Popularne iglaki w roli świątecznych choinek w naszym ogrodzie. Jakie rośliny wybrać?

Nawet się nie obejrzymy, jak minie świąteczny czas. Z naszego ogrodu znikną kolorowe lampki, a choinka wybrana na królową świąt nagle utonie w mroku zimowej nocy. Co robić, aby piękne dotychczas drzewko, zachowało swój nietypowy zimowy nastrój? Jaką iglastą roślinę warto posadzić w ogrodzie, aby zawsze cieszyła nasze oczy?

 Iglaki w roli świątecznych choinek w naszym ogrodzie
Popularne iglaki do naszego ogrodu - wybór jest duży. Źródło: Adobe Stock
Reklama
ding ad-box placeholder

Spis treści
Wybieramy choinki żywe w doniczkach 
Świerk - kilka gatunków do wyboru
A może jodła?
Iglaki też popularne, ale mniej znane jako świąteczne choinki
Zapowiedź

Wybieramy choinki żywe w doniczkach 

Jak pisaliśmy już w innym artykule opisującym wybór choinek na święta do domu, pachnąca lasem, żywa roślina o ładnych intensywnych barwach, będzie nie tylko nową dekoracją naszego salonu, która wnosi świąteczną atmosferę w domu. Podlewane, żywe rośliny w donicach zwykle zachowują świeżość dłużej niż rośliny cięte, a poaz tym dają nie tylko zapach, ale produkują tlen.

Ogromną zaletą wyboru żywej rośliny na choinkę jest możliwość ustawienia jej po świętach w ogrodzie i posadzenie na wiosnę w ogrodowej ziemi. Po świętach można też choinki żywe przestawić na balkon, aby tam odczekały na przyjście wiosny i przesadzenie do ogródka. Jeśli chcemy mieć w naszym ogrodzie zgrabną bożonarodzeniową choinkę, którą można przystroić lampkami, możemy zdecydować się na wybór kilku opisanych poniżej gatunków, które są zwykle łatwe w uprawie, mało wymagające, jeśli chodzi o warunki glebowe.

Świerk - kilka gatunków do wyboru

W roli ogrodowej choinki, a także pięknego, ozdobnego drzewa w całym roku sprawdzą się różne gatunki świerka. Spośród rozmaitych odmian możemy wybrać na przykład: 

 • Świerk conica – to piękna, karłowata odmiana świerka z lubością uprawiana przez wielu ogrodników, rośnie w formie gęstego, regularnego, stożka, przy tym nie wymaga cięcia, wymaga z kolei stanowiska nasłonecznionego i dobrej starannie pielęgnowanej gleby. Ta roślina świetnie "sprawuje" się w roli ozdoby w ogródkach skalnych, w niewielkich przydomowych ogródkach, można ją wykorzystywać w roli obsady na rabatach i skarpach oraz na szpalery i żywopłoty. W roli choinkowego drzewka też świetną gra rolę. 
 • Świerk kłujący zwany też świerkiem srebrnym – to odmiana świerka kłującego o pięknie wybarwionych igłach. Ten iglak dobrze prezentuje się na tle śniegu, ma gesty pokrój i gałązki i igły rosną gęsto, a w ogrodzie nie grozi mu osypywanie igieł.
 • Świerk kaukaski – rośnie powoli, charakteryzuje się zwartym, szerokostożkowatym pokrojem. Dopiero po 10 latach od nasadzenia osiąga 1,5 m wysokości, ale potem "przyspiesza" dorastając do 3-4 metrów!. Ma niewielkie wymagania glebowe, ale trzeba uważać, aby nie sadzić go na glebach  wapiennych. Roślina świetnie daje sobie radę na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, o odczynach kwaśnych, na stanowiskach lekko zacienionych lub słonecznych. 

A może jodła?

Pięknym, zimozimozielonymi drzewami, o stożkowatych koronach i strzelistym pniu są jodły. Idealnie nadają się na świąteczną choinkową dekorację ogrodową. Dylemat dotyczący posadzenia jodły w naszym ogrodzie, która będzie pełniła rolę świątecznej choinki może zupełnie stracić na znaczeniu, gdy rozejrzymy się po dostępnych w handlu gatunkach i odmianach tego pięknego iglaka. Jest wiele gatunków jodły do wyboru, dlatego w niniejszym przeglądzie prezentujemy kilka z nich:

 • Jodła pospolita - ma igły spłaszczone, ciemnozielone, o długości 3 cm, tępo zaokrąglone. Szyszki jodły mają długość do 20 cm i skierowane są ku górze, młode maja kolor zielony lub fioletowy a dojrzałe są brązowe. Roślina, zwłaszcza w ciepłe miesiące wydziela piękny, żywiczny zapach. Jej uprawa udaje się na glebach świeżych, przepuszczalnych i wilgotnych, na stanowiskach półcienistych lub zacienionych. 
 • Jodła koreańska – może dorastać do wysokości  5-8 m wysokości i 2-3 m szerokości. Drzewo o szerokim pokroju, igły ma krótkie, zgięte do góry, błyszczące, ciemnozielone, od spodu białe. Charakterystyczne szyszki mają kolor fioletowy i rosną do góry. Roślina ta preferuje miejsca spokojne, osłonięte od wiatru i gleby lekko kwaśne, piaszczyste, gliniaste i wilgotne. 
 • Jodła kaukaska – bardzo popularne w Polsce drzewo, często sprowadzane do naszego kraju z zachodu Europy, jako drzewko bożonarodzeniowe. Wymaga stanowisk słonecznych, dużej wilgotności powietrza, gleb żyznych, wilgotnych, kwaśnych. Rośnie szybko, charakteryzuje się gęstymi, błyszczących igłami, ładną, regularną koroną w formie stożka. Uwaga jak najbardziej zasadna - za kilkanaście lat w naszym ogrodzie to małe drzewko może wzrosnąć do 20 - 30 metrów. Dletego wybierajmy dla niej stanowiska, na których będzie mogła swobodnie wzrastać, ku górze. Wówczas w naszym ogrodzie będzie się pięknie prezentować. Jodła kaukaska nie boi się miejsc silnie nasłonecznionych, wymaga dużej wilgotności powietrza, doskonale rośnie na glebach żyznych, wilgotnych, o odczynie od kwaśnych do obojętnych.
 • Jodła hiszpańska – piękne drzewko o miękkich igłach, stożkowatym, regularnym pokroju. Roślina wzrasta wolno, doskonale radzi sobie na każdej dobrze odwodnionej glebie, od lekko zasadowej do kwaśnej. Jodła hiszpańska jest odporna na mrozy, zadowoli każdego, kto poszukuje choinki na święta i jako dekoracji ogrodu na kolejne miesiące. 
Szyszki jodły
Pięknie zabarwione szyszki jodły. Fot. Adobe Stock

Iglaki też popularne, ale mniej znane jako świąteczne choinki

Uzupełnieniem palety drzewek iglastych, które mogą przyozdobić nasz ogród w czasie świąt Bożego Narodzenia mogą być inne rośliny iglaste, świetnie dające się przystosować do roli choinkowej atrakcji, pod którą znajdziemy prezenty. Przyjrzyjmy się kilku gatunkom, a może wybierzemy dla siebie wartościowy okaz. Oto nasze propozycje kilku iglastych roślin:

 • Sosna – drzewko, początkowo o pokroju zwartym, stożkowatym , później rozrastającym się wszerz, rozłożystym. Ma igły koloru szarozielonego do niebieskozielonych o długości 3-5 cm, sztywne i twarde. Wydziela wydzielające olejki eteryczne może rosnąć w ogrodzie, obok miejsc wypoczynku, albo przed domem. Warto wybierać odmiany, które nie osiągają dużych wysokości. Gatunek mało wymagający co do gleb i stanowisk, szybko się przystosowuje do różnych gleb i stanowisk, jest wrażliwy na zanieczyszczenia przemysłowe. 
 • Cis pospolity – nadaje się idealnie do roli świątecznej choinki. Roślina o wąskokolumnowym pokroju, dorasta do 2 m wysokości. Daje sobie radę zarówno na stanowiskach zacienionych, jak też nasłonecznionych. Wymaga gleb bogatych w składniki pokarmowe, świeżych i wapiennych. Nie lubi rosnąć na terenach podmokłych oraz okresowo zalewanych. 
 • Jałowiec – bardzo ładny, zimozielony krzew iglasty o kolumnowym pokroju. Ma igły o srebrnej barwie, które są wyjątkowo dekoracyjne. Ma niewielkie wymagania jeśli chodzi o glebę, jest odporny na suszę i silne nasłonecznienie. Wymaga stanowisk słonecznych. Doskonale rośnie na glebach przepuszczalnych, piaszczystych i ubogich w składniki pokarmowe. Odporny na zanieczyszczenia, doskonale nadaje się do założeń wielkomiejskich i przemysłowych.
 • Tuja żywotnik zachodni Aurescens – może stać się ładnym okazem, pojedynczo rosnącym w naszym ogrodzie, spełniającym rolę świątecznej choinki. Ta odmiana tui charakteryzuje się zwartym pokrojem kolumnowo- stożkowym i może dorastać do wysokości 8-10 m. Lubi stanowiska słoneczne, gleby żyzne, wilgotne. Nadaje się na szpalery, kompozycje barwne i żywopłoty nieformowane. Może jednak rosnąć samodzielnie i przycinana da radość wigilijnego drzewka przez wiele lat. Warto pamiętać, że pokrój i wzrost tui są zależne od jej odmiany.

Zapowiedź

Ze względu na szerokie zainteresowanie tematem choinek, w tym przedświątecznym okesie, postanowiliśmy dać im pierwszeństwo w naszym Poradniku Ogrodnika. W następnym tygodniu pojawi się hit nowoczesnego tarasu. Zobaczymy jakie są dostępne stylowe i funkcjonalne zadaszenia tarasów. Zapraszam!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama
ding ad-box placeholder

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.
ding ad-box placeholder