Rośliny ozdobne w majowym ogrodzie

W maju czeka nas wiele pracy w ogrodzie. Zależenie od upodobań, jeśli preferujemy sadzenie wyłącznie roślin ozdobnych unikniemy prac przy sadzeniu warzyw, a cały czas będziemy mogli poświęcić naszym ulubionym okazom roślin ozdobnych.

Maj w ogrodzie. Sadzimy rośliny ozdobne
Podczas sadzenia roślin ozdobnych należy zadbać o odpowiednią jakość gleby, m.in. spulchnienie grządek i usunięcie chwastów. Źródło: Adobe Stock
Reklama

Spis treści
Pamiętamy o Zimnych ogrodnikach!
Na początek - usuwamy chwasty
Sadzimy rośliny ozdobne
Byliny z właściwym podłożem
Przekwitające rośliny bulwiaste i cebulowe
Majowe sadzenie roślin - o czym trzeba pamiętać?
Zapowiedź

Pamiętamy o Zimnych ogrodnikach!

Przygotowując się na początku maja do sadzenia lub siewu roślin, w tym także ozdobnych, trzeba brać pod uwagę znaczne wahania temperatury między dniem a nocą w tym konkretnym miesiącu. Do tego dochodzi jeszcze okres tzw. zimnych ogrodników, czyli zjawisko spadku temperatur dziennych w połowie miesiąca, w imieniny Pankracego, Serwacego, Bonifacego oraz Zofii, od 12 do 15 maja. Dlatego, czasem warto poczekać z sadzeniem wrażliwych na zimno roślin do połowy maja lub te, już posadzone okryć dla wszelkiego spokoju agrowłókniną

Na początek - usuwamy chwasty

Oprócz wielu majowych zajęć musimy poświęcić czas na systematyczne usuwanie chwastów z rabat przeznaczonych na posadzenie kwiatów i innych roślin ozdobnych. Grządki kwiatowe muszą być dokładnie oczyszczone z chwastów. Chwasty w maju mają zdolność do silnego rozrostu i mogą "zagłuszyć" nowe, młode sadzonki. 

Sadzimy rośliny ozdobne

Gdy mamy pewność, co do stabilnych temperatur możemy w pierwszej połowie miesiąca zacząć sadzenie roślin jednorocznych i dwuletnich. Na rabatkach kwiatowych mogą się w tym czasie znaleźć m.in. nasturcje,

  • astry,
  • kocanki, a także rozsady bratków, lwiej paszczy.

Do gruntu możemy też wysiewać łubin, portulakę, łubin, wilce, fasolę wielkokwiatową, słoneczniki, groszek pachnący, czy mieczyki - znanych także jako gladiole. 

W drugiej połowie maja można pomyśleć o posadzeniu np.

  • goździków,
  • smagliczek,
  • niecierpków,
  • werben,
  • tunbergii oskrzydlonej, czy lobelii.

A z roślin dwuletnich: malwy, bratki ogrodowe, czy miesięcznicę. Jeśli mamy w ogrodzie krzewy ozdobne, jak np. forsycje, porzeczki krwiste, tawuły, to teraz jest czas na ich przycinanie. W przypadku bardzo drobnych nasion różnych roślin przeznaczonych do wysiwu np. lobelii, nasiona przed wysianiem można wcześniej wymieszać z piaskiem, co ułatwi równomierne rozłożenie nasion na gruncie podczas siania. 

Byliny z właściwym podłożem

Maj to dobry czas na rozmnażanie, dzielenie i przesadzanie roślin bylinowatych. W tym okresie notuje się charakterystyczny przyrost bylin i dlatego warto im zagwarantować dobre, nawiezione podłoże oraz dużo wody. Gdy rośliny cebulowe i bulwiaste wytworzą zbyt mocne i zwarte kępy np. przebiśniegi (śnieżyczki), krokusy, śnieżniki musimy je wydobyć z ziemi i podzielić i dopiero wtedy ponownie posadzić na wolnych rabatach.

Na przykład przebiśniegi, jako jedna z najwcześniej zakwitających roślin cebulowych, mogą pięknie ozdobić nasz skalny ogródek lub otoczenie wysokich drzew lub krzewów.  

Przekwitające rośliny bulwiaste i cebulowe

Gdy przyjdzie czas na przekwitanie roślin bulwiastych a także cebulowych np. narcyzy, tulipanów, hiacyntów, czy coraz popularniejszej w ogrodach rośliny cebulowej - pięknej szachownicy, trzeba je oczyścić z liści i łodyg, aby nie dopuścić do zawiązania się nasion. Dla przypomnienia: ich cebule nie zimują w gruncie. 

Majowe sadzenie roślin - o czym trzeba pamiętać?

Podczas sadzenia roślin ozdobnych oprócz zagwarantowania im odpowiedniej jakości gleby przez spulchnienie grządek, usunięcie chwastów i nawożenie warto zadbać także o pokrycie gleby przy nowych nasadzeniach, odpowiednią ściółką. Ściółkowanie podłoża wykonujemy przede wszystkim wokół sadzonych krzewów i drzew np. róży, lilaków, azalii, czy rododendronów.

Ściółkowanie wykonane starannie, nie tylko hamuje wzrost chwastów, ale ma dla rośliny zbawienne znaczenie w przypadku stanowisk silnie nasłonecznionych, gdyż zatrzymuje wilgoć w podłożu. Ponadto kora, która zaczyna butwieć zasila substancjami organicznymi podłoże wokół rośliny.   

Zapowiedź

Tyle miłych chwil na działce lub w ogrodzie zapewniają nie tylko rośliny ozdobne, drzewa i krzewy, ale tło do nich, którym najczęściej jest trawnik. O jego jakość trzeba zadbać każdej wiosny. Dlatego w kolejnym odcinku Poradnika ogrodnika opiszemy sposoby pielęgnacji trawników. Zapraszam!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama