Reklama

Smog. Jak chronić swoje zdrowie przed zanieczyszczonym powietrzem?

Smog to nic innego, jak zanieczyszczone powietrze, które w dużej mierze wytwarzamy my sami poprzez palenie śmieci czy korzystanie z samochodów. W największym stopniu to zjawisko występuje w sezonie jesienno-zimowym i niestety niesie za sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Jakie choroby może wywołać? Jak skutecznie się przed nim bronić? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się najważniejszych informacji na ten temat.
Smog poważnie szkodzi zdrowi. Jak z nim walczyć?

Czym jest smog i w jakim okresie występuje?

Smog wygląda, jak unosząca się mgła, zawiera zanieczyszczone powietrze z ogromną ilością chemicznych substancji składających się przede wszystkim z tlenków węgla, azotu i siarki, pyłów PM10 i PM2,5 (najbardziej szkodliwe dla zdrowia) oraz benzo(a)pirenu. Co je wytwarza? W dużej mierze na pewno fabryki jednak w ogromnym stopniu przyczyniamy się również do tego my sami poprzez palenie śmieci i częstą jazdę samochodami z silnikami spalinowymi.

Smog pojawia się już na początku września i utrzymuje się w w powietrzu aż do kwietnia. Najwięcej występuje go oczywiście w dużych metropoliach, ale coraz częściej można go też zauważyć w mniejszych miejscowościach. Przez to praktycznie w całym sezonie jesienno-zimowym jesteśmy narażeni na wdychanie zanieczyszczonego powietrza, które stopniowo osłabia nasz organizm i w przyszłości może wywołać różne choroby stanowiące poważne zagrożenie dla zdrowia.

Skutki smogu - jakie choroby może wywołać powietrze z chemicznymi substancjami?

Jeżeli nawdychamy się smogu, wtedy może zacząć boleć nas głowa, będziemy czuć się osłabieni i bez chęci do działania. Mogą też wystąpić problemy żołądkowe i nudności. To jednak tylko początkowe skutki, jakie wywołuje zanieczyszczone powietrze. Pod żadnym względem nie można ich jednak lekceważyć i wybrać się na do placówki medycznej. Podczas wizyty lekarskie trzeba zgłosić specjaliście niepokojące objawe i złe samopoczucie.

Częste wdychanie zanieczyszczonego powietrza może niestety prowadzić do znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych tj. zwiększone ryzyko zapadalności na choroby układu oddechowego, układu krążenia czy układu nerwowego. Smog przyczynia się również do patologii ciąży lub zachorowania na nowotwór. Jak widać konsekwencje mogą być niestety bardzo poważne.

Smog w Polsce to bardzo poważny problem

Smog występuje niemal na całym świecie jednak trzeba wiedzieć, że w naszym kraju jego stężenie wynosi najwięcej spośród wszystkich państw należących do Unii Europejskiej. Badacze wykryli, że w pierwszej 50 najbardziej szkodliwych miejsc na Starym Kontynencie aż 36 znajduje się w Polsce. Warto również zdawać sobie sprawę, że w 2017 roku normy pyłów PM10 i PM2,5 zostały przekroczone nawet o ponad 3000%. 

Niestety rządzący nie robią wiele, żeby zmniejszać stężenie smogu w powietrzu, powstaje zdecydowanie za mało skutecznych inicjatyw i projektów chroniących przed zanieczyszczonym powietrzem. Z tego względu sami musimy zadbać o zdrowie i zakładać na zewnątrz maski antysmogowe, częściej korzystać z komunikacji miejskiej oraz co najważniejsze, przekonywać osoby, które palą śmieci, żeby przestały to robić.

Smog zwalczają też oczyszczacze powietrza

Jeżeli mieszkamy w rejonie o dużym natężeniu smogu, to warto pomyśleć nad zakupem oczyszczacza powietrza do domu. Nieduży sprzęt będzie chronił nas i całą rodzinę przed wdychaniem szkodliwych substancji z zewnątrz. Gdzie można go kupić? Na pewno warto sprawdzić najnowsze oferty od elektromarketów, dyskontów i supermarketów. Aktualne gazetki promocyjne znajdziesz w naszym serwisie DING.PL!

W szczególności polecamy jednak zajrzeć na stronę internetową lidl.pl, na której sprzedawany jest oczyszczacz powietrza marki SilverCrest. Kosztuje naprawdę niewiele, zapłacimy za niego zaledwie 279 zł. Zachęcamy też do zapoznania się z najnowszą gazetką promocyjną od popularnej sieci, dostępne są w niej m.in. kurtki na jesień w niskich cenach. Dowiedz się więcej o tej ofercie!

Kamil Dębski

Pisał artykuły zarówno dla małych serwisów tematycznych, jak i dużych portali informacyjnych. Cały czas rozwija swoje umiejętności w tworzeniu tekstów i nie boi się wyzwań. Jego największą pasją jest muzyka! Słucha różnych gatunków, lubi odkrywać nowe nagrania, jak i brzmienia z przełomu lat 80. i 90. Ponadto kolekcjonuje winyle. W lato jeździ na festiwale muzyczne. Na co dzień jest osobą energiczną i towarzyską.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Gazetki

Gazetki wybrane dla Ciebie

Od czwartku w Lidlu!    Lidl
24 - 28 listopada 2021
Gazetka Lidl
Black Week w KauflandzieKaufland
25 listopada - 1 grudnia 2021
Gazetka Kaufland
Polomarket - wszystko co ulubione na święta!POLOmarket
24 - 30 listopada 2021
Gazetka POLOmarket
Agata na długie jesienne wieczoryAgata
12 - 27 listopada 2021
Gazetka Agata
Action ma najlepsze prezenty! Action
24 - 30 listopada 2021
Gazetka Action
Świąteczne miasteczko z Leroy MerlinLeroy Merlin
19 listopada - 24 grudnia 2021
Gazetka Leroy Merlin
Biedronka - kraina zabawekBiedronka
8 lis - 24 gru 2021
Gazetka Biedronka
Szalone okazje w Biedronce Biedronka
15 lis - 1 gru 2021
Gazetka Biedronka
W tym tygodniu w Biedronce!     Biedronka
22 - 28 lis 2021
Gazetka Biedronka
Okazje świąteczne i nie tylko w Biedronce Biedronka
22 lis - 8 gru 2021
Gazetka Biedronka
W tym tygodniu w Biedronce!     Biedronka
25 lis - 1 gru 2021
Gazetka Biedronka
Do świąt coraz bliżej - RossmanRossmann
16 - 30 lis 2021
Gazetka Rossmann
Reklama

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Tesco, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
LogoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.