Ogrzewacze ogrodowe. Ich rodzaje, zalety, nietrudny wybór!

Kiedy aura nie pozwala już na beztroskie korzystanie z ciepła słonecznego na naszej działce, w ogrodzie lub na tarasie, do ogrzania otoczenia możemy wykorzystać promienniki ciepła zwane ogrzewaczami ogrodowymi. Zobaczmy jakie rodzaje ogrzewaczy są dostępne w handlu i jakie są ich najważniejsze cechy.

Ogrzewacze ogrodowe na taras i do ogrodu
Parasol grzewczy, promiennik kolumnowy, a może lampion grzewczy wiszący? Możliwości wyboru jest dużo. Źródło: Adobe Stock
Reklama
ding ad-box placeholder

Spis treści
Uprzyjemnienie wypoczynku na świeżym powietrzu
Rodzaje ogrzewaczy ogrodowych 
Ogrzewacze elektryczne stojące i wiszące
Ogrzewacze gazowe
Wybieramy ogrzewacze do naszego ogrodu
Zapowiedź

Uprzyjemnienie wypoczynku na świeżym powietrzu

W chłodne dni dla wypoczynku nie musimy zamykać się w ogrodowej altance lub zapominać o korzystaniu z tarasu. Urządzeniem, które może nam umilić pobyt na świeżym powietrzu jest ogrzewacz ogrodowy, nazywany również promiennikiem ciepła. Urządzenie ma do spełnienia dwie zasadnicze role: oświetla przestrzeń wokół i emituje ciepło nagrzewając obiekty znajdujące się w zasięgu działania.

Oczywiście zasięg pracy ogrzewacza ogrodowego i przekazywane przezeń ciepło jest uzależnione od wielkości urządzenia i jego mocy. Warto wiedzieć, że promienniki ciepła znajdują zastosowanie nie tylko w ogrodach i na tarasach, ale widać je często w wydzielonych miejscach lokali gastronomicznych, czy w klubach. 

Rodzaje ogrzewaczy ogrodowych 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ogrzewaczy ogrodowych, które są zasilane w różny sposób. Są promienniki z grzałkami elektrycznymi oraz takie, których najważniejszą częścią jest specjalny palnik gazowy, zapewniający efektywne i maksymalnie oszczędne spalanie. Jeżeli chodzi o elektryczne promienniki ogrodowe ich najważniejszą zaletą jest możliwość zastosowania zarówno w pomieszczeniach zamkniętych np. zadaszonych i przeszkolonych balkonów, tarasów, jak też do ogrzewania powierzchni osłoniętych. 

Ogrzewacze elektryczne mają wiele innych zalet, m.in. są:

  • szybkie w działaniu, zapewniając ciepło zaraz po uruchomieniu;
  • nie wymagają konserwacji, tak jak promienniki gazowe podczas czyszczenia zaworów i przewodów czy wymiany butli;
  • energooszczędne, mogą wydzielać dużo ciepła przy niewielkim zużyciu prądu;
  • uniwersalne, ponieważ można je wykorzystywać w zarówno w mieszkaniu, jak też w otoczeniu otwartym, ponadto nie są wrażliwe na podmuchy wiatru.

Są także ekologiczne, ponieważ nie emitują szkodliwych substancji do otoczenia oraz tanie w użytkowaniu – dzięki dużej efektywności i niewielkiemu zużyciu energii.

Ogrzewacze elektryczne stojące i wiszące

Rożny jest też kształt i rozmiar promienników elektrycznych, który zawsze możemy dopasować do naszych wymagań. Najważniejszy jest podział na promienniki stojące oraz wiszące

Promienniki ciepła stojące mają uniwersalne zastosowanie, głównie ze względu na ich łatwość przenoszenia. Można je ustawić w dowolnym miejscu, oczywiście pod warunkiem dostępnego w pobliżu gniazdka elektrycznego. Wśród znanych konstrukcji ogrzewaczy ogrodowych elektrycznych wyróżnia się grupa tzw. parasoli grzewczych.

Zwykle urządzenia tego typu wyglądem przypominają lampę mającą promiennik osłonięty kloszem podobnym w kształcie do parasola. "Parasol" na górze promiennika zapewnia szeroki krąg rozchodzeni się ciepła. 

Promienniki ciepła wiszące mogą być zawieszane na ścianie lub podwieszane pod sufitem. Te pierwsze mają kształt kinkietów. Z kolei druga wersja promienników wiszących jest przeznaczona do montażu podsufitowego i przypomina wyglądem standardową lampę. 

Ogrzewacze gazowe

Aby skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego chłodu z tarasu można użyć ogrzewacza gazowego. Tego rodzaju urządzenia musza być zasilane gazem z butli. Charakteryzują się zwykle wysoką mocą grzewczą - duże, stojące, gazowe ogrzewacze ogrodowe mogą mieć moc np.10 kW, która powstaje w wyniku spalania gazu. Ich rozmiar i przekazywana otoczeniu moc pozwala na ogrzanie powietrza na tarasie przykładowo w promieniu do 5 m. Ogrzewacze tego rodzaju mogą się doskonale sprawdzić na tarasach i werandach.

Dużą zaletą gazowych ogrzewaczy ogrodowych jest możliwość ich stosowania w miejscach, w których nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Z kolei do największych niedogodności ogrzewaczy gazowych należy m.in. ich wrażliwość na silne podmuchy wiatru oraz niemożność ich użytkowania w zamkniętych pomieszczeniach.  

Wybieramy ogrzewacze do naszego ogrodu

Podczas wyboru przydatnego nam ogrzewacza ogrodowego powinniśmy zastanowić się nie tylko nad rodzajem ogrzewacza (gazowy, czy elektryczny) i jego mocą, ale także nad miejscem, które ma być ogrzewane. Jeżeli dla przykładu, mamy do ogrzania niewielki, otwarty taras, który jest osłonięty od wiatru z czterech stron, możemy wybrać ogrzewacz gazowy. Tak samo możemy postąpić w przypadku fragmentu ogrodu, gdzie nie mamy w pobliżu źródła zasilania elektrycznego.

Z kolei ogrzewacz elektryczny będzie dobrym wyborem, gdy zdecydujemy się na ogrzewanie zadaszonego tarasu, czy miejsc odkrytych narażonych na podmuchy wiatru. Przy wyborze parasola grzewczego warto pamiętać, aby jego wysokość umożliwiała emisję ciepła ponad głowami użytkowników.  

Dużo osób poszukuje ogrzewacza ogrodowego, który będzie nie tylko ogrzewał, ale dobrze "wpisze się" w styl i aranżację konkretnego miejsca w ogrodzie lub na tarsie. W takiej okoliczności warto zmierzyć powierzchnię do ogrzania i do niej dobrać odpowiednią moc ogrzewacza, zwracając uwagę także na jego styl. Przykładowo minimalistyczny w budowie, "skromny" ogrzewacz będzie doskonałym tłem dla eleganckiej aranżacji tarasu lub ogrodu. 

Zapowiedź 

W następnym tygodniu pojawi się hit nowczesnego tarasu. Zobaczymy jakie są dostępne stylowe i funkcjonalne zadaszenia tarasów. Zapraszam!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama
ding ad-box placeholder

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.
ding ad-box placeholder