Pijany kierowca straci auto. Są zmiany w Kodeksie karnym

Nie sięgaj po kieliszek przed jazdą samochodem. Prezydent podpisał przyjęte przez Sejm zmiany w Kodeksie karnym. Teraz możesz tracić samochód na zawsze!

Na pijanych kierowców czeka wysoka kara - konfiskata samochodu na zawsze
Kierowca za jazdę pod wpływem alkoholu straci swoje auto na zawsze. Źródło: Adobe Stock
Reklama

Konfiskata auta – kto podlega karze?

Za jazdę pod wpływem alkoholu kierujący straci swoje auto na zawsze. Jeśli nie prowadził swojego auta będzie musiał zapłacić jego równowartość. To najnowsze zmiany w Kodeksie karnym, które zostały podpisane przez prezydenta. W myśl nowych przepisów, konfiskata samochodu ma być stosowana w przypadkach, gdy kierowca będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila. 

Jeśli pojazd nie był wyłączną własnością sprawcy, według nowych przepisów ma być orzekany przepadek równowartości pojazdu, a za tą równowartość będzie uznawana wartość określoną w polisie ubezpieczeniowej, a w razie braku polisy - średnią wartość rynkową odpowiadającą wartości pojazdów podobnych.

Jeśli sprawca prowadziłby pojazd niebędący jego własnością, tylko np. należący do jego pracodawcy, sąd będzie orzekał tzw. nawiązkę, w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Za spowodowanie ciężkiego wypadku 

Według znowelizowanych zapisów w Kodeksie karnym będzie zwiększona również maksymalna kara, którą można wymierzyć nietrzeźwemu kierowcy za spowodowanie ciężkiego wypadku. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności. W obecnych zapisach kara jest określona na okres do 12 lat.

Wyjątki do surowej kary 

W ustawie przewidziano wyjątki dotyczące kierowców zawodowych, prowadzących po pijanemu pojazdy pracodawcy, o czym pisaliśmy wyżej oraz pijanych rowerzystów, ponieważ konfiskata nie obejmie pojazdów niemechanicznych

Kiedy nowe prawo wejdzie w życie?

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie trzech miesięcy vacatio legis.

Konfiskata samochodu w Europie

Jak wygląda zagadnienie konfiskaty samochodu w Europie? W Europie nie jest to nowe rozwiązanie, a auto może zostać odebrane m.in. na Słowacji, w Danii, Szwajcarii, czy we Francji. Z tym, że w tych krajach jazda po spożyciu alkoholu może być tylko jednym z wielu powodów wymierzenia takiej kary.

Innymi argumentem będącym przyczyną utraty pojazdu może być np. przekroczenie dozwolonej prędkości, ale także agresywne zachowanie na drodze skierowane wobec innych użytkowników ruchu drogowego.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama