• Logo
  • Krakówul. Bolesława Czuchajowskiego

"Pseudopolskie" owoce i warzywa w znanych sieciach handlowych

Wizyta w działających w Polsce sieciach handlowych może doprowadzić do zdumiewających odkryć. „Polski” czosnek pochodzi z Egiptu, a „polska” cebula z kilku krajów jednocześnie. Nieprawidłowe oznakowanie warzyw i owoców znalazło się w centrum zainteresowania UOKiK, a wyniki przeprowadzonej kontroli nawet przy najlepszej wierze trudno uznać za optymistyczne.

Wizyta w działających w Polsce sieciach handlowych może doprowadzić do zdumiewających odkryć. „Polski” czosnek pochodzi z Egiptu, a „polska” cebula z kilku krajów jednocześnie. Nieprawidłowe oznakowanie warzyw i owoców znalazło się w centrum zainteresowania UOKiK, a wyniki przeprowadzonej kontroli nawet przy najlepszej wierze trudno uznać za optymistyczne.

Urząd zwrócił uwagę w wydanym przez siebie komunikacie, że ma do czynienia z licznymi sygnałami mówiącymi o tym, że oznakowanie zarówno warzyw, jak i owoców nie jest prawidłowe. Właśnie dlatego zdecydowano się zweryfikować podejrzenia. O pomoc poproszono Inspekcję Handlową, która skontrolowała aż 96 placówek należących do 18 sieci handlowych.

Świeże owoce

Wielu konsumentów przywiązuje dużą wagę do tego, skąd pochodzi dany produkt. Niejednokrotnie to właśnie ta informacja ma decydujący wpływ na decyzję o jego zakupie. To właśnie dlatego wprowadzanie konsumenta w błąd jest tak naganną praktyką. Tymczasem nieprawidłowości dotyczyły aż 31 sklepów. Dopuszczały się ich tak znane sieci, jak Aldi, Biedronka, Auchan, Bi1, Dino, Kaufland, Intermarche, Lidl, Polomarket, Netto, Stokrotka oraz Tesco. Ponad dziesięć procent skontrolowanych przez IH partii owoców i warzyw było niewłaściwie oznakowanych.

Najczęściej pojawiającym się błędem było oznakowanie produktu krajem pochodzenia niezgodnym z dokumentami zbiorczymi. Co ciekawe aż 31 na 61 produktów, w przypadku których zauważono ten błąd było oznakowanych jako pochodzące z Polski. Często można było też dowiedzieć się, że owoc lub warzywo pochodzi nie z jednego, ale z kilku krajów jednocześnie. Kontrole trwają nadal, już wkrótce możemy przy tym spodziewać się pierwszych kar finansowych.

Auchan Gazetki promocyjne

 

Mateusz Sachniewicz

Ur. 1988 roku. Absolwent Istytutu Kultury Polskiej UW. Pasjonat branży retail. Pisuje dla Ding.pl, Okazjum.pl, Promocyjni.pl oraz Promoceny.pl

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

  • Polskie warzywa i owoce
  • Warzywa i owoce
  • Owoce
  • Warzywa
Gazetki

Gazetki wybrane dla Ciebie

Świetna oferta w Jysk Jysk
6 - 19 lut 2020
Gazetka Jysk
Promocyjny tydzień w CarrefourCarrefour
11 - 17 lut 2020
Gazetka Carrefour
Zimowe inspiracje w Black Red WhiteBlack Red White
4 lut - 3 mar 2020
Gazetka Black Red White
hit
Okazje tygodnia w BiedronceBiedronka
10 - 22 lut 2020
Gazetka Biedronka
Katalog LidlaLidl
17 - 24 lut 2020
Gazetka Lidl
Azja Express w Carrefour! Carrefour
4 - 17 lut 2020
Gazetka Carrefour
hit

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Tesco, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge