Skrzydłokwiat: pielęgnacja, choroby, podlewanie. Białe kwiaty doniczkowe

Skrzydłokwiat to piękny kwiat doniczkowy pochodzący z Ameryki Środkowej i Południowej, a także w Azji, który poza tym, że ładnie ozdabia wnętrze, posiada również zdolność oczyszczania powietrza z toksycznych substancji. Roślina ta ma długie, ciemnozielone liście, a kwitnie na biało, wydzielając delikatną woń zapachową. Skrzydłokwiat kwitnie cały rok, ale najważniejsza jest jego właściwa pielęgnacja. Jak odpowiednio podlewać tę roślinę? Poznaj także inne białe kwiaty doniczkowe.

skrzydłokwiat
Reklama

Skrzydłokwiat: wygląd i pielęgnacja

Skrzydłokwiat jest rośliną doniczkową, a jego oryginalna, łacińska nazwa to Spathiphyllum. Ten rodzaj występuje w 49 gatunkach, ale tylko dwa są wykorzystywane jako roślina doniczkowa – ozdobna. „W Polsce najbardziej znane i uprawiane to: skrzydłokwiat Wallisa oraz skrzydłokwiat kwiecisty. Obydwa gatunki są łatwe w uprawie. Osiągają wysokość ok. 35 cm”. 

Kwiat posiada gęsto rozsadzone, ciemnozielone liście o kształcie lancetowatym, które rosną na długich ogonkach i pięknie błyszczą. Kiedy kwitnie, wypuszcza białe, urocze kwiaty o delikatnej woni. Potrafi oczarować swoim długim kwitnieniem. Ta roślina ładnie wygląda we wnętrzu, ale najważniejsza jest jej właściwa pielęgnacja. 

skrzydłokwiat

Jak dbać o skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat to kwiat niewymagający i prosty w uprawie. Dobrze czuje się przy dużej wilgotności powietrza, dlatego wskazane jest jego częste zraszanie. Roślina ta powinna być umiejscowiona w jasnym miejscu, ale nie bardzo nasłonecznionym. W naturalnym środowisku, w lesie tropikalnym, rośnie pod osłoną drzew. Pamiętaj, aby skrzydłokwiatu nie umieszczać w ciemnych kątach, ani na parapecie znajdującym się od południa. Dobre miejsce będzie w okolicach okien wschodnio-południowych. Kwiat ten również nie toleruje przeciągów i wiatru, powinien więc stać w komfortowym dla niego miejscu, z dala od drzwi i intensywnego słońca.

Zadbaj o to, aby temperatura, w którym roślina się znajduje była w okolicach 18-22, a zimą 16-18 stopni Celsjusza. Im wyższa będzie temperatura otoczenia, tym należy zapewnić więcej wilgotności powietrza. Zimą przesuń roślinę bliżej okna, aby miał więcej dostępu do światła dziennego, które w okresie zimowym świeci krótko w ciągu dnia.

Gdy roślina intensywnie rośnie, zaleca się jej nawożenie specjalnym preparatem dla roślin doniczkowych. Należy pamiętać również o tym, aby regularnie pozbywać się kurzu ze skrzydłokwiatu. W tym celu wystarczy delikatnie przetrzeć liście lekko wilgotną ściereczką. Nie należy stosować dodatkowego nabłyszczacza – roślina tego nie lubi. Prawidłowo wypielęgnowana roślina, będzie mogła pełnić swoją rolę naturalnego oczyszczacza powietrza.

Skrzydłokwiat: podlewanie

Tę roślinę powinno się przesadzać na wiosnę każdego roku. Podłoże skrzydłokwiatu musi być żyzne i próchniczne. Skrzydłokwiat lubi luźną i lekko wilgotną ziemię. Pamiętaj, aby na dnie doniczki stworzyć drenaż. W tym celu mogą posłużyć drobne kamyczki czy małe kawałki ceramiki. W ten sposób zapobiegnie się zaleganiu wody w momencie rozwoju korzeni.

Jak prawidłowo podlewać skrzydłokwiat? 

Latem, zaleca się podlewanie 2-3 razy na tydzień, natomiast zimą powinno się zmniejszyć tę częstotliwość. Woda do nawadniania rośliny powinna być przegotowana i wystudzona. Jednak warto też wspomnieć, że ten kwiat dobrze znosi chwilowe przesuszenie. Roślina daje jasne znaki, że potrzebuje podlania, ponieważ gdy będzie miała za suchą ziemię, jej liście będą opadnięte i zwiotczałe. Ale nie powinno się do takiego stanu za często dopuszczać, ponieważ w dłuższej perspektywie wpłynie to niekorzystnie na rozwój rośliny. W momencie uregulowania prawidłowej ilości wody, liście zesztywnieją ponownie i powrócą do swojej formy.

Częstotliwość podlewania roślin zawsze dostosowujemy również do wielkości doniczki, temperatury otoczenia i rodzaju podłoża. Aby sprawdzić, czy ziemia jest gotowa do podlania, wystarczy włożyć palec w ziemię, upewniając się, czy nie jest za wilgotna na podlanie.

jak podlewać skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat: roślina idealna do sypialni

Skrzydłokwiat poza tym, że ładnie się prezentuje, to także skutecznie pozbywa się toksyn z powietrza. Kolejną zaletą jest także pochłanianie przez roślinę wolnych zarodników, pleśni i grzybów. Kwiat dodatkowo jest naturalnym nawilżaczem powietrza oraz przetwarza dwutlenek węgla w tlen.

Tak czyste powietrze jest w obecnych czasach na wagę złota, dlatego warto się zaopatrzyć w tę roślinę w pomieszczeniu, w którym śpimy i najbardziej potrzebujemy najlepszego powietrza, czyli do sypialni. Skrzydłokwiat poradzi sobie również z lekko zaciemnionym światłem, które jest w takim pomieszczeniu. Sypialnia daje tej roślinie świetne warunki do życia.

Skrzydłokwiat: choroby

  • Najważniejsze, o czym trzeba wspomnieć, to, że skrzydłokwiat to roślina trująca. Nie można jej spożywać, należy trzymać z dala od dzieci i nie hodować w przypadku posiadania kotów czy psów. Ponieważ pod naszą nieobecność, zwierzęta mogą nawet umrzeć w wyniku zatrucia.
  • Skrzydłokwiat jest rośliną z reguły zdrową i rzadko ulega chorobom i szkodnikom.
  • Natomiast zdarza się jednak, że roślina choruje, co skutkuje jej niekorzystnym wyglądem.
  • Czasem kwiat zostaje opanowany przez roztocza. Dzieje się tak w momencie zbyt małej wilgotności powietrza. Aby zapobiec tym zwierzątkom, należy codziennie zraszać liście rośliny, a w momencie większego opanowania przez szkodniki, przyda się całościowy prysznic roślinki. Inne szkodniki nie odwiedzają skrzydłokwiatu.
  • Żółte liście mogą oznaczać, że skrzydłokwiat jest za mało lub za dużo razy podlewany. Dlatego należy pamiętać, o dostosowaniu ilości podlewania do stopnia suchości gleby. Może pomóc także dodatkowe rozpulchnienie gleby, aby woda dotarła do wszystkich korzeni. Żółte odcienie na liściach są także efektem działania zbyt dużego nasłonecznienia. Trzeba wtedy natychmiast przestawić kwiat w bardziej zacienione miejsce, ale nie za ciemne. Pożółkłe liście to również efekt starzenia się rośliny. W takim przypadku oderwij stare liście.
  • Chorobą, z jaką często zmierza się skrzydłokwiat, to brązowe końcówki liści. Dzieje się tak na skutek zbyt małej wilgotności powietrza, co przyczyniało się również do powstania roztoczy. I również w tym przypadku można zapobiec temu poprzez spryskiwanie kwiatka. Natomiast, gdy brązowe plamy pojawiają się na środkach liści, konieczne jest ich usunięcie a resztę rośliny spryskać preparatem bakteriobójczym. Jeśli plam jest dużo i te sposoby nie odratują rośliny, oznacza to, że kwiat nadaje się tylko do wyrzucenia.
  • Kolejną przeszkodą, która przeszkadza w prawidłowym rozwoju rośliny, to brązowe kropki występujące na liściach. Jest to przyczyna zbyt dużego nawożenia.
  • Wilgotne powietrze skutkuje pojawieniem się grzybów, więc aby tego uniknąć, doniczka powinna być często wietrzona. Zastosowanie drenażu w doniczce zapewnia odpowiedni przepływ powietrza, a tym samym spada prawdopodobieństwo wystąpienia grzybów.
  • Brązowe lub czerniejące kwiaty skrzydłokwiatu, mogą być efektem poparzenia słonecznego lub zbyt małej wilgotności. Dzieje się tak również wtedy, gdy z mało dbasz o dobre nawożenie rośliny, lub podłoże jest źle dobrane.

skrzydłokwiat pielęgnacja

Skrzydłokwiat i inne białe kwiaty doniczkowe

Skrzydłokwiat lubi towarzystwo innych roślin o zbliżonych wymaganiach do jego. Jeśli postawimy ten kwiat w grupie, będzie czerpał z niego korzyści z dogodnego mikroklimatu. 

Jeśli szukasz innych białych kwiatów, sprawdź te poniżej:

  • Kalia – kwiat, który można postawić w domu lub na balkonie. Lubi słońce, ale jak większość roślin, nie za duże. Do zakwitania potrzebuje żyznej i próchnicznej gleby.
  • Stefanotis – piękna roślina, lecz trudna w utrzymaniu. Polecana jest osobom, które mają cierpliwość i lubią zajmować się roślinami. Ten kwiat uwielbia słońce, ale nie za duże. W okresie, gdy stefanotis kwitnie, powinno się zapewnić dosyć wysoką temperaturę do 28 stopni, a w okresie zimowym niską około 10-15 stopni. Jest to bardzo ważne, ponieważ, bez przechłodzenia, roślina nie zakwitnie ponownie.
  • Hortensja – posiada piękne bukiety kwiatów. Należy zapewnić jej jasne miejsce. Jest to roślina bardzo wrażliwa na suszę, więc trzeba ją często podlewać. Jeśli roślina ma posiadać piękne, kwitnące kwiaty, należy pamiętać o regularnym nawożeniu.
  • Storczyk – to bardzo popularny kwiat, który ładnie prezentuje się przez cały rok. Ich pielęgnacja jest prosta, więc polecane są nawet dla osób, które dopiero zaczynają hodować kwiaty w swoim domu. Storczyk lubi umiarkowaną temperaturę ok. 20 stopni. Należy postawić go z dala od przeciągu w jasnym pomieszczeniu.
  • Azalia – to roślina, która wymaga regularnego podlewania oraz chłodnego miejsca. Musi mieć stale wilgotną ziemię. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że azalia będzie kwitła wiele sezonów.
  • Hoja – posiada pnące pędy z cudownie wyglądającymi kwiatami. Jest nie wymagającą rośliną i lubi optymalną temperaturę w okolicach 20 stopni. Wystarczy podlewanie raz w tygodniu. Natomiast koniecznie zapewnij roślince miejsce, po którym będzie mogła się wspinać, np. Specjalną drabinkę. Kupisz ją w każdym sklepie ogrodniczym.
  • Róża – większość osób zna je jako kwiaty cięte, ale od wielu lat sprawdzają się w domach jako rośliny doniczkowe. Lubi jasne miejsca. Należy ją podlewać umiarkowanie, pamiętając, że w małej doniczce, ziemia szybciej wysycha. Różę należy nawozić od marca do sierpnia co 2-3 tygodnie.
  • Jaśmin – to biały kwiat o wyjątkowym zapachu, obok którego nie można przejść obojętnie. Pochodzi z rodziny roślin, które lubią się piąć, potrzebują światła i nie znoszą przeciągów. Jaśmin powinno się regularnie nawozić oraz nawadniać, a także przynajmniej raz w tygodniu spryskiwać wodą.
  • Geranium – jeden z piękniejszych białych kwiatów doniczkowym o bardzo ładnym zapachu. Słynie ze swoich właściwości leczniczych, np. skutecznie pomaga w bólu ucha. Geranium należy podlewać rzadko, co 7-10 dni, ponieważ ta roślina dobrze znosi suszę. Częste podlewanie sprawi, że kwiat zwiędnie.

Skrzydłokwiat: podsumowanie

Spathyphyllium to piękna roślina w naturze zamieszkująca głównie lasy tropikalne, więc chcąc hodować ten kwiat, należy mu zapewnić w domowych warunkach dostęp do ciepła, dużą wilgotność powietrza oraz lekkie światło. Ten kwiat ma dosyć duże zapotrzebowanie na wodę, więc pamiętaj, aby regularnie go podlewać, zapewniając
 

Zobacz także:

Mięta pieprzowa: właściwości, przeciwwskazania, olejek

Głóg: owoc, kwia, właściwości i przeciwwskazania

 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama