Ruszają zapisy na kursy motorowodne w Warszawie i na Śląsku.

Łódź motorowa i piękna pogoda to gwarancja miło i aktywnie spędzonego czasu. Wystarczy to sobie wyobrazić – zapach letniej bryzy smagającej opaloną twarz, promienie słońca tańczące na powierzchni wody, symetrycznie rozchodzące się fale – to wszystko składa się na przyjemne wspomnienia i niezapomniane doświadczenie. Jest jeszcze jedna rzecz, o której trzeba pamiętać – bezpieczeństwo.

Łódź motorowa
Reklama

Kurs sternika motorowodnego to możliwość zdobycia patentu i legalnego, bezpiecznego podróżowania łodziami o napędzie motorowym.

Patent sternika motorowodnego – jakie daje korzyści?

Wiedza teoretyczna jest równie ważna jak praktyczna. Kurs sternika motorowodnego wyposaża kursantów w informacje, dzięki którym nawigowanie po rzekach i zbiornikach wodnych jest dużo łatwiejsze i bezpieczniejsze – dla samego kierującego łodzią oraz pasażerów. Podczas kursu uczestnicy poznają podstawy budowy jachtów motorowych, dowiadują się jakie są przepisy prawne regulujące poruszanie się pojazdem wodnym z napędem motorowym, dowiadują się więcej o niezbędnych technikach udzielania pomocy (czyli ratownictwa wodnego), uczą się nawigacji, locji oraz wielu innych istotnych aspektach z tego obszaru.

Egzamin na sternika motorowodnego – co powinieneś wiedzieć?

Do egzaminu na sternika motorowodnego możesz przystąpić w każdej chwili i nie potrzebujesz do tego specjalnych zaświadczeń. Jeśli jesteś niepełnoletni – musisz jedynie posiadać stosowane oświadczenie od opiekunów prawnych. Czysto teoretycznie – możesz podejść do egzaminu bez kursu. O ile nie jesteś doświadczony w sterowaniu i manewrowaniu łodzią (oraz znasz przepisy i posiadasz wiedzę o nawigacji, locji i pozostałych ważnych kwestiach dotyczących sterowania łodzią), to raczej masz nikłe szanse na pozytywne ukończenie egzaminu.

Możesz zapoznać się z lekturami i zdobyć wiele – nie zaprzeczamy – cennych informacji w Internecie, ale to trochę jak czytanie o egzaminie na prawo jazdy i sposobie działania samochodu. W praktyce okazuje się, że kierowanie pojazdem a bezpieczna i jednocześnie przyjemna jazda – to dwie różne sprawy. Najlepiej skorzystać z doświadczenia profesjonalistów i przyswoić solidną dawkę wiedzy teoretycznej i praktycznej podczas kursu. Wiedziałeś, że po wielkości i intensywności „marszczenia się” tafli wody możesz ocenić głębokość lub obecność przeszkód, niewidocznych gołym okiem?

Patent motorowodny – jak wygląda egzamin?

Część teoretyczna – jak sama nazwa wskazuje – polega na udzieleniu odpowiedzi na zestaw 75 pytań. Baza pytań nie jest zamknięta – jak w przypadku egzaminu na prawo jazdy – zatem nie nauczysz się ich na pamięć, musisz posiadać niezbędna wiedzę. Warto, bo ona zagwarantuje Ci bezpieczeństwo podczas kierowania łodzią lub skuterem wodnym.

Część praktyczna obejmuje manewrowanie, koordynację działań załogi, prawidłowe wykonywanie czynności bosmańskich oraz szereg innych umiejętności (np. cumowanie), które przekładają się na bezpieczną i komfortową obsługę jachtu motorowodnego. Nie musisz się stresować – błąd nie przekreśla z góry Twoich szans. Każdą pomyłkę możesz jednorazowo powtórzyć. Istotne jest to, że podczas kursu motorowodnego nauczysz się tych wszystkich rzeczy od profesjonalnych i doświadczonych instruktorów. Podejście do egzaminu będzie w zasadzie kwestią formalną. Jak widzisz – kurs to inwestycja, która zaprocentuje.

Kurs motorowodny

Patent sternika motorowodnego – cena to niewielki koszt, stawką jest zdrowie i życie

Ile kosztuje kurs i uzyskanie patentu? Kurs to inwestycja w zdrowie i życie – Twoje i Twoich pasażerów, więc zdobyte umiejętności są bezcenne. Samo uzyskanie patentu kosztuje do 300 zł. Koszt egzaminu to 250 zł, wydanie dokumentu – od 25 do 50 zł (w zależności od tego, ile masz lat i czy posiadasz status studenta). Opłaty muszą być uiszczone na rzecz Polskiego Związku Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego. Warto jak najszybciej przystąpić do kursu, a następnie do egzaminu – wydanie dokumentu trwa około miesiąca. Jeśli chcesz bezpiecznie i profesjonalnie cieszyć się wodnymi aktywnościami (na łodzi oczywiście), zacznij już dziś – zapraszamy.

Uprawnienia motorowodne – co to za dokument i co dzięki niemu zyskasz?

Dzięki patentowi sternika, możesz legalnie i bezpiecznie sterować jachtami motorowymi o mocy silnika przekraczającej 10 kW/13,6 KM. Dokument zaświadcza, że posiadasz stosowne kompetencje w tym zakresie. W razie kontroli – okazanie patentu jest obowiązkowe. Posiadając patent, nie tylko masz umiejętności, ale także unikniesz problemów z prawem.
Jeżeli masz patent sternika motorowodnego – możesz śmiało podróżować na wodzie poza granice naszego kraju. Dokument jest opisany również w języku angielskim, więc jeśli masz zamiar wypłynąć na szerokie wody – z patentem możesz śmiało siadać za sterami.

Kurs motorowodny – gdzie możesz zrobić?

Nasza doświadczona ekipa profesjonalnych instruktorów pomoże Ci posiąść wiedzę w dwóch lokalizacjach. Zapraszamy na kursy w Warszawie i w Katowicach. Jeżeli masz ukończone 14 lat (i Twoi opiekunowie wyrażają zgodę na przystąpienie do kursu) lub jesteś już pełnoletnią osobą (nie musisz mieć zgody opiekunów), z radością weźmiemy Cię pod swoje skrzydła i nauczymy, jak nawigować w meandrach wodnych dróg (a kto wie, może i życia również). Nie czekaj – zapisz się na kurs i zdobądź swój patent sternika motorowego.  

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama