Rodzaje piwa: podział, nazwy, smak, właściwości

Piwo to złocisty trunek, który cieszy się ogromną popularnością. Pijemy je do posiłków, podczas spotkań ze znajomymi czy też dla smaku. Rodzaje piwa dostępne w sklepach i barach mogą przyprawić o zawrót głowy. Dzielone są nie tylko na jasne i ciemne, ale na szereg innych typów o różnych właściwościach smakowych i aromatach. Co warto wiedzieć o tym bursztynowo-złocistym napoju?

rodzaje piwa
Reklama

Rodzaje piwa: IPA

Jednym z najpopularniejszych rodzajów piwa jest IPA. Zawiera stosunkowo dużą ilość alkoholu. Uważa się, że ten złocisty trunek pozytywnie wpływa na układ sercowy i naczyniowy. Nie oznacza to jednak, że trzeba go spożywać w nadmiernych ilościach. Należy zachować zdrowy rozsądek i sięgać po nie od czasu do czasu.

IPA to piwo górnej fermentacji, które swój początek miało na Wyspach Brytyjskich. Do jego produkcji wykorzystano większą ilość chmielu, który używany był przede wszystkim jako konserwant. Dzięki temu mógł on dłużej przetrwać bez obaw o zepsucie.

Jest to mocniejsza odmiana Pale Ale. Wyróżnia je mocny chmielowy aromat oraz goryczka (na poziomie ok. 60 IBU). Smakosze wyczuwają tutaj aromaty owocowe, kwiatowe i cytrusowe. Na początku poziom ekstraktu wynosi ok. 14-18° Big. IPA jest barwy od złotej do bursztynowej, a zawartość alkoholu wynosi 5-7 proc.

Rodzaje piwa: ALE

Ale to piwo górnej fermentacji. Drożdże zbierają się przy powierzchni zbiornika fermentacyjnego. W większości browarów zbiorniki te są otwarte. Podczas całego procesu powstaje drożdżowa piana, która z czasem tworzy powłokę w postaci skorupy. Jej zadaniem jest naturalna ochrona przed działaniem powietrza.

Ale do fermentacji potrzebuje wyższej temperatury niż lager (15-25°C). Mamy tutaj do czynienia z intensywnym, szybkim procesem. Fermentacja zajmuje od jednego do ośmiu dni. Piwo Ale charakteryzuje się bogatymi, owocowymi nutami smakowymi. Już po zakończonej fermentacji konieczne jest odstawienie złocistego trunku na krótki czas (maksymalnie kilku tygodni) na leżakowanie. Dojrzewa ono w temperaturze 4-13°C.

Uważa się, że piwo Ale nie ma dużego wpływu na pracę wątroby – tak jak ma to miejsce w przypadku innych alkoholowych trunków. Dzięki dużej zawartości chmielu w narządzie w mniejszym stopniu odkładają się tłuszcze czy inne szkodliwe substancje.

piwo lager

Rodzaje piwa: LAGER

W przypadku Lagera drożdże zbierają się przede wszystkim na dnie zbiornika fermentacyjnego. Jest to zatem piwo dolnej fermentacji. Cały proces wymaga niższych temperatur niż trunek Ale (ok. 5-13°C). Konieczne jest także poświęcenie mu nieco więcej czasu. Lager najczęściej fermentuje w zamkniętych zbiornikach, ponieważ nie mamy tutaj do czynienia z warstwą ochronną jak w Ale.

Lagery po zakończonej fermentacji powinny poleżakować, aby odpowiednio dojrzeć. Może to trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Optymalna temperatura do leżakowania to 0-7°C. Jego smak jest pełny, orzeźwiający i czysty. Wyróżnia go złożony bukiet słodowo-chmielowy z delikatnie przebijającą się goryczką.

Lagery są popularne w Polsce. Można je dostać w większości sklepów, barów oraz we wszystkich piwiarniach. Chętnie sięgają po nie również Niemcy, Czesi oraz Holendrzy.

Rodzaje piwa: APA

Jeżeli już omawiamy rodzaje piwa, to nie sposób nie wspomnieć o APA. Jest to trunek górnej fermentacji, którego formułę opracowano w Stanach Zjednoczonych w II połowie XX wieku. Można spotkać się z opinią, że jest to gatunek piwa podobny do brytyjskiego stylu Pale Ale oraz amerykańskiej IPA.

APA charakteryzuje się niższą zawartością chmielu, dzięki czemu goryczka jest mniej wyczuwalna. Natomiast osoby ceniące sobie wyrazistszy, silniejszy i bardziej goryczkowy smak powinny rozważyć spróbowanie AIPA. APA odznacza się mniejszą ilością aromatów i smaków karmelowych niż Pale Ale. Dominują natomiast nuty amerykańskich chmieli, owoców cytrusowych oraz trawiaste.

Wielu osobom smak APA kojarzy się z chlebem lub ciasteczkami. Poziom ekstraktu na początku wynosi ok. 11-14° Big. Goryczka osiąga natomiast stopień ok. 30-45 IBU. Zawartość alkoholu w ALE wynosi ok. 4,5-6 proc. Najczęściej piwo jest złotej barwy, jednak może również zbliżać się ku bursztynowej.

piwo pils

Rodzaje piwa: PILS

Pils (pilzner, pilsener) to piwo jasne z zawartością wody ok. 93 proc. Dzięki temu uważa się ten rodzaj piwa za doskonały napój izotoniczny nawadniający organizm. Z tego też względu wiele osób szczególnie chętnie sięga po nie latem. Pils charakteryzuje się lekkim smakiem. Jego recepturę po raz pierwszy opracowano w 1842 roku w czeskim Pilznie.

Ten rodzaj piwa odznacza się pięknym, jasnym złotym kolorem. Zaletą trunku z pewnością jest jego duża, krystaliczna klarowność. W XIX wieku królowały przede wszystkim piwa ciemniejsze, mętne, dlatego też pils szczególnie się wyróżniał.

Oprócz jaśniejszej barwy pilzner wyróżniał się również lekkim, delikatnym i orzeźwiającym smakiem. Powstaje na bazie aromatycznych chmieli, które rosną w Czechach.

Piwo jasne

Największą popularnością wśród piw cieszy się jasne pełne. Jest to rodzaj, który ma w swej ofercie niemalże każdy browar. Zazwyczaj warzone są ze słodu jęczmiennego, wody oraz specjalnych szczepów drożdży.

Jasne piwa najczęściej są lekkie, łagodne i orzeźwiające. Dlatego też największą popularnością cieszą się latem. Doskonale gaszą pragnienie oraz regenerują siły. Z reguły również znajdująca się w nich zawartość alkoholu jest niższa niż w przypadku piw ciemnych. Poziom cukrów w beczce, czyli ekstrakt początkowy, jest na średnim poziomie (10-14°). Piwo jasne zazwyczaj warzone jest w taki sposób, aby uzyskać zawartość alkoholu w granicach 4,5-6,2 proc. Trunek ten wyróżnia się słodowym smakiem, o delikatnej nucie goryczki. Aromaty chmielowo-słodowe są umiarkowane.

Piwo jasne pełne serwowane jest w wysokich szklankach o wyprofilowanej górnej części, a także tradycyjnych kuflach i pokalach. Najlepiej smakuje w temperaturze 6-8°C. Złocisty trunek doskonale uzupełnia większość dań – zarówno mniej, jak i bardziej wytrawnych.

Piwo ciemne

Omawiając rodzaje piwa, nie sposób nie wspomnieć o piwach ciemnych. Uważa się, że to właśnie one zawierają w swym składzie najwięcej żelaza. Z tego też względu jest trunkiem chętnie wypijanym przez osoby z anemią. Oczywiście, ciemne piwo również należy spożywać w umiarkowanych ilościach. Wysoka zawartość żelaza to wynik zawartych w piwie ekstraktów chmielu i słodu.

Piwo jasne od ciemnego można łatwo odróżnić – jak same nazwy wskazują, każde z nich ma charakterystyczną barwę. Jasne rodzaje piwa są złociste, żółte lub niemalże przejrzyste. Natomiast ciemne są bursztynowe, brązowe, kawowe lub nawet czarne.

Kolor piwa uzależniony jest głównie od słodu wykorzystanego podczas warzenia trunku. Słód może być przygotowany z różnych gatunków zbóż. Na barwę napoju wpływ ma także sam proces filtrowania oraz drożdże. Barwa piwa określana jest z zastosowaniem jednostek EBC – im wyższa wartość, tym ciemniejsze piwo.

Jasne piwa najczęściej są delikatniejsze, bardziej orzeźwiające niż ciemne. Ciemne natomiast są ciężkie, z wyczuwalnym smakiem słodyczy, kawy oraz karmelu. Ponadto za mniej kaloryczne uważa się jasne trunki.

Piwa górnej fermentacji

Piwo górnej fermentacji mają wyrazisty, słodowy, chmielowy smak. Może być wzbogacone dodatkowymi składnikami, które urozmaicają jego smak i aromat. Proces fermentacji górnej jest szybszy niż dolnej. Z najbardziej znanych rodzajów piwa tego rodzaju wyróżnia się:

  • angielski porter z nutą czekolady lub karmelu,
  • Witbier o smaku zbożowo-miodowym,
  • Weissbier z aromatem piernikowym,
  • Stout – goryczkowy smak z wyczuwalną nutą chmielu (piwo warzone bez dodatku cukru).

Piwa dolnej fermentacji

Piwa dolnej fermentacji wyróżniają się orzeźwiającym smakiem, z nutami słodowymi oraz delikatnym posmakiem goryczki. Najczęściej trunki tego rodzaju uznawane są za dobrze gaszące pragnienie. Najpopularniejsze piwa dolnej fermentacji to:

  • pilsner niemiecki o zbożowym aromacie i wysokim poziomie goryczki,
  • lager klasyczny o niskim stopniu goryczki,
  • porter bałtycki o specyficznym karmelowo-orzechowym smaku,
  • koźlak o słodowym aromacie, z wyczuwalną nutą goryczy.

Rodzaje piwa to temat rzeka, o którym można byłoby rozprawiać długo. Najpopularniejszy podział dotyczy trunków jasnych i ciemnych, natomiast inny dzieli piwa na te dolnej i górnej fermentacji. Najważniejsze, aby każdy miłośnik tego trunku znalazł swój smak – a jest ich tak wiele, że z pewnością wszyscy znajdą coś dla siebie.

Zobacz inne artykuły:

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama