Sierpniowe prace w naszym ogrodzie. Pielęgnacja trawników

Sierpień w ogrodzie to prawdziwy "złoty czas" dla roślin. Kwitną i dojrzewają owoce, warzywa, kwiaty, zielne ogródki, rosną i szumią gęste trawy. Sprawdzamy jakie prace warto wykonać na początku sierpnia w ogrodzie i jak zadbać o ładny trawnik w skwarne dni.

Poradnik ogrodnika. Prace ogrodowe w sierpniu. Pielęgnacja trawnika
Źródło: Adobe Stock
Reklama

Spis treści
Chwila pracowitego odpoczynku na łonie przyrody
Trawnik - pielęgnacja
Zraszacze
Czy w sierpniu mulczujemy trawnik?

Chwila pracowitego odpoczynku na łonie przyrody

Mimo, że dni w sierpniu stają się krótsze, nie hamuje to obrazu pełnego rozkwitu roślin w naszym ogrodzie. Rekomendowane prace w ogrodzie dotyczą przede wszystkim prac sadzeniowych i porządkujących nasze rośliny. Oto wybrane zadania czekające na nas w sierpniu: 

  • Po zebraniu owoców wykonujemy cięcie prześwietlające wiśni, krzewów agrestu, krzewów porzeczkowych;
  • Z krzewów malin usuwamy martwe lub chore pędy, z młodych pędów pozostawiamy na każdej łodydze około 8 najsilniejszych;
  • Można w tym czasie wykonać już podcinanie młodych, zielonych odrostów krzewów iglastych w żywopłotach - tui, cisa, cyprysa, świerka;
  • Grządki pomidorów, papryki, cukinii i oberżyny można zasilić rozcieńczonym nawozem;
  • Ponieważ w sierpniu dojrzewają już jabłonie, można zbierać jabłka, aby nie leżały zbyt długo na ziemi;
  • Róże i inne krzewy ozdobne bylinowe można co tydzień opryskiwać środkiem przeciwko mączniakowi;
  • Na początku sierpnia można sadzić kalarepę, koper włoski, czosnek zimowy, a także warzywa dwuletnie, jak np. pietruszkę, warzęchę lekarską. 
  • W tym bardzo gorącym miesiącu trzeba zadbać także o regularne podlewanie warzyw korzeniowych. 
  • Zaglądamy do oczka wodnego i usuwamy przekwitłe kwiaty oraz martwe liście.

Trawnik - pielęgnacja

Utrzymanie pełnego soczystej zieleni trawnika nie jest trudne, gdy będziemy wiedzieli o kilku ważnych zasadach jego utrzymania. 
Podlewanie trawnika:
Trawnik nie może być odwodniony. Gdy będzie miał zbyt mało wody, zacznie przebarwiać się na kolor brązowy, trawa będzie łamliwa i obumrze. Nie można też "przelać" trawnika ponieważ zacznie on gnić. Najlepszym rozwiązaniem jest umiarkowane i regularne podlewanie. Gdy sierpień jest naprawdę suchy trawnik podlewamy dwa razy w tygodniu. Ilość wody, jaką wylejemy na trawnik musi być dobrana do rodzaju gleby, na której rośnie trawnik.  

Najlepszą porą na podlewanie trawnika jest wczesny poranek. Wówczas trawa ma dużo czasu na wyschnięcie, a woda nie będzie odparowywała z trawnika nagrzanego przez słońce. Można też podlewać trawnik wieczorem, niemal zaraz po zachodzie słońca. Wieczorne podlewanie wykonujemy mniejszą ilością wody, oszczędnie, tak, aby na trawniku nie utworzyły się kałuże wody, sprzyjające rozwojowi grzybów.

Zraszanie trawnika
Równomierne nawodnienie trawnika można uzyskać stosując zraszacz. Fot. Adobe Stock.

Zraszacze

Dobrym rozwiązaniem, pomocnym przy pielęgnacji trawników są wszelkiego rodzaju systemy zraszające. To łatwy i wygodny sposób na utrzymanie dobrze nawodnionego, nie tylko trawnika, ale także ogrodu. Zraszacz można ustawić na ziemi, na wsporniku. Niektóre trawniki mają też miejsca, które wymagają obfitszego "zasilenia" wodą. Można w takich przypadkach wykorzystać wodę ze zbiornika na deszczówkę i wykonać podlewanie ręczne konewką

Czy w sierpniu mulczujemy trawnik?

Określenie „mulcz” oznacza „ściółkowanie”, czyli okrywanie gleby ściółką. Mulczem jest warstwa materii organicznej rozkładana na powierzchni gleby np. przez kosiarkę z opcją mulczowania, która kosi trawnik i jednocześnie rozdrabnia ściętą trawę na drobne kawałki. Te kawałki są wydmuchiwane z powrotem na trawę i równomiernie rozprowadzane na powierzchni. 
Mulczowanie można prowadzić tylko wtedy, gdy w glebie jest sporo aktywnych mikroorganizmów, czyli w temperaturze co najmniej 6 stopni Celsjusza. Nie warto mulczować trawnika, gdy jest upalnie. W ciepłe, letnie miesiące lub późną jesienią rozkład materii organicznej po zmulczowaniu nie będzie silny lub w ogóle nie nastąpi i pojawi się ryzyko rozwoju mchów.

W następnym tygodniu dokonamy przeglądu narzędzi ogrodniczych przydatnych w sierpniowym ogrodzie. Zapraszam!

Zobacz podobne artykuły:

Rozplenica japońska
Rozplenica japońska
Trawy ozdobne
Trawy ozdobne w ogrodzie
Dmuszek jajowaty
Dmuszek jajowaty. Jak uprawiać tę ozdobną trawę?
Miskant chiński
Miskant chiński

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama