Rewolucyjne klocki LEGO

Zaczęło się pod koniec XVIII wieku w Niemczech od klocków drewnianych i kamiennych, które rozwijać miały wyobraźnię dziecka i jego zdolności manualne. Te proste w swej formie zabawki nie dawały zbyt wielu możliwości zabawy, jednak idea zabawek konstrukcyjnych przetrwała do dziś, przechodząc rewolucyjne zmiany na przestrzeni lat. Prawdziwy przełom przyniósł wiek XX.

Reklama

Klocki z Danii podbijają świat

Znają je wszyscy. Obecni trzydziestokilkulatkowie, w latach 90-tych marzący o klockach Lego, Millenialsi, a także dzieciaki dzisiejsze, klocki Lego uważające za część umeblowania ich pokojów. Obecne na rynku zabawek od osiemdziesięciu lat, nic nie straciły ze swojej pierwotnej popularności

Klocki Lego wymyślił Oleg kirk Christiansen, ale chociaż niewątpliwie marzył o tym, żeby zabawka się dzieciom spodobała, to popularność uzyskana przez plastikowe klocki przerosła zapewne i jego oczekiwania. Dziś są wręcz symbolem współczesnej popkultury i są rozpoznawalne na całym świecie.   Firma Christiansena, założona w niewielkim duńskim miasteczku obrała sobie za cel stworzenie zabawek prostych, a jednocześnie doskonałych jakościowo. Początkowo za materiał do produkcji zabawek obrano drewno, ale dopiero tworzywa sztuczne przyniosły firmie rozpoznawalność marki.

klocki lego

Rozwinięcie głównej idei konstrukcyjnej

Ideą wygodnego użytkowania klocków Lego są moduły z wypustkami, dzięki którym elementy można łączyć w dowolnych konfiguracjach. Ta idea nie zmieniła się od lat, ale za to ewoluowały elementy, przybierając coraz bardziej realistyczne kształty. Wprowadzono serie tematyczne, czy ruchome, a nawet zdalnie sterowane konstrukcje, a owocem kreatywności projektantów firmy są takie kolekcje, jak Lego Duplo dla najmłodszych, a także Lego City, lego Friends, czy Lego Technic. Inna, nieco odmienna seria to Playmobil, czyli dopracowane w szczegółach klocki systemowe, z których można złożyć zestawy trwałe i niezależnie od ich wielkości.

Małe i poręczne, a ich fenomen polega na tym, że są niewielkich rozmiarów i mają sposób łączenia, który okazał się innowacyjny do tego stopnia, że można z nich zbudować niemal wszystko. Od prostych konstrukcji po bajeczne zestawy tematyczne, przy dodatkowym wyposażeniu.

W tym wypadku firma dba o to, aby zestawy tematyczne odzwierciedlały to, czym akurat jest zafascynowany świat, szczególnie dziecięcy i jeszcze bardziej służy rozwojowi kreatywności. Niektóre z zestawów umożliwiają nawet tworzenie unikalnych mobilnych konstrukcji, które fascynują każdego, niezależnie od wieku. Dorosłych również potrafi zachwycić czar klocków lego, o czym świadczą ich wizyty i wyrazy twarzy na wystawach klocków Lego na świecie.

O czym już wspomniano, klocki Lego mają już 80 lat i fascynują oraz zachwycają ludzi na całym świecie, chociaż za Żelazną kurtyną dostęp do nich był utrudniony. Kultowe klocki dały się poznać Polakom dopiero w latach 90., a i to kusiły jedynie z półek Peweksu. Mimo że nie dla wszystkich osiągalne, wszystkich kusiły możliwością zabawy rozmaitymi figurkami, a ten, któremu udało się klocki Lego zdobyć, stawał się najpopularniejszą osobą w swoim otoczeniu.

Mimo tego, że obecnie klocki są ogólnie dostępne ani nie tracą na popularności, ani nie przestały wzbudzać ekscytacji. Pozostają najpopularniejsze, nieodmiennie zachwycając i kusząc prostotą, estetyką oraz jakością wykonania elementów. Wystarczy spojrzeć na popkulturę, gdzie Lego zaistniało nie tylko w formie standardowych zabawek, ale również w grach komputerowych i w filmach, a do tego mają całą rzeszę fanów, dla których organizowane są zloty, wystawy i parki rozrywki.

Klocki Lego kontra wirtualna rzeczywistość

Wydawać by się mogło, że rzeczywistość wirtualna pokona wszystko, co materialne, ale nie dotyczy to klocków Lego, z którymi jednak może współistnieć. Lego stale przekracza granice, a wartości niesione przez zabawę pobudzającą wyobraźnię ciągle są w cenie. Era laptopów i smartfonów nie spowodowała odejścia od klocków, ale przeciwnie, zwiększyła ich sprzedaż, a przy tym Lego wcale nie odcina się od nowoczesności i technologii. Lego Technik jest przecież właśnie wchodzeniem w technologie, gdzie przy współpracy z markami motoryzacyjnymi tworzone są mobilne sterowane modele.

Lego wykorzystuje możliwości ukryte w tych małych cudeńkach, a ich zawartość zdaje się niewyczerpana. I na tym właśnie polega fenomen klocków Lego, ich twórcy mogą trafiać bezpośrednio w gusta i zapotrzebowanie klientów, w każdej chwili dostosowując się do aktualnych trendów rynku. Pomimo wysokiej ceny klocków Lego nie odstrasza to klientów, a to z tej przyczyny, że zawsze otrzymają towar najwyższej jakości zgodnie z wymaganiami.

Lego jest dla wszystkich, od dzieci po dziadków. Umożliwiają kreatywną zabawę, a co najważniejsze, miłe i wspólne spędzanie czasu z najbliższymi. 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama