Przedłuż sezon tarasowy dzięki pergoli aluminiowej

Zadaszenie tarasu to nowoczesny i coraz bardziej popularny sposób na zagospodarowanie przestrzeni. Miłośnicy odpoczynku na świeżym powietrzu z pewnością doceniają zalety płynące z posiadania przydomowej pergoli. To idealne miejsce na relaks, spotkania towarzyskie, a nawet na pracę zdalną. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i dodatkowym udogodnieniom spędzanie czasu pod pergolą nie musi ograniczać się jedynie do ciepłych, letnich dni. Jak jednak przedłużyć sezon tarasowy? Jest to możliwe dzięki możliwościom pergoli aluminiowej.

Pergola aluminiowa
Reklama

Pergola aluminiowa - ogólna charakterystyka

Aluminiowe pergole oferują szereg możliwości: łączą w sobie nowoczesne rozwiązania z praktyczną funkcjonalnością i niebanalnym designem, dostosowanym do indywidualnych preferencji. Aluminium to stosunkowo lekki, ale mocny materiał; oznacza to, że może wytrzymać silny wiatr i dynamiczne warunki pogodowe lepiej, niż inne surowce (na przykład drewno czy stal). Ale to nie jedyne zalety aluminium. Pergole wykonane z tego materiału charakteryzują się również:

  • łatwością czyszczenia i konserwacji;
  • dostępnością;
  • prostą konstrukcją, co ułatwia montaż i instalację;
  • trwałością i dużą wytrzymałością nawet w przypadku ekstremalnych warunków atmosferycznych: wysokich temperatur, deszczu, śniegu, gradu czy silnego wiatru;
  • stosunkowo niską i przystępną ceną;
  • możliwością dostosowania stylu i formy do wybranej estetyki (od prostych konstrukcji klasycznych, aż po bardziej rozbudowane i innowacyjne techniki współczesne).

Jak przedłużyć sezon tarasowy dzięki pergoli aluminiowej?

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu latem to prawdziwa przyjemność. Niestety sezon letni jest dość krótki, a do tego zupełnie nieprzewidywalny pod względem pogody. A wraz z nadejściem jesieni dni stają się krótsze i coraz chłodniejsze. Dla posiadaczy pergoli bywa to ostatni moment na odpoczynek na zewnątrz. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by sezon tarasowy przedłużyć. I to tak, by mimo niższych temperatur korzystać z dobrodziejstw przydomowego tarasu nawet w sezonie zimowym. Wszystko dzięki możliwościom, jakie daje pergola aluminiowa.

Praktyczne zadaszenie

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych pergoli jest dach. Jeśli chcemy korzystać z naszego tarasu cały rok, konieczna jest dobra izolacja od deszczu. Pod względem konstrukcyjnym wyróżniamy dachy zamknięte, otwierane i częściowo otwierane. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest wybór zadaszenia otwieranego. Pozwala to dostosować ułożenie paneli do panującej pogody: zasunąć je, gdy pada deszcz, lub rozsunąć, by cieszyć się promieniami słońca. W nowoczesnych modelach umożliwia to sterowanie elektroniczne za pomocą specjalnego pilota.

Ściany boczne chroniące przed wiatrem

Kolejnym sposobem na przedłużenie sezonu tarasowego jest montaż ścian bocznych, których głównym zadaniem jest ochrona przed wiatrem. Pergola w swojej najprostszej formie składa się jedynie z belek podporowych oraz ułożonej na ich wierzchu kratownicy (lub zadaszenia). Jednak rozbudowanie jej o ściany boczne pozwala stworzyć szczelną barierę, dzięki której przenikliwy wiatr nie będzie dawał się we znaki. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pergoli tarasowych, które stanowią niejako przedłużenie domu.

Czujniki pogodowe

Bardzo nowatorską, ale niezwykle praktyczną opcją wyposażenia pergoli jest zaopatrzenie jej w czujniki pogodowe. Pozwalają one optymalnie korzystać z pogody. Są to odpowiednio zaprogramowane sensory, które pozwolą dostosować udogodnienia pergoli do warunków atmosferycznych. W słoneczne dni czujnik obróci panele, dostosowując je tym samym do kąta padania promieni, a podczas wichur i deszczu automatycznie zamknie dach, chroniąc znajdujące się w środku meble. Czujniki pogodowe mogą działać samoczynnie, nawet wtedy, gdy nikomu nie ma w domu. To praktyczne i bezpieczne rozwiązanie.

Oświetlenie

Zarówno w długie, zimowe wieczory, jak i podczas ciepłych, letnich nocy, świetnym pomysłem jest montaż na tarasie oświetlenia. To praktyczne rozwiązanie posiada dodatkowo walory dekoracyjne: doda przestrzeni uroku i niepowtarzalnego klimatu, wprowadzając ciepłą, domową atmosferę. Najbardziej ergonomicznym wyborem będzie oświetlenie diodami LED. Niewielkie, dyskretne lampki dadzą mocne i równomierne światło, które umożliwi bezpieczne i przyjemne przebywanie pod pergolą nawet po zapadnięciu zmroku. Dodatkowo LEDy są odporne na wilgoć i łatwodostępne.

Wygodne wyposażenie

Jeśli pergola ma nam służyć przez cały rok, warto zadbać o wygodne wyposażenie. Jego wybór jest kwestią indywidualną: dla jednych będzie to nowoczesny kompleks wypoczynkowy, dla drugich leżak i stolik do kawy, a dla jeszcze innych duży stół z kompletem krzeseł. Aranżacja wnętrza pergoli to aspekt, któremu warto poświęcić czas i uwagę.

Dodatkowe udogodnienia

W zależności od preferencji pergolę można wzbogacić o dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak nagłośnienie czy ogrzewanie. Aluminiowa pergola daje niemal nieograniczone możliwości i może być projektowana według indywidualnych pomysłów klienta.

Publikacja opracowana przy współpracy z Plisy Okienne - firmą oferującą rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, markizy, pergole na wymiar.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama