Reklama

Niektóre mentolowe wyroby tytoniowe zostały z nami do dziś

Papierosy mentolowe zniknęły ze sklepowych półek już 20 maja br. To właśnie wtedy wszedł w życie zakaz unijny, który miał na celu zmniejszyć uzależnienie od tytoniu wśród społeczeństwa. Jednak czy to pomogło uchronić niektórych przed szkodliwym paleniem papierosów? I czy tak naprawdę na rynku nie znajdziemy zamienników słynnych mentoli?

Liczby mówią same za siebie 

Polska ma jeden z najwyższych wskaźników konsumpcji mentoli w Europie. Jak podaje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych papierosy te stanowią ok. 30% wszystkich sprzedawanych papierosów. Jest to wysoki wskaźnik pokazujący, jak doceniany przez Polaków był mentolowy wyrób. 

Ciekawe są także wyniki badań przeprowadzone przez Forum Konsumentów, z których jasno wynika, iż ponad 25% Polaków pali papierosy, co przekłada się na 9 mln osób. Wśród nich aż 42 % paliło właśnie papierosy mentolowe. 

Być może niektórym w ten sposób udało się całkowicie zrezygnować z nałogu. Niestety dla innych, był to tylko bodziec do szukania innych ścieżek sprzedaży tego produktu. Z badań Forum Konsumentów wynika także jasno, że ponad 20% palaczy jest skłonna szukać mentoli i pozyskiwać ich na czarnym rynku. Może to przynieść więc odwrotny efekt, bowiem zostanie wzbogacony w ten sposób nielegalny handel. Tym bardziej, że wyroby te produkowane bez nadzoru mogą stanowić niebezpieczne źródło substancji różnego pochodzenia. Produkt ten kupowany od niezdanych źródeł stanowi jeszcze silniejsze zagrożenie dla ludzkiego organizmu. Warto się przed nim ustrzec. 

zakaz sprzedaży papierosów mentolowych

Na rynku znajdziemy alternatywę dla mentoli

Podgrzewacze tytoniu lub e-papierosy o smaku mentolowym nie znikają z polskiego rynku. Mogą w znacznym stopniu zastąpić zakazany produkt, a tym samym wspomóc obrót mniejszych sklepów. Jakiś czas temu sieć Żabka do swojej oferty z myślą o palących wprowadziła mentolowy zamiennik w postaci kart aromatyzujących w dwóch smakach: Ice lub Menthol. Jak widać sposobów na brak mentoli jest wiele i to nawet stosunkowo do zwykłych papierosów, mniej szkodliwych.

Dla przedsiębiorców to jednak nie stanowi rozwiązanie problemu. Nawet jeśli zamienniki są do nabycia w ich kioskach, czy małych sklepikach, to według obowiązującego od 2017 prawa, nie wolno informować klientów o ich sprzedaży. Należy przypomnieć, iż w tych miejscach 15-40% dochodu stanowiła właśnie sprzedaż mentolowych papierosów. 

Zakaz handlu papierosów mentolowych, brak możliwości informowania o sprzedaży zamienników oraz panujący w kraju kryzys gospodarczy wynikający z pandemii, mocno odciśnie się na małych sklepach. Nie przyczyni się także jeszcze długo do odbudowania polskiej gospodarki. Zatem warto się zastanowić, czy wycofanie mentoli to był dobry krok.

Pobierz aplikację Ding!

Monika Półtorak

Miłośniczka dobrych książek, kina i teatru. W wolnej chwili chętnie wskakuje na rower w poszukiwaniu nowych dla siebie dróg. Kocha lato, uwielbia kwiaty i stara się pamiętać o tym, że śmiech to samo zdrowie. Pasjonatka dobrej, najlepiej włoskiej kuchni.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Gazetki

Gazetki wybrane dla Ciebie

Wielka wyprzedaż w Lidlu   Lidl
4 - 9 lipca 2022
Gazetka Lidl
Od środy w PolomarkeciePOLOmarket
29 czerwca - 5 lipca 2022
Gazetka POLOmarket
AldiAldi
27 czerwca - 2 lipca 2022
Gazetka Aldi
Carrefour - wakacje, słońce i pyszny nastrójCarrefour
28 czerwca - 2 lipca 2022
Gazetka Carrefour
Letnie nowości w CCC Ding Poleca czerwiec 2022CCC
2 - 30 czerwca 2022
Gazetka CCC
Wakacyjne wielosztuki w Żabce Żabka
29 czerwca - 5 lipca 2022
Gazetka Żabka
Sezon na lody otwarty w BiedronceBiedronka
9 maj - 30 cze 2022
Gazetka Biedronka
Wielka wyprzedaż w Lidlu   Lidl
4 - 9 lip 2022
Gazetka Lidl
Okazje w Biedronce Biedronka
20 cze - 6 lip 2022
Gazetka Biedronka
Lidl - nowy katalogLidl
27 cze - 2 lip 2022
Gazetka Lidl
Okazje tygodnia w BiedronceBiedronka
27 cze - 9 lip 2022
Gazetka Biedronka
Alkohole mocne w Lidlu!
Treści dla osób pełnoletnich
Lidl
13 cze - 6 sie 2022
Gazetka Lidl
Reklama

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Tesco, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
LogoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.