Pożyczki bez zdolności kredytowej — na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach nie wszyscy mogą pochwalić się zdolnością kredytową. Długotrwały stan pandemii koronawirusa na świecie, zamrażanie kluczowych branż, szalejąca inflacja i drożejące raty kredytów sprawiają, że ludzie coraz częściej pytają o pożyczki bez zdolności kredytowej. Kryzys energetyczny i gospodarczy to zagrożenie dla wielu Polaków. Pytanie: czy ludzie będą w stanie poradzić sobie bez pożyczki dla zadłużonych?

Pożyczki bez zdolności kredytowej
Pożyczki bez zdolności kredytowej fot. pixabay.com
Reklama

Co oznacza brak zdolności kredytowej?

Jeśli chodzi o analizę zdolności kredytowej, to tym zagadnieniem najczęściej zajmują się komercyjne banki. Gdy dany klient składa wniosek o udzielenie kredytu lub pożyczki, bank bada zarobki, wydatki, a także sprawdza, ile kto ma zobowiązań finansowych w bankach i firmach pozabankowych. Jeśli takich rat jest dużo, a na dodatek są opóźnienia w spłatach, bank odmówi udzielenia kredytu lub pożyczki z powodu braku zdolności kredytowej, czyli uzna, że klient jest zbyt ryzykowny.

W przypadku występowania w raportach sporych kwot kredytowych lub pożyczkowych, firmy pożyczkowe nie zawsze zwracają na to uwagę. Dla nich najistotniejsze jest to, by potencjalny klient nie widniał w rejestrach dłużników typu BIK, BIG czy KRD. Dla instytucji pozabankowych klientem, który nie ma zdolności kredytowej, jest właśnie klient wpisany do tego typu rejestrów. W takim przypadku klient nie ma szansy na standardową pożyczkę krótkoterminową lub ratalną. Wyjściem awaryjnym jest porównanie pożyczek bez zdolności kredytowej.

Czy istnieją pożyczki dla zadłużonych?

W przypadku banków komercyjnych szansa na pozyskanie pożyczki bez zdolności kredytowej jest praktycznie zerowa. Owszem, niektóre banki mogą zgodzić się na konsolidację chwilówek, ale nie zawsze może to oznaczać możliwość skorzystania z dodatkowej gotówki. Jeśli jednak takie zobowiązania finansowe są mocno przeterminowane, a na dodatek na koncie „wisi” komornik, to ratunkiem może być jedynie pozabankowa pożyczka dla zadłużonych. Można trafić na instytucję pożyczkową, która udzieli pożyczki osobom w trudnej sytuacji finansowej — przy odrobinie szczęścia będą to pożyczki bez zabezpieczeń. Sporo firm może domagać się zabezpieczeń (weksel, poręczyciele).

Dla kogo pożyczki bez zdolności kredytowej?

Pożyczka dla osoby zadłużonej wydaje się cudownym darem z niebios. W praktyce na krótko rehabilituje sytuację finansową dłużnika. Ważne jest, by środki otrzymane w ramach takiej pożyczki mądrze rozdysponować — czyli lepiej jest nie wydawać ich na przykład na wakacje, ale na spłatę najbardziej „palących” zobowiązań. Dzięki temu można spokojniej funkcjonować. Przed podpisaniem umowy koniecznie trzeba przeczytać umowę (zwłaszcza wszystko to, co jest zapisane „drobnym druczkiem”). Koniecznością jest przeanalizowanie, ile taka pożyczka kosztuje i jakie są finansowe oraz prawne konsekwencje, gdy nie zostanie spłacona w terminie.

Czasami korzystniej jest dogadać się z wierzycielami i spłacać dług w mniejszych ratach niż brać na siebie kolejne zadłużenie. W praktyce trudno jest wyjść z długów. Pętla zadłużenia spędza ludziom sen z powiek. Pożyczka bez zdolności kredytowej jest warta uwagi, gdy na przykład pozwala na zakup sprzętu niezbędnego do pracy czy na studia lub szkolenia związane z przebranżowieniem. Warto zauważyć, że nowe firmy rozpoczynające działalność w sektorze pozabankowym mogą chcieć za wszelką cenę zdobyć klientów na swoje produkty finansowe, przez co pojawia się szansa na atrakcyjną pożyczkę — wystarczy jedynie co jakiś czas sprawdzać oferty.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama