udaru mózgu, a nawet zawału serca. Smog przyczynia się także do powstania groźnych nowotworów i miażdżycy. 

Smog - jak wpływa na ludzkie zdrowie?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje do wszystkich państw o to, aby zadbały o powietrze, które wdychane jest przez ich obywateli. W ciągu roku w wyniku walki ze smogiem na świecie ginie około 4,2 miliona ludzi. Smog obniża poziom ludzkiego samopoczucia, a także sprawia, iż niektóre narządy i układy nie działają poprawnie. Im dłużej będzie wdychało się smog, tym większa szansa na to, że dana osoba poważnie zachoruje, a nawet umrze. Symptomy można u siebie bardzo łatwo zauważyć. Są to wszelkiego rodzaju stany zapalne, ale też podrażnienia tchawicy, krtani czy też oczu. W niektórych przypadkach może to być zapalenie płuc. Zaburzenia dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Smog a wpływ na skórę

Smog ma bardzo duży wpływ na ogólną kondycję skóry. Wpływ ten jest, co ważniejsze, bardzo szkodliwy. Skóra na skutek działania smogu szybko się starzeje, nie jest już tak bardzo elastyczna, występują na niej różne niedoskonałości. Uszkadzają się komórki, które znajdują się wewnątrz ludzkiej skóry. Związane jest to z atakiem wolnych rodników. Skóra nie wygląda zbyt atrakcyjnie, nawet jeśli człowiek ma zaledwie kilkanaście lat. Występuje na niej trądzik, wypryski, alergie skórne, ale też egzema i łuszczyca.

Jeśli ludzie zauważą u siebie szorstką, podrażnioną i znacznie wysuszoną skórę, powinni mieć świadomość tego, że wpływ na to może mieć smog. W takiej sytuacji należy jak najszybciej umówić się na wizytę u doświadczonego dermatologa. To jedyny specjalista, który może pomóc w potrzebie. 

Skóra na skutek negatywnego wpływu smogu wytwarza nadmiar sebum, ponadto pojawiają się na niej liczne przebarwienia. Skórę można jednak skutecznie chronić przed smogiem, a mianowicie nie spędzać tak dużo wolnego czasu na powietrzu. Jeśli zawartość pyłu w danym dniu przekroczy wskazane normy (o czym dowiedzieć można się m.in. z mediów), lepiej nie opuszczać swojego mieszkania. Najlepszym wsparciem organizmu na smog jest witamina E, ale też kwas ferulowy. Nie warto wzbraniać się także przed zieloną herbatą. Skórę powinno się często nawilżać oraz dostarczać do niej witaminę B3 i kwas hialuronowy. Może to być również masło shea. Po powrocie do domu skóra powinna być solidnie przepłukana, podobnie jak jama ustna.

Smog a wpływ na włosy

Smog ma również bardzo negatywne oddziaływanie na ludzkie włosy, co niepokoi zwłaszcza piękne i zadbane kobiety. Panie chcą, aby ich włosy zawsze były zdrowe, elastyczne, sprężyste i atrakcyjne. Niestety pod wpływem działania smogu nie zawsze takie są. Cebulki włosy nie pracują prawidłowo, zahamowany jest wzrost włosów, a do tego zaczynają one wypadać. Smog doprowadza do tego, iż włosy stają się łamliwe i suche. Przez to ludzie wpadają w spore kompleksy, mając problemy z codzienną pielęgnacją swoich włosów. Oczywiście rozwiązaniem mogą być różne witaminy oraz wizyty u profesjonalnych fryzjerów, lecz warto chronić się przed smogiem, aby jeszcze bardziej zadbać o swoje włosy.

Jeśli włosy stają się łamliwe i wypadają, nie warto zbyt długo zwlekać z wizytą u specjalisty. Sposobów na poprawienie kondycji włosów jest wiele, jednym z nich jest unikanie nadmiaru smogu. Fryzurę można chronić przede wszystkim przy pomocy czapki, którą powinno się nosić na głowie w sezonie grzewczym. Rozwiązaniem mogą być także szampony z dodatkiem specjalnych składników odżywczych, o działaniu oczyszczającym. Oczywiście nie można zapominać również o nawilżających odżywkach, których na rynku jest pod dostatkiem. 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama