Pracuj na swoim - działalność nierejestrowana z wyższym limitem!

Wiele osób decyduje się obecnie na rozpoczęcie tzw. działalności nierejestrowanej. Osoby te nie podlegają wielu wymogom stawianym przedsiębiorcom mającym zarejestrowane firmy. W tym roku, wzrośnie limit miesięcznego przychodu, który będzie uprawniał do prowadzenia działalności nierejestrowanej!

W planach podniesienie limitu działalności nierejestrowanej
Trwają prace legislacyjne nad zwiększeniem limitu w ramach działalności nierejestrowanej. Źródło: Adobe Stock
Reklama
ding ad-box placeholder

Założyć firmę "na próbę"

Mamy zawsze sporo do zrobienia. Praca etatowa, prace dorywcze, czasami wyjazdy służbowe. A gdyby tak, zacząć korzystać z naszych ukrytych talentów. Rozwijać hobby, nowe pasje i w ten sposób dołożyć się do domowego budżetu? Niestety, nie każdy ma odwagę i możliwości, tak od razu, śmiało wejść na "głęboką wodę" i założyć własną firmę. 

Rozwiązaniem może być podjęcie działalności zarobkowej, która nie będzie wymagała rejestracji firmy. W praktyce, już na starcie tego pomysłu, aktywność ta oznacza dla nas wiele korzyści. 

Niewiele formalności, liczne korzyści

Prowadząc działalność nierejestrowaną nie będziemy musieli na przykład:

  • odprowadzać składek na ZUS,
  • zgłoszenia do ewidencji przedsiębiorców (CEIDG),
  • zgłoszenia do urzędu skarbowego (US),
  • zgłaszać naszej działalności do głównego urzędu statystycznego (GUS).

Korzyścią podjęcia pracy nierejestrowanej będzie także to, że jeśli zechcemy, to nie będziemy musieli rezygnować z pracy etatowej lub pracy wykonywanej w ramach umów zlecenia.

Ile wynosi limit działalności nierejestrowanej? 

W bieżącym roku działalność nierejestrowaną mogą prowadzić osoby fizyczne, których przychody z tej działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Przy czym niewykorzystany limit w danym miesiącu nie przechodzi na kolejny miesiąc.

  • W styczniu 2023 r. kwota ta wynosiła 3490 zł brutto, co stanowi limit działalności nierejestrowanej 1745 zł miesięcznie.
  • W drugim półroczu 2023 r. będzie to już kwota 3600 zł, co stanowi limit działalności nierejestrowanej 1800 zł miesięcznie

Limit będzie jeszcze wyższy?

Rząd planuje zmiany w zakresie limitu działalności nierejestrowanej, który zgodnie z zapowiedziami ma być jeszcze wyższy. Planowany limit działalności nierejestrowanej ma wynosić 75 proc. minimalnego wynagrodzenia

Kiedy ma obowiązywać nowy limit działalności nierejestrowanej?

Trwają prace legislacyjne nad wprowadzeniem nowego, wyższego limitu działalności nierejestrowanej, zgodnie z którymi termin wejścia zmiany w życie planowany jest od lipca 2023 r.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama
ding ad-box placeholder

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.
ding ad-box placeholder