Od marca wielkie zmiany. Masa produktów kosmetycznych zniknie z półek! [LISTA]

Drogerie, sklepy i apteki będą musiały pożegnać sporą liczbą produktów. Zniknie przede wszystkim mnóstwo szamponów przeciwłupieżowych, ale też kremów. Wśród nich te popularne jak, chociażby Head & Shoulders. Od marca wchodzą nowe, surowsze przepisy, które zabraniają wykorzystywania do produkcji kosmetyków niektórych składników. Te były niestety dziś stosowane bardzo często. Są szkodliwe dla zdrowia.

Szampony wycofane ze sprzedaży.
źródło: Adobe Stock
Reklama

Te kosmetyki znikają z rynku

Przez szkodliwy składnik wykorzystywany przy produkcji wielu artykułów, niektóre będą musiały zniknąć z rynku całkowicie, przynajmniej do czasu, kiedy substancja zostanie wyeliminowana. Chodzi oczywiście o lilal i pirytionian cynku. Już jakiś czas temu kilka produktów zniknęło ze sprzedaży właśnie z powodu obecności jednego z nich. Dystrybutorzy i producenci czas mają do 28 lutego, jednak niektórzy wcześniej woleli zadbać o bezpieczeństwo swoich klientów i pozbyli się towarów.

Z powodu obecności lilalu i pirytionianu cynku z półek zniknie masa szamponów przeciwłupieżowych, żelów pod prysznic, kremów pielęgnujących, balsamów do ciała czy perfumów. Niektóre z nich dobrze są znane większości z nas. Tak naprawdę to 1 marca ostatecznie przekonamy się, o ile zubożeją półki sklepowe.

Czytaj także: Burger King ulotni się z Polski? Fani zaczynają zalewać się smutkiem

Nie zobaczymy m.in. takich szamponów jak:

  • Novoxidyl®, szampon na wypadanie włosów
  • Healing Shampon, szampon przeciwłupieżowy
  • Healing Herbal, ziołowy szampon przeciwłupieżowy
  • Zoxiderm 150, emulsja do skóry gładkiej i owłosionej
  • Bioxsine DermaGen Aqua Thermal, szampon przeciwłupieżowy
  • Head & Shoulders Classic Clean, szampon
  • Garnier Fructis, szampon wzmacniający, przeciwłupieżowy
  • Dermedic Capilarte, szampon

Co groźnego ma w sobie wycofany lilalu i pirytionian cynku?

Lilal, czyli Butylphenyl Methylpropional to substancja o zapachu białych kwiatów, wykorzystywana głównie jako element kompozycji zapachowych w kosmetykach, drugi pirytionian cynku to znany środek działający przeciwłupieżowi oraz wspomagający pielęgnację włosów. Ich niebezpieczeństwo polega na tym, że negatywnie wpływają na rozrodczość, przez co stają się szkodliwe dla zdrowia. Stawiane są blisko tych mutagennych i rakotwórczych. Dopiero po latach w Komisji Europejskiej podjęto stanowcze decyzje o wycofaniu towarów zawierających te substancje w składzie.

Sklepy miały trochę czasu, by przygotować się do zmian. Nie zmienia to jednak faktu, że cały proces okazuje się nieco problematyczny. Towarów z lilalem pirytionianem cynku na półkach jest bardzo dużo. Klienci mogą je wykupywać już tylko do 28 lutego. Po tym czasie udostępnianie ich komukolwiek będzie podlegało karze.

Od marca wielkie zmiany

Drogerie od 1 marca zaczną zwracać te towary do producentów, a starty trzeba będzie wliczyć w koszty. Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji UE 2021/1902 z 29 października 2021 r. zmieniającego załączniki II, III i V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych, właśnie od wspomnianego terminu w życie wchodzi nowe prawo. Produktów z lilalem i pirytionianem cynku nie mogą sprzedawać ani apteki, ani sklepy, ani drogerie, nie spotkamy ich kompletnie nigdzie.

Już w maju 2022 wydano rozporządzenie z informacją dla dostawców, że obecne receptury muszą zostać zmienione. Niektórzy do dziś nie podjęli żadnych działań w tej kwestii i do sklepów nadal dostarczano kosmetyki z wątpliwymi substancjami. Teraz pozostało mało czasu, by pozbyć się wszystkiego, a ceny są obniżane do granic możliwości.

Interesują cię promocje na kosmetyki? W tych gazetkach znajdziesz wiele produktów! Sprawdzaj na Ding.pl

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama