Piękny trawnik po zimie!

Aby nasz trawnik odżył po zimie i ponownie cieszył oczy soczystą zielenią musimy przeprowadzić kilka ważnych zabiegów pielęgnacyjnych. Oto najważniejsze prace, które warto wykonać przygotowując murawę na naszej działce lub w ogrodzie do nowego sezonu!

O piękny trawnik trzeba zadbać na wiosnę
Piękny trawnik wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych na wiosnę. Źródło: Adobe Stock
Reklama

Spis treści
Najczęściej występujące uszkodzenia trawnika po okresie zimy
Gdy nastaną suche i ciepłe dni 
Grabimy i napowietrzamy trawnik
Gdy grabienie nie wystarczy
Nawożenie trawnika po zimie
Czas uzupełnień - siejemy
Koszenie trawnika
Zapowiedź

Najczęściej występujące uszkodzenia trawnika po okresie zimy

W zimie ukryty pod warstwą śniegu trawnik jest poddany wielu czynnikom degradacyjnym. Niekorzystne warunki atmosferyczne zwłaszcza w okresie zimowych miesięcy sprawiają, że po nastaniu ciepłych dni możemy zobaczyć, że np. :

  • część trawnika będzie uschnięta
  • na innej części - znajdą się nieestetyczne kępy obumarłych pędów - tzw. filc,
  • w niektórych miejscach, po długi czasie zalegania śniegu stworzą się ogniska pleśni śniegowej

Gdy nastaną suche i ciepłe dni 

Nasza aktywność podczas prac pielęgnacyjnych przy trawniku powinna być uzależniona od aury. Gdy w kwietniu nastaną już cieplejsze dni i ustabilizuje się temperatura, a także stwierdzimy, że ziemia przeschła, będziemy mogli rozpocząć prace pielęgnacyjne niezależnie od tego, czy w ogrodzie, czy na działce! Naturalną czynnością, która powinna być wykonana w pierwszej kolejności to dokładne zagrabienie trawnika. 

Grabimy i napowietrzamy trawnik

Do dokładnego wygrabienia trawnika doskonale nadają się popularne wśród działkowców tzw. grabie wachlarzowe. Aby grabienie przyniosło efekt grabimy trawnik systemem „na krzyż” – dzięki czemu łatwiej usuniemy z trawnika obumarłe rośliny.

Po grabieniu możemy przeprowadzić napowietrzanie trawnika, czyli tzw. aerację, której zadaniem jest rozluźnienie systemu korzeniowego trawy w celu jego lepszego napowietrzenia. Zwykle do aeracji możemy zastosować specjalne kolce, które nakłada się na buty lub na małych trawnikach, znane wszystkim ogrodnikom widły. Osoby mające do zagospodarowania trawniki o sporej powierzchni wybiorą aeratory elektryczne lub spalinowe.  

Gdy grabienie nie wystarczy

W przypadku starszych trawników, ponad dwuletnich, gdy na ich powierzchni widzimy warstwę zgniłych pędów lub mchu, warto wykonać zabieg wertykulacji. Wertykulacja polega na nacinaniu darni za pomocą wertykulatora. Po wertykulacji trawnik "odetchnie" świeżym powietrzem, a do korzeni bez przeszkód dostanie się woda wraz z niezbędnymi składnikami odżywczymi. 

Nawożenie trawnika po zimie

Na wiosnę, bez wspomagania dobrej jakości mieszanką nawozową trawnik we wczesnym okresie wzrostu może nam szybko zacząć marnieć. Po zimie powinniśmy dostarczyć naszej murawie składniki odżywcze w postaci odpowiedniej dawki azotu, który jest odpowiedzialny za jego szybki wzrost i  mocne wybarwienie.

Minerałami, które powinny się znaleźć w nawozie są także potas oraz fosfor. Nawożenie trawnika wykonujemy, na suchej trawie i lekko wilgotnej glebie. Oprócz składników mineralnych dobrym pomysłem jest rozłożenie na trawniku kompostu lub gotowego nawozu organicznego

Czas uzupełnień - siejemy

Na wiosnę, wiele trawników wymaga nie tylko grabienia, intensywnego nawożenia, ale także uzupełnienia ubytków trawy. Dosiewanie trawy po zimie można wykonać np. zaraz po wertykulacji, która m.in. dokładnie spulchni ziemię. Możemy przeprowadzić dosiewanie z wykorzystaniem tej samej mieszanki trawy lub skorzystać z mieszanki traw samozagęszczających.

Drugi sposób zapewni nam "spokój" z kolejnymi etapami dosiewania, ponieważ droższe nieco mieszanki traw samozagęszczających mają zdolność do samoregeneracji i znacznie poprawiają odporność trawnika na warunki atmosferyczne, a także na uszkodzenia.

Koszenie trawnika

Przed wykonaniem pierwszego koszenia trawnika po zimie, trzeba trawnik przygotować wykonując większość czynności opisanych wyżej. Trawa musi być uprzątnięta z zanieczyszczeń i wyrównana, a gleba napowietrzona.

Kiedy można wykonać pierwszy pokos trawy? Wtedy, gdy nasza murawa będzie już równomiernie zielona. Zwykłe koszenie trawnika wykonujemy co 10 dni. Trzeba tak ustawić noże kosiarki, aby nie kosić "na łyso" skracając trawnik tylko u samych czubków. Zwykle jest to ok. 1-1,5 cm. 

Do koszenia trawnika można wykorzystać wygodne np. kosiarki z zainstalowanym koszem, do którego zbiera się skoszona trawa, kosiarki bez kosza, co wymaga dodatkowej pracy przy grabieniu skoszonej trawy, aby nie zalegała na trawniku.

Można też wykorzystać tzw. kosiarki mulczujące, które po skoszeniu trawy rozdrabniają źdźbła i wdmuchują na glebę, nawożąc ją. Mulczowanie najkorzystniej wypada na glebach przepuszczalnych i lekkich. 

Zapowiedź

W kwietniu z zimowego snu budzi się cała przyroda. Po zimie porządkujemy cały nasz ogród i powoli zaczynamy sadzić warzywa. Jak wyglądają pierwsze po zimie prace w ogródku warzywnym opowiemy w następnym odcinku. Zapraszam!  

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama