Ślimaki w ogrodzie - to zagrożenie dla roślin

W letnie poranki i wieczory w naszym ogrodzie trwa feeria dźwięków i kolorów. Zewsząd słyszymy brzęczenie zapracowanych jak zwykle owadów, na grządkach, rabatkach, w skalniakach i oczkach wodnych trwa w najlepsze rozrost kwiatów, warzyw i traw. Jedynym typowym, ale groźnym motywem tej sielankowej, ogrodowej układanki są ślimaki. Zobaczmy, jak sobie z nimi poradzić

Poradnik ogrodnika: ślimaki w ogrodzie - to zagrożenie dla roślin
Źródło: Adobe Stock
Reklama

Spis treści
Plaga w ogrodzie
Kilka sposobów na ślimaki w ogrodzie
Chemia w ostateczności 

Plaga w ogrodzie

Ślimaki, bardzo dobrze czują się w miejscach zacienionych i wilgotnych, w zaroślach, na położonych w cieniu grządkach, przy oczkach wodnych itp. Gdy zobaczymy na ścieżce, w pobliżu rabatki, czy na grządce ślimaka z muszlą na grzbiecie (ślimaka ogrodowego, ślimaka gajowego, ślimaka zaroślowego), nie wpadajmy jeszcze w popłoch. Takie widoki są normą na działkach i w ogrodach. 

Inaczej będzie, gdy na naszych roślinach pojawią się w większej liczbie ślimaki skorupowe, ale też ślimaki bezskorupowe. Te ostatnie zwane też nagimi: ślinik lutyzański, ślinik zmienny, ślinik pośredni oraz pomrowik plamisty. Te mięczaki są niesety niezwykle żarłoczne. Ich apetyt dotyczy przede wszystkim roślin o miękkich liściach. Nie gardzą ani kwiatami, ani warzywami, ani owocami. Ponadto mogą zjadać nadziemne i podziemne części roślin i żerują przez cały rok. Najaktywniejsze są na wiosnę, gdy zainteresują się młodymi sadzonkami. Powiemy - to plaga. Tak, ale można się przed nią obronić. 

Ślimaki są wyjątkowo żarłoczne
Ślimaki nagie lubią przede wszystkim rośliny o miękkich liściach. fot. Adobe Stock

Kilka sposobów na ślimaki w ogrodzie

Ponieważ ślimaki nagie żerują najczęściej w nocy najłatwiejszym sposobem jest zakup dobrej latarki i poświęcenie czasu na ich ręczne zebranie z grządek. Zalecane jest przy tej czynności używanie ochronnych rękawic. Ta opcja jest niestety uciążliwa, pracochłonna i można ją stosować  raczej w niewielkich ogrodach, czy na niedużych działkach. 

Pułapki

Inną metodą, ekologiczną jest przygotowanie tzw. pułapek z jabłek, z marchwi, z pokrojonych w plastry buraków i ... pułapek piwnych.  
Ta ostatnia jest uważana za bardzo skuteczną i mało kosztownną (jeden łyk piwa!) metodę. Ślimaki zwabione zapachem piwa wślizgują się na postawione w pobliżu grządek, płaskie naczynie napełninone kilkunastoma mililitrami piwa i po wchłonięciu piwa giną. Rano trzeba taką pułapkę opróżnić z zawartości. 

Ptaki sprzymierzeńcami

Naszymi sprzymierzeńcami w walce ze ślimakami w ogrodzie są ptaki i inne zwierzęta. Jeśli tylko możemy powinniśmy zadbać, aby nie płoszyć ptaków, dać żyć w spokoju i nie uganiać się za jeżami, a w wielu przypadkach, jeśli mamy takie sąsiedztwo nie zwalczać żab.   

Rośliny odstraszające ślimaki

Wiele naszych najcenniejszych upraw warzywnych, ale także kwiatowych można chronić uprawiając rośliny, które mają działanie odstraszające na ślimaki. W tym przypadku zalecane jest komponowanie obrzeży z tych roślin wokół wybranych miejsc w ogrodzie: grządek, rabatek, zagonów itp. Z roślin odstraszających ślimaki możemy wybrać i posadzić np. lawendę wąskolistną, szałwię, krwawnik pospolity, bodziszek wspaniały, cząber ogrodowy, czosnek, czy wiesiołek krzewiasty

Bariery mechaniczne

Uzupełneniem osłony roślinnej przeciw ślimakom może być stworzenie bariery mechanicznej w postaci rozdrobnionych skorupek jajek, mączki bazaltowej, zwirku, twardej kory. Ciekawym rozwiązaniem do odstraszania ślimaków w okolicach mis, donic, na półkach i na stołach w ogrodzie jest samoprzylepna miedziana taśma, która przy dotknięciu wytwarza ładunek elektrostatyczny i szybko zniechęca ślimaka do dalszego poruszania się w kierunku smakowitych kąsków. 

Ślimaki na grządkach to plaga w ogrodzie
Zbyt duża liczba ślimaków może zagrozić cennym roślinom. fot. Adobe Stock 

Chemia w ostateczności 

W ofercie rynkowej znajdziemy szereg dobrych preparatów na ślimaki. Jednak najbezpieczniejsze dla naszego ogrodu i żyjących w nim zwierząt jest używanie środków naturalnych np. sody spożywczej, którą rozsypujemy wokół grządek zaatakowanych przez ślimaki. Można wykorzystać też dostępne w sklepach ogrodniczych specjalne żele przeciw ślimakom, stworzone z naturalnych składników, które rozprowadza się wokół roślin. Jeśli zawiodą nas wszystkie sposoby opisane powyżej można zastosowć granulki z fosforanu żelaza, który jest bezpieczny dla środowiska i niszczy jedynie ślimaki. Ostatecznością w zwalczaniu tych mięczaków jest wysypanie wąskich ścieżek z wapna palonego na szlakach przechodzenia ślimaków.

Uspokojeni brakiem zagrożeń, zasiądziemy wieczorem na ganku w naszym ogrodzie i będziemy obserwować niecodzienne zjawisko - na scenie pojawi się wiesiołek, z jego magiczną zdrowotną mocą. Ale to w następnym odcinku Poradnika ogrodnika. Zapraszam! 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama