Przed nami nowy podatek cukrowy. Zapłacimy więcej przez... cukier z owoców.
Resort finansów i Ministerstwo Zdrowia ma w planach opodatkować produkty bez dodanego cukru. Mowa o sokach, nektarach i napojach, które są mieszanką wody z owoców czy warzyw. Wielu ekspertów ostrzega przed absurdem tej decyzji!
Podatek cukrowy powstał aby zachęcać ludzi do zmniejszenia spożycia cukru. Do tej pory takie produkty jak sok czy woda, były wyjęte z tych opłat. Podatek dotyczył tylko napoi gdzie producenci dodawali cukier. Niedługo podatek obejmie również produkty, które powstały z połączenia wody i soku. Winnym ma być naturalny cukier zawarty owocach. Projekt wydaje się być bardzo absurdalny i wydaje się sprzeczny z intencjami tego podatku. Prezes Stowarzyszenia Krajowej Unii Producentów Soków, Julian Pawlak, uważa, że ustawa niesie za sobą szereg zagrożeń. Eksperci ostrzegają, że taka decyzja może skutkować spadkiem sprzedaży zdrowszych napoi. Będą one zdecydowanie droższe od ich cukrowych odpowiedników. Dodatkowo może spaść zapotrzebowanie na owoce i warzywa od krajowych producentów, w obawie przed dodatkowymi płatnościami.
Sadownicy i resort rolnictwa ostrzegają przed złą definicją napojów
W grudniu odbyła się konferencja uzgodnieniowa. W jej trakcie nie spełniono prośby sadowników i organizacji przemysłowych. Chcieli by doprecyzowano definicją napoju. Dzięki temu wykluczono by z opodatkowania cukier naturalny. Obecne sformułowanie wzbudza wiele wątpliwości. Tylko soki 100% z owoców, nie zostaną objęte podatkiem.
Ministerstwo Zdrowia zgadza się, że w warzywach i owocach znajduje się naturalnie cukier. Jednak nie powinno go być w napoju stworzonego na jego bazie. Obecna definicja napoju sprawia, że niesłodzone napoje również będą objęte opłatą cukrową. W konsekwencji napoje, które są mieszanką wody i soku 100% z owoców i warzyw, będą opodatkowane.
Ministerstwo Zdrowia po spotkaniu twierdzi, że obecna ustawa o opłacie cukrowej nic nie zmienia. Zakres opodatkowanych produktów się nie zmieni. Odmienne zdanie ma Stowarzyszenie KUPS. Julian Pawlak wskazuje, że opodatkowanie mieszkanki, która oddzielnie jest nieopodatkowana jest absurdalne. "Trudno przystać na przewrotną logikę, w myśl której, cukier naturalnie obecny w soku przestaje być uważany za naturalny… z chwilą dodania do tego soku wody." mówi prezes stowarzyszenia.
Konsekwencje absurdalnego podatku cukrowego
Polska słynie z produkcji i przetwórstwa nektarów, soków i napojów z owoców i warzyw. Opłatek cukrowy może mieć katastrofalny efekt na tych przedsiębiorstwach. Jak zauważa Julian Pawlak, codzienna walka o rynek zbytu, rosnące opłaty i duża konkurencyjność, to tylko nieliczne problemy, z którymi zmaga się polski przedsiębiorca. Podatek cukrowy może być kolejnym obciążeniem, który spowoduje upadłość wielu gospodarstw i przetwórni,
Nie można zapomnieć również o konsekwencjach dla zwykłych konsumentów. Polska może się pochwalić jednym z największych udziałów napojów z wysoką zawartością owoców i warzyw. Dodatkowo, na tle innych krajów mamy bardzo niskie spożycie napojów gazowanych. Gdy po raz pierwszy wprowadzono podatek cukrowy, Polacy jeszcze chętniej sięgali po zdrowsze napoje. Jeśli zmiana w ustawie dojdzie do skutku, ten stosunek może się zmienić. Drogie i wartościowe napoje, będą chętniej zastępowane tańszymi i sztucznymi odpowiednikami.
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!
Kliknij i obserwuj Ding.pl na
Włącz powiadomienia o ulubionych produktach: