Niektóre mentolowe wyroby tytoniowe zostały z nami do dziś

Papierosy mentolowe zniknęły ze sklepowych półek już 20 maja br. To właśnie wtedy wszedł w życie zakaz unijny, który miał na celu zmniejszyć uzależnienie od tytoniu wśród społeczeństwa. Jednak czy to pomogło uchronić niektórych przed szkodliwym paleniem papierosów? I czy tak naprawdę na rynku nie znajdziemy zamienników słynnych mentoli?

Reklama

Liczby mówią same za siebie 

Polska ma jeden z najwyższych wskaźników konsumpcji mentoli w Europie. Jak podaje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych papierosy te stanowią ok. 30% wszystkich sprzedawanych papierosów. Jest to wysoki wskaźnik pokazujący, jak doceniany przez Polaków był mentolowy wyrób. 

Ciekawe są także wyniki badań przeprowadzone przez Forum Konsumentów, z których jasno wynika, iż ponad 25% Polaków pali papierosy, co przekłada się na 9 mln osób. Wśród nich aż 42 % paliło właśnie papierosy mentolowe. 

Być może niektórym w ten sposób udało się całkowicie zrezygnować z nałogu. Niestety dla innych, był to tylko bodziec do szukania innych ścieżek sprzedaży tego produktu. Z badań Forum Konsumentów wynika także jasno, że ponad 20% palaczy jest skłonna szukać mentoli i pozyskiwać ich na czarnym rynku. Może to przynieść więc odwrotny efekt, bowiem zostanie wzbogacony w ten sposób nielegalny handel. Tym bardziej, że wyroby te produkowane bez nadzoru mogą stanowić niebezpieczne źródło substancji różnego pochodzenia. Produkt ten kupowany od niezdanych źródeł stanowi jeszcze silniejsze zagrożenie dla ludzkiego organizmu. Warto się przed nim ustrzec. 

zakaz sprzedaży papierosów mentolowych

Na rynku znajdziemy alternatywę dla mentoli

Podgrzewacze tytoniu lub e-papierosy o smaku mentolowym nie znikają z polskiego rynku. Mogą w znacznym stopniu zastąpić zakazany produkt, a tym samym wspomóc obrót mniejszych sklepów. Jakiś czas temu sieć Żabka do swojej oferty z myślą o palących wprowadziła mentolowy zamiennik w postaci kart aromatyzujących w dwóch smakach: Ice lub Menthol. Jak widać sposobów na brak mentoli jest wiele i to nawet stosunkowo do zwykłych papierosów, mniej szkodliwych.

Dla przedsiębiorców to jednak nie stanowi rozwiązanie problemu. Nawet jeśli zamienniki są do nabycia w ich kioskach, czy małych sklepikach, to według obowiązującego od 2017 prawa, nie wolno informować klientów o ich sprzedaży. Należy przypomnieć, iż w tych miejscach 15-40% dochodu stanowiła właśnie sprzedaż mentolowych papierosów. 

Zakaz handlu papierosów mentolowych, brak możliwości informowania o sprzedaży zamienników oraz panujący w kraju kryzys gospodarczy wynikający z pandemii, mocno odciśnie się na małych sklepach. Nie przyczyni się także jeszcze długo do odbudowania polskiej gospodarki. Zatem warto się zastanowić, czy wycofanie mentoli to był dobry krok.

Pobierz aplikację Ding!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama